Domácí porody jsou pro nás náročné, sanitka nemůže nahradit porodní sál, varují záchranáři

Martina Heroldová Martina Heroldová
Aktualizováno 23. 11. 2016 14:35
Zásahy u domácích porodů jsou pro záchranáře náročné, musejí totiž často nahrazovat celý tým specialistů, který by případné komplikace řešil v porodnici. Ve společném prohlášení to ve středu uvedly všechny krajské zdravotnické záchranné služby. Zásahy u domácích porodů jsou podle nich namáhavé nejen medicínsky, neboť záchranáři nemají potřebné vybavení, ale také je to pro ně velký psychický tlak. V případě komplikací je například císařský řez v terénu krajně obtížný, ne-li nemožný. Záchranná služba navíc na místo mnohdy dorazí až ve chvíli, kdy jsou již komplikace opravdu vážné a ohrožují život matky i dítěte.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Záchranné služby ze všech krajů ve společném prohlášení vyzvaly matky, aby dobře zvážily rizika domácích porodů. Varovaly před komplikacemi, které mohou přijít bez varování a bez pomoci specialistů mohou ohrozit život matky i dítěte. Zdůraznili také, že zásahy u domácích porodů jsou pro ně mimořádně náročné.

"Pro záchranáře znamenají tyto výjezdy nejen zvýšené nároky v obecně medicínské rovině, ale také výraznou psychickou zátěž," píše se ve společné tiskové zprávě mluvčích záchranných služeb.

Podle lékařů jsou porody mimo zdravotnická zařízení velmi rizikové. Přestože se průběh může zdát bezproblémový, vývoj nelze nikdy s jistotou určit. Během několika minut tak bez zásahu odborníka může dojít k tragédii.

"Dojde-li k nenadálým komplikacím, například ke krvácení, porodnímu poranění nebo k hrožení miminka nedostatkem kyslíku, hrozí tragické následky, které se mohou rozvinout v průběhu několika málo minut. V tu chvíli je pro rodičku i miminko ideální, nachází-li se v péči odborníků," uvádějí záchranáři.

Záchranná služba je v takovém případě na místo zavolána až poté, co se komplikace stane závažnou, než však na místo dorazí, může být pozdě.

"Seberychlejší příjezd vozidla zdravotnické záchranné služby, prvotní vyšetření, ošetření a transport do nemocnice zaberou vždy několik desítek minut. Vážné poškození zdraví matky či dítěte však může nastat podstatně dříve," varovali záchranáři s tím, že záchranář se pak snaží sám zvládnout roli specializovaného týmu, který je jinak při porodu přítomný, i když nemá potřebné vybavení.

"Žádný vůz záchranné služby nedisponuje vybavením, které by se mohlo rovnat porodnímu sálu s veškerým zařízením, a pokud zdravotní stav ženy či dítěte začne akutně vyžadovat např. císařský řez, je řešení v terénu krajně obtížné, ne-li nemožné," uvádí tisková zpráva.

Diskusi o domácích porodech v posledních dnech znovu vyvolal případ ve Středočeském kraji. Během plánovaného domácího porodu, u nějž byla přítomná porodní asistentka, přestalo dítěti ještě v těle matky bít srdce.

Přivolaným záchranářům se spolu s porodní asistentkou podařilo novorozence stabilizovat. Matka však i přesto odmítla převoz do nemocnice a na místě podepsala reverz.

Domácí porody vyvolávají kontroverze dlouhodobě. Jejich zastánci tvrdí, že ženy, které se pro domácí porod rozhodnou, mají strach z nemocničního prostředí a porod v nemocnici je pro ně psychicky náročnější. Zdravotníci však varují, že v nemocnicích jsou specialisté schopni zvládnout i komplikace, které by byly v domácím prostředí neřešitelné.

Soud ve Štrasburku zkritizoval stát, že pro domácí porody nevytváří podmínky, myslí si advokát Richard Hořejší. Podle zástupce státu Víta Schorma dal verdikt naopak za pravdu současné české praxi. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy