"Domobranci" cílí na předškoláky a užívají jména z odboje. Potomci parašutistů se ohradili

Jan Wirnitzer Jan Wirnitzer
21. 8. 2017 5:30
Národní domobrana, které si ve svých zprávách o extremismu všímá ministerstvo vnitra, oznámila úmysl zaměřit se na předškoláky. Spolek netající se kritickým pohledem na Západ, na politické uspořádání v Česku a obdivem k putinovskému Rusku zároveň zkouší těžit z odkazu a pověsti protinacistického odboje. Dvě z organizací zanesených v domobranecké mapě nesou názvy protinacistických odbojových skupin. Potomci válečných parašutistů se proti tomu ohradili.
Šéf tzv. Národní domobrany Marek Obrtel
Šéf tzv. Národní domobrany Marek Obrtel | Foto: DVTV

Praha - Když deník Aktuálně.cz publikoval mapu organizací tzv. Národní domobrany (najdete ji zde), trojice potomků výsadkářů, kteří za války seskočili do protektorátu, nevěřila svým očím.

Na mapě se totiž nacházela i skupina Clay-Eva BPH, lokalizovaná do Bystřice pod Hostýnem. Tedy prostoru, kam za války seskočili jejich otcové, aby bojovali proti nacistické okupaci.

Syny výsadkářů a organizátory nočního vzpomínkového pochodu, který se u Bystřice už řadu let koná, to přimělo k vydání společného prohlášení, v němž se od názvu skupiny "domobranců" distancovali.

"Skupina Clay ve svém působení a činnosti byla apolitická a spojovala lidi bez ohledu na politickou příslušnost a k boji proti společnému nepříteli a za demokracii. Proto důrazně odmítáme a protestujeme proti zneužití jména Clay v politickém boji. Nikdo z tzv. Národní domobrany nás neoslovil, žádný souhlas s použitím názvu Clay jsme nedávali, cíle Národní domobrany nemají s činností Clay a jejím odkazem nic společného," stojí v prohlášení.

Jeho autoři - synové výsadkářů ze skupiny Clay Antonín Bartoš, Čestmír Šikola a Michal Štokman a organizátoři zmíněného vzpomínkového pochodu - také poznamenali, že členové domobrany "vytvářejí pseudovojenské skupiny, jsou podporováni z Ruska a sympatizují s ním".

Vedoucí představitelé domobrany často zastávají otevřeně prokremelské postoje, například se pokusili o založení samozvaného konzulátu neuznané Doněcké lidové republiky, založené s podporou ruských vojáků na východě Ukrajiny. Soud "konzulát" zrušil.

Nejsou apolitičtí, soudí syn výsadkáře

Čestmír Šikola mladší, syn výsadkáře, který zemřel v roce 2008, pro Aktuálně.cz řekl, že ačkoliv se ND deklaruje jako apolitická, on u ní politické zabarvení vnímá.

Skupina Clay-Eva

Parašutistickou skupinu Clay, vybavenou radiostanicí s kódovým označením Eva, tvořili velitel Antonín Bartoš, radista Čestmír Šikola a šifrant Jiří Štokman. Skupina byla vysazena v dubnu 1944 u Hostišové nedaleko Bystřice pod Hostýnem. Vedli úspěšnou zpravodajskou činnost, odeslali stovky depeší. Když se jim gestapo skrze konfidenty v organizaci, kterou vybudovali, dostalo na stopu, dokázali se prostřílet a unikali nacistům až do konce války. Nikdo z nich nebyl zajat ani zabit.

"Jsem proti jakémukoliv vytváření bojůvek, ať to je něco jako Lidové milice, nebo jiných. Od toho tu jsou armáda a policie a ty má stát podporovat. Ne aby si na to někdo hrál a přisvojil si název nepolitické organizace. Clay-Eva měla lidi sjednocovat, ne rozdělovat," říká Šikola. A připomíná, že jeho otec a dva jeho spolubojovníci z výsadku spolupracovali za války se slušnými lidmi ochotnými pomoci, včetně komunistů. "Činnost skupiny směřovala k obnovení demokracie," zdůrazňuje Šikola a dodává, že se mu zneužití jejího jména k politickým cílům nelíbí.

