Domácí vězení se odkládá. Náramky budou až od roku 2011

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
5. 5. 2009 17:10
Podle Pospíšila nejde stihnout kvalitní výběrové řízení
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Ilustrační snímek
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Pád vlády odsunul jednu z nejvýznamnějších změn, kterou od ledna zavádí nový trestní zákoník - trest domácího vězení.

"Rozhodl jsem, že domácí vězení posuneme," řekl Aktuálně.cz ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Musí se změnit zákoník. Ministr teď zvažuje, jestli oddálit domácí vězení jako celek nebo jen systém elektronického sledování vězňů pomocí náramků.

"Výběrové řízení by v této politické situaci mohly provázet zmatky. Ať to udělá nová vláda v klidu. Elektronické náramky od příštího roku nebudou," dodal Pospíšil.

Původně měl výběr společnosti začít už v dubnu, nejpozději v květnu. Ministerstvo nechce upřesnit, jako hodnotu zakázka bude mít. Jen na její přípravu byly vyčleněny desítky milionů korun.

Pospíšil už s autorem trestního zákoníku profesorem Pavlem Šámalem pracuje na legislativním návrhu změny. 

Plány s domácím vězením byly velké, během několika let by v domácím vězení podle odhadů mohly být čtyři tisíce lidí. Odborníci se shodují, že díky domácímu vězení stát ušetří peníze i místo v přeplněných celách. Soudci takový trest budou moci zvolit jen pro méně závažné trestné činy, vrah v domácím vězení neskončí.

Výhodou je i to, že uvězněný člověk neztratí kontakt se svým dosavadním prostředím.

"Domácí vězení neznamená, že dotyčný přestává pracovat, pouze ve volném čase vymezeným soudem se musí zdržovat ve svém bydlišti," říká Jiří Pospíšil. Případné oběti domácích vězňů mají proto i mnohem větší šanci, že jim takový vězeň vyplatí škodu na majetku nebo zdraví, kterou způsobil.

Domácí vězeň dostane "volno" jen na práci. Víkendy i svátky bude muset být doma. 

Vězně ohlídají náramky

Už nyní je jasné, že české domácí vězně budou hlídat speciální elektronické náramky. Vězni budou doma kontrolováni i telefonem a návštěvami pracovníků probační a mediační služby.

"V praxi bude systém vypadat tak, že po nasazení náramku bude do bydliště umístěn stacionární RFID přijímač, a to tak, aby s ním nebylo možné manipulovat (plomba, geografická kotva) a ve vymezeném čase (např. od 20.00 hodin do 05:00 hodin) bude detekovat přítomnost vysílače - náramku," vysvětluje mluvčí resortu Veronika Ludvíková.

Pokud náramek signál nezachytí, bude následovat kontrolní telefonát. Když ani ten nezjistí, že vězeň je tam, kde má být, přijde  na kontrolu úředník.

"Nezjistí-li úředník přítomnost odsouzeného, vyrozumí o této skutečnosti příslušný soud, který rozhodne o dalším opatření."

 

Právě se děje

Další zprávy