Doprava v Praze vstupuje do e-fáze. Platí čipové kupony

Hana Pražáková
1. 10. 2008 6:32
E-shop dopravních podniků eviduje přes tisíc objednávek kuponů

Elektronická jízdenka opencard ------------------------------ * Projekt Opencard byl spuštěn loni v dubnu, ale nevyvolal větší zájem. Karta sloužila pouze k platbě parkovného či jako průkazka do městské knihovny. * V srpnu se k projektu připojil Dopravní podnik. Bez karty si nebude možno pořídit roční předplatní kupon. * Plný přechod na elektronické jízdné se plánuje do roku 2010.

Praha - Hromadná doprava v hlavním městě se o kus posouvá do elektronické éry.

Pět tisíc cestujících poprvé nastoupí do autobusů, tramvají a metra s elektronickými jízdenkami Opencard, které vyměnili za klasické papírové kupony.

První říjnový den je datem, kdy se v pražské dopravě v praxi začínají používat karty Opencard, s nimiž začnou platit předplatní kupony na třicet a devadesát dní. Ty si majitelé Opencard mohli na vybraných místech nechat nahrát na kartu už od srpna, kdy se Dopravní podnik k projektu pražské karty připojil.

"S platnou elektronickou jízdenkou zítra do dopravních prostředků nastoupí zhruba pět tisíc cestujících," uvedl mluvčí Dopravního podniku Ondřej Pečený.

Nově si lze předplatné kupony pořídit i prostřednictvím e-shopu, který DP Praha spustil v pondělí. Za první desítky hodin zájem o kupony projevily stovky lidí. "K úterní jedné hodině odpolední evidujeme 1250 objednávek elektronických kuponů, které si cestující aktivují na Opencard," sdělil Pečený.

Kromě kuponů na 30 a 90 dní je v nabídce také celoroční předplatné na rok 2009. To lze přes internet do konce října pořídit s bonusem 475 korun, který v kamenných obchodech platil pouze pro ty, kteří si o vydání karty zažádali do 20. září.

Nakupujte v e-shopu

Dopravní podnik věří, že otevření elektronické prodejny jízdenek zmenší fronty pasažérů u překážek jeho prodejen.

Přes internet si lze zakoupit nejen elektronické kupony, ale také klasické papírové, které si kupující může za příplatek nechat doručit domů kurýrem, nebo si je sám vyzvedne v infocentru Dopravního podniku.

"Evidujeme šedesát objednávek papírových kuponů," dodal Pečený.

Nevěříte automatu? Jděte do knihovny

Elektronický kupon si cestující po jeho zaplacení zaktivují buď ve stanicích metra pomocí tzv. validátoru nebo v jedné ze třinácti poboček městské knihovny, které jsou zároveň kontaktními místy pro zřízení Opencard.

"Validátor připomíná automat na jízdenky, do nějž opencard vložíte a kupon zaktivujete," říká mluvčí projektu Martin Opatrný.

Foto: Ondřej Besperát

"Ti, kdo přístrojům nevěří a mají radši osobní přístup, mohou navštívit některou z vybraných poboček městské knihovny, kde jim kupon zaktivuje vyškolený personál," dodává.

Ten také pomůže i se samotným nákupem kuponu přes internet. V takovém případě je ale nutná dvojí návštěva knihovny. "Mezi zakoupením kuponu a možností si ho aktivovat je zhruba pětidenní prodleva, než se platba vyřídí," vysvětluje Opatrný.

Samotné validátory jsou zatím umístěny jen v pěti stanicích metra C - Roztyly, Budějovická, I. P. Pavlova, Florenc a Vltavská.

Peníze se prý vracejí

V e-shopu je možné nakupovat anonymně bez registrace nebo po zaregistrování.

Zákazník zadá číslo karty nebo papírové průkazky a systém pozná, zda využívá plný občanský tarif nebo třeba snížené studentské jízdné. Podle toho nabídne cenově odpovídající kupony.

Foto: Aktuálně.cz

U kuponů s kratší než roční dobou platnosti lze zvolit začátek jejich platnosti do 59 dní od okamžiku nákupu.

Kupon lze zaplatit platební kartou nebo platebním příkazem z účtu a kupon je nutné si na Opencard nabít ve validátorech do 20 dnů od zaplacení. Nejpozději však den před začátkem jeho platnosti.

"Pokud si kupon v této lhůtě nevyzvednete, na účet vám bude automaticky vrácena zaplacená částka," potvrzuje mluvčí Dopravního podniku informaci z webových stránek Opencard.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Kryštof přesouvá vánoční koncerty v O2 areně na prosinec 2021

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru kapela Kryštof přeložila oba prosincové vyprodané koncerty v pražské O2 areně na příští rok. Prodáno bylo přes 30 tisíc vstupenek, které zůstávají v platnosti i na nové termíny. Lístky z pátku 4. prosince 2020 platí na nový termín 18. prosince příštího roku. Vstupenky ze soboty 5. prosince platí na 19. prosince 2021.

Na koncertě měla zaznít i píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo a skupina Kryštof před dvěma lety nahráli s Karlem Gottem a po dohodě ji představili až nedávno, rok po Gottově loňském úmrtí. Skupina Kryštof kvůli opatřením proti šíření koronaviru vedle O2 areny již přeložila osm letních festivalů Kryštof Kemp.

Zdroj: ČTK
Další zprávy