Domovy odmítají seniory s demencí, stežuje si ombudsman

Domácí Domácí
13. 3. 2013 14:35
Podle kancelářa ombudsmana chybuje 75 procent příslušných zařízení
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Domovy důchodců ve velkém odmítají seniory trpící demencí. Uvedla to ve své zprávě kancelář ombudsmana Pavla Varvařovského.

"Tři čtvrtiny krajských zařízení uvádí na svých webových stránkách okolnosti, které určité zájemce odradí a zařízení je tím eliminuje," uvádí zpráva. Tyto okolnosti nicméně nelze z pohledu zákona vysvětlit.

"Jedná se zejména o okolnosti týkající se duševního zdraví, v menší míře pak konzumace alkoholu či závislosti na něm. Objevují se však i domovy, které na svých stránkách zájemce varují, že nepřijímají 'společensky nepřizpůsobivé', klienty bez 'vytvořených základních sociálních návyků'," vysvětluje zpráva. Některá zařízení dokonce odmítají seniory po výkonu trestu odnětí svobody.

Některé domovy pak o zájemcích zjišťují nepodstatné informace nebo podmiňují přijetí tím, že senior musí pobírat příspěvek na péči. "Tím jsou například zcela vyloučeni senioři, kteří jsou v době podání žádosti dlouhodobě hospitalizováni,"domnívá se ombudsman.

Alespoň jedné chyby se soudě podle jejich informací na webu  dopouští 9 z 10 domovů pro seniory. Na základě zjištění se proto letos veřejný ochránce práv zaměří zejména na prevenci špatného zacházení se seniory se zvláštním důrazem právě na péči o lidi trpící demencí.

Během návštěv v průběhu roku si ombudsman posvítí zejména na to, v jakých podmínkách senioři žijí, zda je respektována jejich důstojnost, zda nejsou vystaveni špatnému zacházení a jak je v zařízeních sociálních služeb zajištěna dostupnost lékařské péče.

Fotogalerie: Století mezi námi. Jak vypadají a jak žijí?

"Aby ochránce zjistil, zda se jedná o systémový problém nebo jen o ojedinělé náhodné případy, rozhodl se ještě před zahájením systematických návštěv zařízení provést průzkum všech 183 domovů pro seniory zřizovaných kraji," uvádí zpráva.

Podle ombudsmana je nespornou skutečností, že výskyt Alzheimerovy choroby a demence v populaci se zvyšujícím se věkem strmě stoupá. Jen v Evropě trpí demencí přes 7 milionů lidí a tot číslo bude pravděpodobně dále stoupat.

Míst je v domovech málo

Ombudsman se bude zabývat i otázkou, zda je pro seniory v příslušných zařízeních dost volných míst. Časté jsou případy, kdy důchodce už nemůže žít nadále doma, ale v žádném ze zařízení sociálních služeb pro něj není místo. Pro rodiny i samotné seniory to znamená obrovský stres, někdy spojený s přežíváním v nemocnicích nebo bez péče a důstojných podmínek doma.

"Společným jmenovatelem těchto případů je demence nebo skutečnost, že člověk někdy ve svém životě měl problém s alkoholem nebo byl v minulosti léčen pro nějakou duševní poruchu. Jejich chování přitom není tak náročné či rizikové, aby závažně narušovalo kolektivní soužití seniorů v pobytovém zařízení," dokládá zpráva.

Podle ombudsmana je zřejmé, že vzhledem k postupnému stárnutí populace budou požadavky na sociální služby, jejich kvantitu i kvalitu, stoupat. "Jejich zlepšování ostatně patří k cílům i v České republice, kde vláda schválila Národní akční plán podporující pozitivní stárnutí pro období let 2013 - 2017," uvádí zpráva.

Problémy spojenými s péčí o seniory se ochránce zabývá dlouhodobě. Upozorňoval například na neoprávněně poskytované sociální služby bez potřebné kvalifikace a požadované úrovně. Společně s tím kritizoval i fakt, že především nejkřehčí senioři s omezenou soběstačností mohou být velmi snadno zneužíváni.

Potíž spočívá i v tom, žs lidé v příslušných zařízeních, zejména právě senioři, se bojí stěžovat si. "Pokud už se na ochránce obracejí, upozorňují na tíživou sociální situaci, kdy nejsou schopni hradit doplatky na léky a další nezbytné potřeby, nejsou si jisti správností vyúčtování úhrad za služby poskytované sociálním zařízením nebo poukazují na příliš přísný a omezující režim v zařízení," uvádí zpráva.

 

Právě se děje

Další zprávy