Domluveno: Policistům přidají v průměru 470 korun

Radek Nohl Radek Nohl
20. 12. 2013 19:00
Na postupu, jak budou peníze vypláceny, se dohodl šéf policie s krajskými řediteli.
Policisté dostanou od roku 2014 přidáno několik set korun.
Policisté dostanou od roku 2014 přidáno několik set korun. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Čeští policisté dostanou od začátku ledna 2014 přidáno v průměru zhruba 470 korun měsíčně.

U každého se jedná o dvě procenta navíc a celkově jde o částku 730 milionů korun, kterou ve státním rozpočtu potvrdila ve čtvrtek Poslanecká sněmovna.

Kolik přesně peněz dostane jednotlivý policista navíc, se bude odvíjet podle výše jeho platu. Navýšení by se však mělo pohybovat od 250 do 950 korun.

Je však jasné, že jim budou peníze vyplaceny buď formou zvláštního, nebo osobního příplatku.

Na tomto postupu se v pátek dohodl šéf policie Martin Červíček s krajskými řediteli a zástupci policejního Nezávislého odborového svazu (NOS).

Do konce letošního roku chybí jen čtyři pracovní dny, přesto kvůli navýšení platů bude podle předsedy NOS Milana Štěpánka nutné vydat desítky tisíc personálních rozhodnutí. "Ale stihne se to," řekl Štěpánek.

"Pokud by vláda místo slibů vydala tarifní tabulku, byť navýšenou jen o mizivá dvě procenta, ušetřila by tím při stejném ekonomickém dopadu spoustu práce a času ve všech bezpečnostních sborech," dodal Štěpánek.

Policisté chtěli navíc deset procent

Policisté dostanou peníze navíc podle předloženého státního rozpočtu, který nejdříve schválila vláda premiéra Jiřího Rusnoka a ve čtvrtek potvrdila i Poslanecká sněmovna.

Odbory původně požadovaly, aby k platu dostali jednotliví policejní příslušníci zpět deset procent. Právě o ně přišli v době, kdy byl ministrem vnitra Radek John.

Teď se jim peníze vrací pomalu zpátky, ale od začátku ledna půjde jen o dvě procenta.

To by mělo v praxi znamenat, že policisté s nejnižšími platy a nejmenší praxí dostanou navíc asi 250 korun. Na druhé straně by se mělo jednat o bezmála jeden tisíc korun. Což se ale bude týkat jen malého počtu policistů.

"V těch 730 milionech jsou nějaké prostředky na nové policisty, takže ta dvě procenta jsou garantovaná," prohlásil Štěpánek.

Policistů je v současné době přibližně 38 500, ministr vnitra v demisi Martin Pecina však avizoval, že by se jejich počet měl v budoucnu zvýšit.

 

Právě se děje

Další zprávy