"Postavili jsme se proti tomu proto, že by nikdo to jméno neměl takto brát a zneužívat," doplňuje Šikolu z Washingtonu Antonín Bartoš, syn velitele výsadku.

Na užití jména jedné z nejúspěšnějších parašutistických skupin upozornili přímé potomky výsadkářů pořadatelé zmíněného nočního vzpomínkového pochodu.

Argumentují podobně jako Šikola. "Národní domobrana je protidemokratická organizace, která svým vystupováním připomíná nechvalně známé komunistické Lidové milice. Nechceme, aby se jakékoliv extremistické skupiny oháněly jménem Clay-Eva, protože jejich činnost a cíle jsou nejen popřením významu a smyslu této úspěšné paraskupiny, ale i urážkou celého demokratického odboje za druhé světové války," řekl Aktuálně.cz Ondřej Machálek.

Buňka nebuňka. Její šéf už se k ND nehlásí

Věc je o trochu složitější. Redakce Aktuálně.cz skrze e-mail, uvedený v domobranecké mapě, kontaktovala představitele bystřické buňky. Ten zřejmě s vedením domobrany příliš dobré vztahy nemá. Popřel i existenci skupiny.

"Už dlouhou dobu neexistuje, měla jen jepičí život, zrušili jsme ji. Nikdo z nás nemá zájem se sdružovat v Národní domobraně, distancujeme se od ní," sdělil Aktuálně.cz muž, který se představil jako Pavel Neradil. Už před více než rokem podle svých slov žádal o vyjmutí informací o skupině, která podle něj neexistuje. "S Národní domobranou nemáme nic společného," říká rezolutně Neradil.

Jenže šéf Národní domobrany Marek Obrtel to vidí jinak. "Vaše informace není správná. Skupina je součástí ND. Členy znám osobně," odepsal na dotaz Aktuálně.cz. Neradil už podle něj skupinu nevede.

Skutečností zůstává, že na mapě jednotlivých buněk ND lze stále nalézt "skupinu Clay-Eva", působící dojmem udržování odkazu odboje. A nejen ji: například na Kolínsku je buňka nesoucí jméno Obrana národa.

Tak se jmenovala největší domácí vojenská odbojová organizace, která za okupace čelila nacistům. V jejím rámci pracovala i slavná skupina Tří králů, z nichž dva - Josef Mašín a Václav Morávek - pocházeli právě z Kolínska.

Vychováme z předškoláků Lvíčátka, plánuje Obrtel

Šéf Národní domobrany, bývalý vojenský lékař Marek Obrtel, také nově oznámil, že se domobranci chtějí zaměřovat na získávání předškoláků.

"Společnost působí na děti a mládež zhoubně," rozepsal se Obrtel v novém zpravodaji domobrany, nazvaném rovněž Obrana národa. Velká část mládeže je podle něj pod vlivem multikulturalismu a považuje civilizační úpadek Západu za pozitivní vymoženosti. Šéf domobrany dále uvedl, že "nesmíme dovolit, aby nám naši nepřátelé kradli díky svému způsobu výchovy naše děti".

S deklarovanou ambicí vychovávat děti k vlastenectví a schopnosti bránit zemi tak Obrtel oznámil zahájení zakládání družin dětí včetně předškoláků, pro které zvolil název Lvíčátka. Lvíčata pak mají být děti školního věku, pro středoškoláky chystá družiny Mladých lvů a Mladých lvic.

Reálná atraktivita Národní domobrany pro obyvatele je ovšem omezená. Aktivitu vyvíjí jen část buněk - a stát rovněž sebral Obrtelovu uskupení trochu lákavosti, když začal připravovat spolupráci armády s tzv. brannými spolky a nabídl tak lidem alternativu bez protizápadního étosu. Zároveň už uprchlická vlna není společenským tématem číslo jedna.

Ministerstvo vnitra v poslední zprávě o extremismu poznamenalo, že mnohé buňky působí pouze virtuálně a ostatní často vyvíjejí spíše propagandistickou činnost, sledující jejich zviditelnění.

 

Právě se děje

Další zprávy