Pomohou obchodu. Liglass má za sebou řadu projektů, chválilo ministerstvo tajemnou firmu Kyrgyzstánu

Kateřina Frouzová Jakub Zelenka Kateřina Frouzová, Jakub Zelenka
18. 7. 2017 15:06
Firma Liglass Trading CZ má všechny předpoklady, aby zakázku zvládla, lobbovalo za firmu ministerstvo průmyslu a obchodu ve zprávě adresované do Kyrgyzstánu. Podle dopisu, který má server Aktuálně.cz k dispozici, chce firma Liglass Trading do zakázky zapojit i další české firmy.
Areál firmy Liglass.
Areál firmy Liglass. | Foto: Tomáš Tesař

Praha - Pražský hrad nebyl jediný, kdo firmě Liglass Trading v Kyrgzstánu pomáhal. Za firmu se přimlouvalo 2. srpna loňského roku i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Originál dopisu, který zaslalo ministerstvo průmyslu do Kyrgyzstánu. V něm doporučovalo firmu Liglass Trading.
Originál dopisu, který zaslalo ministerstvo průmyslu do Kyrgyzstánu. V něm doporučovalo firmu Liglass Trading. | Foto: Aktuálně.cz

"Chtěl bych poznamenat, že uvedená česká společnost působí na trhu energetických služeb dostatečně dlouho, konkrétně od roku 2003, a za dobu své existence úspěšně realizovala řadu projektů na Slovensku, v Itálii, Rumunsku, Velké Británii a Srbsku," píše náměstek Vladimír Bärtl v dopise, který má server Aktuálně.cz k dispozici.

Ministerstvo se domnívalo, že společnost Liglass Trading má všechny předpoklady pro úspěšné uplatnění na kyrgyzském trhu. "Věřím, že iniciativy i aktivity uvedené české společnosti mohou v blízké budoucnosti pomoci růstu a diverzifikaci vzájemného obchodu mezi našimi zeměmi," psal náměstek Bärtl.

O doporučení požádal ministerstvo průmyslu za firmu Liglass Trading její majitel Michael Smelík. "Na úrovni náměstka pro zahraniční obchod vystavilo ministerstvo doporučující dopis," vysvětlil mluvčí resortu František Kotrba.

Úřad to označuje za běžnou metodu, pomocí které v zahraničí pomáhá českým firmám. Na otázku, jak a zda si ministerstvo ověřilo finanční možnosti Smelíkovy firmy, Kotrba řekl, že si účastníky tendru prověřoval Kyrgyzstán.

"Předpokládáme, že kyrgyzstánské instituce, které zajišťovaly tendr, si všechny potenciální zájemce z tohoto pohledu prověřovaly, a kdyby byly shledány pochybnosti, tak by se to projevilo ve výsledcích tendru," napsal v pondělí Aktuálně.cz mluvčí ministerstva.

Firmu dopisem doporučoval i kancléř Vratislav Mynář. Otázkou je, kde společnost Liglass Trading CZ na investici za stovky milionů dolarů vezme peníze. Její obrat byl dosud v řádu stovek tisíc, naposledy v roce 2014 vykázala milion korun ztráty. Navíc ji nikdo v oboru nezná a nehlásí se k ní ani ministerstvo zahraničí.

Varování diplomatů

Velvyslanectví Kyrgyzstánu ve Vídni se o firmu Liglass Trading zajímalo. Diplomaté zjistili, že firma podle dostupných zdrojů nevykazuje odpovídající činnost a že její sesterská společnost Liglass je v insolvenci.

Na základě těchto zjištění kyrgyzské ministerstvo zahraničí nedoporučilo dohodu uzavírat. Přesto středoasijská země s téměř neznámou společností, za niž se přimlouval kancléř Vratislav Mynář i prezident Miloš Zeman, dohodu uzavřela.

Foto: Ministerstvo průmyslu a obchodu
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy