Co všechno "požírá" Česko. Čtyřicetiletý časosběr odhalil proměnu krajiny

Společnost Google přidala před několika dny do své mapové aplikace Google Earth novou funkci. Firma ji zprovoznila s pomocí 24 milionů satelitních snímků, které se pořizovaly každoročně od roku 1984 do roku 2020. Cílem nového nástroje je především přiblížit změny klimatu, které řada lidí vnímá abstraktně.
Jak se posledních 36 let měnila česká krajina | Video: Google Earth, Aktuálně.cz

Na časosběrných záběrech lze ale také postřehnout některé změny, které se udály v krajině bývalého Československa a následně České republiky. Lze na nich vidět, jak postupuje těžba v povrchových dolech v hnědouhelné pánvi na severozápadě Čech a vznik jezer na místech vytěžených lomů.

Patrné je také, jak se změnila krajina při stavbě Pražského okruhu na jihu metropole, kde vznikla obří mimoúrovňová křižovatka před soutokem Berounky a Vltavy. Záběry dokazují i odlišné polní hospodaření v Česku a Rakousku nebo změnu krajiny po napadení lesů kůrovcem v Jeseníkách nebo bývalém vojenském újezdu Libavá.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy