Domácí vězení nabírá další skluz. Tendr letos nezačne

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
11. 11. 2010 19:15
Počet domácích vezňů se blíží stovce, zatím je hlídají úředníci
Nožem by to šlo. Jen je trochu tupý.
Nožem by to šlo. Jen je trochu tupý. | Foto: Helena Bucková

Praha - Možnost trestat domácím vězením místo toho klasického mají soudci v  Česku už od ledna, stále se ale místo elektronických hlídacích náramků musí spoléhat na namátkové hlídání pomocí úředníků. A elektronické náramky jsou v nedohlednu - jen samotné výběrové řízení začne nejdříve na přelomu roku.

Podle ministerstva spravedlnosti to dříve není možné stihnout - starý tendr ještě není kvůli stížnosti zrušen a nový nemůže být vypsán kvůli poslancům, kteří v rozporu s evropským právem vyřadili z veřejných soutěží všechny společnosti s akciemi na majitele i doručitele.

Starý tendr ještě není zrušený

"Dokud nevstoupí v platnost novela zákona o veřejných zakázkách přijatá Poslaneckou sněmovnou v září 2010, není možné zadávací řízení vypsat pro kolizi s evropským právem. Předpokládaný termín odstranění tohoto problému je listopad 2010," vysvětluje mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková.

Jeden z účastníků předchozího tendru, který za ministryně Daniely Kovářové provázely pochybnosti, napadl u antimonopolního úřadu krok ministra Jiřího Pospíšila, jenž výběrové řízení po nástupu do funkce zrušil.

Aktuálně.cz testovalo hlídací náramky:

"Proti zrušení předchozího zadávacího řízení podala námitku společnost DCS Systems; po zamítnutí námitky podala společnost návrh k ÚOHS na přezkoumání úkonů zadavatele. ÚOHS by měl rozhodnout také v průběhu listopadu 2010. Do rozhodnutí ÚOHS nelze nový tendr vypsat," uvedla mluvčí.

Podle odhadů ministerstva tak na nový tendr dojde nejdříve na přelomu roku, pokud se ovšem oba problémy podaří vyřešit.

Vězňů sedí doma devadesát

Probační úředníci teď v Česku hlídají na devět desítek "domácích vězňů".  "Je jich přesně osmdesát devět. Začíná se to rozbíhat," komentuje situaci v domácím vězeňství ředitel Probační a mediační služby Pavel Štern.

Soudci ale tvrdí, že kdyby měli k dispozici náramky na hlídání, trest by využívali mnohem více.

"Zakopaný pes je v tom, že se říkalo, že domácí vězení má efektivně nahradit krátkodobé nepodmíněné tresty, které jsou pro stát nejvíc nákladné. Ale aby to nahrazovalo vězení, musí ho odsouzený subjektivně pociťovat jako neustálé omezeni. A tomu skvěle odpovídá ta elektronika. Vězni už nestojí za to riskovat, že ve tři ráno asi probační služba nepřijde. Kontrola je kontinuální," popsal pro Aktuálně.cz trestní soudce Libor Vávra názor soudcovské veřejnosti.

Vávra byl jedním z aktérů rozsáhlého třídenního testu satelitních hlídacích náramků, který v srpnu provedlo Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy