Dopravci kritizují nepodložený graf Chytré karantény. Podle studií není MHD riziková

ČTK ČTK
2. 9. 2020 11:46
Městským dopravním podnikům se nelíbí zveřejňování údajů o rizikovosti cestování v městské hromadné dopravě v tabulce, kterou prezentoval tým Chytré karantény. Podle firem jsou informace nepodložené a poškozují jejich provoz, když navyšují už více než miliardové ztráty z krize. Dopravci proto žádají o upřesnění údajů, uvedli ve středu v dopise, který adresovali Úřadu vlády.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Podle údajů Chytré karantény patří cestování městskou hromadnou dopravou k vysoce rizikovým. V tabulce se stupnicí rizika přenosu nákazy koronaviru s hodnocením od jedné (nejnižší riziko) do devíti (nejvyšší riziko) měla MHD stupeň osm. Podle chytré karantény je tabulka sestavená z tisíců dat projektu.

"Důrazně se ohrazujeme proti zveřejňování nepodložených informací ohledně rizikovosti cestování v městské hromadné dopravě v souvislosti s šířením nákazy covid-19. Nejen, že zveřejněná tabulka rizik přenosu není originální, ale není ani založena na reálných informacích," uvedlo v dopisu Sdružení dopravních podniků ČR. Jeho členy je 22 největších dopravních podniků v Česku.

Jednání týmu Chytré karantény tak podle dopravců vážně ohrožuje zájmy provozovatelů i objednatelů veřejné dopravy. Ztráty v tržbách dopravních podniků v souvislosti s koronavirovou krizí se dosud vyšplhaly na 1,1 miliardy korun a zbytečné zastrašování cestujících může propad ještě prohloubit.

Sdružení přitom odkazuje na studie z května a července, které zkoumaly stopy stovek skupin lidí s covidem-19 ve Francii, Rakousku a Japonsku. "Toto trasování určilo, že méně než pouhé jedno procento případů bylo spojeno s veřejnou dopravou," uvedli dopravci.

Žádají proto, aby tým Chytré karantény uvedl věci na pravou míru a případná svá další prohlášení lépe vážil, seznámil se s odbornými studiemi a svá budoucí tvrzení podložil skutečnými daty.

Graf z Ameriky MHD nezmiňuje

Tabulku riziky nákazy koronavirem při konkrétních činnostech zveřejnil tým Chytré karantény v pondělí na Twitteru. K nejrizikovějším patří podle ní návštěva baru, jízda MHD nebo účast na velkých koncertech. Naopak nejmenší nebezpečí podle tabulky představuje sledování televize doma nebo venčení psa.

Graf se ovšem následně stal předmětem kritiky. Ve výsledné podobě neměl vzniknout například i podle vládního zmocněnce pro výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly, podle kterého česká data neumožňují sestavit tabulku s takovou přesností, jaká se objevuje v tabulce.

Lidé na sociálních sítích také poukázali na to, že se český graf až nápadně podobá grafice Texaské lékařské asociace zveřejněné před dvěma měsíci. Ministerstvo zdravotnictví pro Aktuálně.cz připustilo, že se v Americe "inspirovalo", ale tvrdí, že data ověřilo na českém prostředí.

V původní tabulce přitom cestování městskou hromadnou dopravou vůbec hodnoceno nebylo. Oproti americké verzi z přehledu zmizely položky jako náboženská setkání a hraní basketbalu, přibyly naopak Čechům bližší činnosti jako venčení psa a koukání na televizi. Zřejmě chybou překladu je pak položka "opening the mail" (otevírání pošty), z níž se v české verzi stala "práce na počítači".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Murray dovedl basketbalisty Denveru k první výhře nad Lakers

Basketbalisté Denveru zdramatizovali semifinálovou sérii NBA s Los Angeles Lakers a výhrou 114:106 snížili na 1:2 na zápasy. Ukončili tak šestizápasovou vítěznou sérii Lakers, kterým nepomohl ani triple double LeBrona Jamese za 30 bodů, deset doskoků a jedenáct asistencí. Triple double měl ale na dosah i rozehrávač Denveru Jamal Murray s 28 body, osmi doskoky a 12 asistencemi, který měl navíc větší podporu spoluhráčů.

Denver byl blízko výhře už v minulém zápase, který prohrál střelou v poslední vteřině. Tentokrát musel zvítězit, jelikož prohrávat 0:3 v sérii na čtyři vítězství už by se téměř rovnalo vyřazení. V úvodu vedli Lakers, ale ve druhé čtvrtině přišel velký nápor Denveru, který šňůrou 17:2 získal zápas pod kontrolu a vybudoval si až osmnáctibodové vedení.

Ještě na začátku poslední části vedli Nuggets dokonce o 20 bodů, pak ale Lakers přeci jen zabojovali a šňůrou 19:2 snížili za tři minuty na pouhé tři body. Pak však několik útoků po sobě neskórovali, Denver se dokázal vzpamatovat a trojka Murrayho 137 vteřin před koncem mu dodala klid. Vzápětí navíc Murray přidal další trojku a zařídil minutu před koncem náskok 12 bodů, na což už Lakers neměli odpověď.

"Opět jsme ukázali naší mentální sílu. I když nás soupeř tlačil, tak jsme nezkolabovali. Zastavili jsme jejich šňůru, postavili jsme se zpět na nohy a koncovku jsme zvládli dobře," řekl trenér Denveru Michael Malone, jehož svěřenci v letošním play off už několikrát zvládli těžké chvíle a otočili obě předchozí série.

Další zprávy