Doprava může přijít až o 15 miliard z evropských peněz

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
4. 7. 2012 12:25
Vláda probírala nejvíce "rizikové" programy pro čerpání peněz z EU
Kamil Jankovský.
Kamil Jankovský. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (LIDEM) vypočetl ve zprávě pro vládu 6 "rizikových" operačních programů pro čerpání evropských peněz: Doprava, Životní prostředí, Výzkum a vývoj pro inovace, Integrační operační program a Severozápad.

Z Jankovského zprávy vyplývá, že nejvíce rizikovým je právě program Doprava.

"Je stále pozastaveno předkládání souhrnných žádostí a platební lhůta ze strany Evropské komise na základě auditu Evropského účetního dvora," píše se ve zprávě.

Dokument upozorňuje i na to, že audit Evropského účetního dvora identifikoval problematické programy za 6,3 miliardy korun, zejména kvůli tzv. "vícepracím".

"Spolu s možným neschválením již realizovaného projektu dálnice D8, úsek 805 Lovosice - Řehlovice, je celkově ohroženo 15,6 mld. Kč," upozorňuje vládu zpráva MMR.

Kromě Dopravy i Životní prostředí a Vzdělávání

Podobně také konstatuje, že "byla identifikována významná rizika, která mohou mít vliv na včasné čerpání prostředků" také u programu Životní prostředí.

U programů Doprava i Životní prostředí už ostatně Brusel pozastavil proplácení vloni na jaře - důvodem bylo podezření z korupce. Po hlášení ministerstva financí, že byly nedostatky odstraněny, posílá teď Evropská komise své úředníky prověřit skutečný stav věcí. Teprve poté by mohla EK začít slíbené dotace zase proplácet.

Podobná "rizika" konstatuje ministr Jankovský u programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Tam dokonce navrhuje "relokovat část ohrožených alokací ve výši 2,6 mld. korun do jiných operačních programů".

Jednou z variant, které navrhuje, je např. poslat je přímo na programy pro rozvoj středního a učňovského školství přímo na Moravskoslezsko a na střední Moravu (660 milionů Kč) nebo na politiku zaměstnanosti (až 1,5 mld. Kč).

ROP Severozápad a policie

Dalším rizikovým je regionální program Severozápad, kde sice Jankovského ministerstvo konstatuje, že "je možné očekávat, že prostředky budou včas čerpány, ale nebudou naplněny některé původně stanovené cíle v oblasti dopravy a cestovního ruchu", samotné dotace tohoto programu teď ale šetří policie.

Kriminalisté v úterý zadrželi v budově Úřadu Regionální rady Severozápad čtyři osoby a následně je obvinili ze zneužití pravomoci a poškození finančních zájmů Evropské unie.

Mezi zadrženými je podle informací Aktuálně.cz i bývalý ředitel úřadu Petr Kušnierz nebo Irena Kotlanová, klíčová úřednice, jejíž odbor rozhodoval o tom, kdo bude projekty hodnotit, a následně i kontroloval, jak se dotace využívají.

Ztráta 30 miliard je jistá

Jak už Aktuálně.cz psalo, Česká republika přijde podle náměstka Jankovského Daniela Brauna minimálně o 30 miliard korun ze slíbených 700 miliard, nejde ale vyloučit ani vyšší výpadek.

Evropská komise letos v březnu zastavila výplatu všech dotací, dokud se nepodaří české straně centralizovat alespoň kontrolu nad velkým množstvím operačních programů. Navíc každé ministerstvo či krajský úřad má svůj způsob, jak evropské dotace vyplácet a kontrolovat.

Mezitím ministr Jankovský připravil nový model, jak evropské peníze rozdělovat: snížit počet operačních programů (teď jich běží 17). Pro úředníky tak velký počet programů prakticky znamená, že o rozdělování miliard mohou nezávisle rozhodovat všechna ministerstva a krajské úřady.

Úřad vlády teď ale v naprosté tichosti navrhuje větší centralizaci s dodatkem, že většinu peněz rozdělí speciální agentura zřízená právě úřadem premiéra Petra Nečase (ODS).

V jedné ze dvou variant dokonce navrhuje, aby přímo premiér kontroloval od roku 2014 veškeré evropské dotace přes programy "Pro růst" a "Pro zaměstnanost", které by řídila ze Strakovy akademie už zmíněná agentura.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy