Pomohou obchodu. Liglass má za sebou řadu projektů, chválilo ministerstvo tajemnou firmu Kyrgyzstánu

Kateřina Frouzová Jakub Zelenka Kateřina Frouzová, Jakub Zelenka
18. 7. 2017 15:06
Firma Liglass Trading CZ má všechny předpoklady, aby zakázku zvládla, lobbovalo za firmu ministerstvo průmyslu a obchodu ve zprávě adresované do Kyrgyzstánu. Podle dopisu, který má server Aktuálně.cz k dispozici, chce firma Liglass Trading do zakázky zapojit i další české firmy.
Areál firmy Liglass.
Areál firmy Liglass. | Foto: Tomáš Tesař

Praha - Pražský hrad nebyl jediný, kdo firmě Liglass Trading v Kyrgzstánu pomáhal. Za firmu se přimlouvalo 2. srpna loňského roku i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Originál dopisu, který zaslalo ministerstvo průmyslu do Kyrgyzstánu. V něm doporučovalo firmu Liglass Trading.
Originál dopisu, který zaslalo ministerstvo průmyslu do Kyrgyzstánu. V něm doporučovalo firmu Liglass Trading. | Foto: Aktuálně.cz

"Chtěl bych poznamenat, že uvedená česká společnost působí na trhu energetických služeb dostatečně dlouho, konkrétně od roku 2003, a za dobu své existence úspěšně realizovala řadu projektů na Slovensku, v Itálii, Rumunsku, Velké Británii a Srbsku," píše náměstek Vladimír Bärtl v dopise, který má server Aktuálně.cz k dispozici.

Ministerstvo se domnívalo, že společnost Liglass Trading má všechny předpoklady pro úspěšné uplatnění na kyrgyzském trhu. "Věřím, že iniciativy i aktivity uvedené české společnosti mohou v blízké budoucnosti pomoci růstu a diverzifikaci vzájemného obchodu mezi našimi zeměmi," psal náměstek Bärtl.

O doporučení požádal ministerstvo průmyslu za firmu Liglass Trading její majitel Michael Smelík. "Na úrovni náměstka pro zahraniční obchod vystavilo ministerstvo doporučující dopis," vysvětlil mluvčí resortu František Kotrba.

Úřad to označuje za běžnou metodu, pomocí které v zahraničí pomáhá českým firmám. Na otázku, jak a zda si ministerstvo ověřilo finanční možnosti Smelíkovy firmy, Kotrba řekl, že si účastníky tendru prověřoval Kyrgyzstán.

"Předpokládáme, že kyrgyzstánské instituce, které zajišťovaly tendr, si všechny potenciální zájemce z tohoto pohledu prověřovaly, a kdyby byly shledány pochybnosti, tak by se to projevilo ve výsledcích tendru," napsal v pondělí Aktuálně.cz mluvčí ministerstva.

Firmu dopisem doporučoval i kancléř Vratislav Mynář. Otázkou je, kde společnost Liglass Trading CZ na investici za stovky milionů dolarů vezme peníze. Její obrat byl dosud v řádu stovek tisíc, naposledy v roce 2014 vykázala milion korun ztráty. Navíc ji nikdo v oboru nezná a nehlásí se k ní ani ministerstvo zahraničí.

Varování diplomatů

Velvyslanectví Kyrgyzstánu ve Vídni se o firmu Liglass Trading zajímalo. Diplomaté zjistili, že firma podle dostupných zdrojů nevykazuje odpovídající činnost a že její sesterská společnost Liglass je v insolvenci.

Na základě těchto zjištění kyrgyzské ministerstvo zahraničí nedoporučilo dohodu uzavírat. Přesto středoasijská země s téměř neznámou společností, za niž se přimlouval kancléř Vratislav Mynář i prezident Miloš Zeman, dohodu uzavřela.

Foto: Ministerstvo průmyslu a obchodu
 

Právě se děje

před 27 minutami

Chlapík se přesunul z Ottawy na farmu do Belleville do AHL

Český hokejový útočník Filip Chlapík se po deseti dnech vrátil z hlavního týmu Ottawy na farmu do Belleville do nižší AHL. Dvaadvacetiletý rodák z Prahy nastoupil za tu dobu za Senators v pěti zápase a nebodoval. Chlapík nechyběl na ledě u sobotní domácí výhry nad Calgary 5:2, další zápas čeká Senators až po pauze pro Utkání hvězd NHL v pondělí 27. ledna proti New Jersey.

Celkově v této sezoně NHL sehrál Chlapík za Ottawu 23 zápasů a připsal si pět bodů za dvě branky a tři asistence. V AHL má na kontě z 20 utkání 11 bodů za čtyři trefy a sedm přihrávek.

Senators draftovali Chlapíka v roce 2015 ve druhém kole na 48. místě. Do zámoří odešel z juniorky Sparty už o rok dříve a tři sezony působil v juniorské lize QMJHL v Charlottetown Islanders. V NHL debutoval v sezoně 2017/18 a má v ní na kontě celkem 48 duelů a 10 bodů za čtyři góly a šest asistencí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy