Domácích vězňů je první stovka, ušetřili za půl věznice

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
6. 12. 2010 21:05
Soudci udělili 110 trestů domácího vězení
Foto: Jan Langer

Praha - Po slabším začátku se čeští soudci začali pomalu osmělovat a čím dál více lidí končí místo v klasickém vězení v tom domácím. Počet udělených trestů už přesáhl první stovku.

"Teď je udělených trestů přesně sto deset," řekl Aktuálně.cz Pavel Štern, ředitel Probační a mediační služby, jehož lidé domácí vězně hlídají. Reálně je teď pod jejich kontrolou 76 lidí.

Sto deset vězňů by zaplnilo polovinu malé věznice. Náklady na jednoho zadržovaného v klasické věznici jsou asi 1000 korun denně, u domácího vězně asi 300 korun. "Úspory pro státní rozpočet jdou do milionů, přesná čísla budeme znát na začátku příštího roku," dodává Štern.

Podle něj už soudy začínají získávat k trestu důvěru. "Trestů přibývá poslední dobou rychle. Padla už určitá psychologická bariéra," říká. Ještě na začátku října bylo potrestaných domácích vězňů jen šedesát. Za dva měsíce jich přibylo pět desítek.

Nejvíce domácích vězňů je v Jihočeském kraji, následuje oblast bývalého Východočeského kraje a Moravskoslezský kraj. Sedm lidí už trest úspěšně splnilo. Probační úředníci prověřovali celkem 287 lidí, zda jsou pro trest vhodní, či nikoli.

Náramky jsou v nedohlednu

Soudci ale tvrdí, že kdyby měli k dispozici náramky na hlídání, trest by využívali mnohem více.

"Zakopaný pes je v tom, že se říkalo, že domácí vězení má efektivně nahradit krátkodobé nepodmíněné tresty, které jsou pro stát nejvíc nákladné. Ale aby to nahrazovalo vězení, musí ho odsouzený subjektivně pociťovat jako neustálé omezeni. A tomu skvěle odpovídá ta elektronika. Vězni už nestojí za to riskovat, že ve tři ráno asi probační služba nepřijde. Kontrola je kontinuální," popsal pro Aktuálně.cz trestní soudce Libor Vávra názor soudcovské veřejnosti.

Vávra byl jedním z aktérů rozsáhlého třídenního testu satelitních hlídacích náramků, který v srpnu provedlo Aktuálně.cz.

Ministerstvo spravedlnosti plánuje domácí vězení rozšířit i na odsouzené, kteří jsou z věznice propuštěni pro dobré chování. "To je praxe běžná v zahraničí. Odsouzený poslední část trestu tráví doma pod dohledem probačního úředníka a umožní mu to snazší začlenění zpět do společnosti," vysvětluje Štern.

Tendr na elektronické náramky, které by vězně hlídaly, se zatím zasekl na mrtvém bodě a bude vyhlášen nejdříve na začátku roku 2011.

Podle ministerstva spravedlnosti to dříve není možné stihnout - starý tendr ještě není kvůli stížnosti zrušen a nový nemůže být vypsán kvůli poslancům, kteří v rozporu s evropským právem vyřadili z veřejných soutěží všechny společnosti s akciemi na majitele i doručitele

 

Právě se děje

Další zprávy