Doplňte důkazy o manipulaci se spisem, nařídil soud bývalému majiteli Sparty Machovi

ČTK ČTK
5. 8. 2016 11:42
Bývalý šéf fotbalové Sparty Petr Mach by podle soudu měl předložit důkazy o tom, že někdo manipuloval s důkazy. "Zatím nebyla prokázána tvrzení, na kterých žaloba stojí. Podle názoru soudu žalobce založil žalobu pouze na domněnce, že dokument někdo nahradil," řekla soudkyně Martina Weissová. Na doplnění důkazů má Mach 30 dní. Podnikatel po státu požaduje náhradu škody 3,5 milionu dolarů (83 milionů korun) za to, že podle něj někdo zfalšoval výběrní lístek, který dokazoval machinace na jeho bankovních účtech ve Švýcarsku.
Petr Mach u soudu.
Petr Mach u soudu. | Foto: ČTK

Praha - Obvodní soud pro Prahu 2 v pátek vyzval někdejšího šéfa fotbalové Sparty Petra Macha, aby předložil důkazy o tom, že v jeho trestním spisu někdo manipuloval s důkazy. Podle soudkyně zatím nebylo prokázáno, že by se tak stalo.

Mach po státu požaduje náhradu majetkové i nemajetkové škody 3,5 milionu dolarů (83 milionů korun) s úroky za to, že podle něj někdo zfalšoval výběrní lístek, který dokazoval machinace na jeho bankovních účtech ve Švýcarsku. Jednání bude pokračovat v listopadu.

Stát žalobu odmítá, Machova tvrzení jsou prý vágní a ničím nepodložená a nároky navíc mohou být promlčené. Podle Macha se ztratily důkazní materiály, které prokazovaly praní špinavých peněz v bance Credit Suisse, podle něj se ve spisu později objevily jejich upravené podvrhy.

"Zatím nebyla prokázána tvrzení, na kterých žaloba stojí. Podle názoru soudu žalobce založil žalobu pouze na domněnce, že dokument někdo nahradil," řekla dnes soudkyně Martina Weissová. Macha proto vyzvala, aby do 30 dnů doplnil důkazy o tom, že byla listina odcizena a místo ní vložena jiná.

Pouze fotokopie výběrního lístku

Podnikatelův advokát Zdeněk Buchta uvedl, že má svá tvrzení za prokázaná, soudkyni požádal o lhůtu, aby mohl důkazy dohledat a označit. Podle Macha manipulaci dokládá zejména to, že je ve spisu založena pouze fotokopie výběrního lístku, na které chybí důležité údaje - například číslo účtu nebo podpisy.

Výběrní lístek i další údajně chybějící dokumenty si v rámci mezinárodní právní pomoci vyžádal švýcarský prokurátor, který tunelování Machových švýcarských účtů vyšetřuje. Podnikatel tvrdí, že mu z účtu někdo vybral 930 000 dolarů (přes 22 milionů korun) už v roce 1996, ale že to zjistil až v roce 2010. "Pokud bych měl příslušné dokumenty, byl bych s tímto nárokem úspěšný," podotkl dnes Mach.

S trestním spisem se podle Macha manipulovalo u Obvodního soudu pro Prahu 2, který projednává i jeho současnou žalobu.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových zastává názor, že Machova žaloba neprokazuje příčinnou souvislost mezi nesprávným úředním postupem a vznikem škody. Při prověrce prý nebylo zjištěno, že by se spisem někdo manipuloval.

Bývalého fotbalového bosse obvinila policie v roce 1998 v souvislosti s koupí luxusního vozu BMW v Německu. Odsouzen byl na pět let za krácení cla, z trestu si odseděl polovinu. Někdejší sponzor ODS Mach tvrdí, že obvinění bylo vykonstruované, policie prý od něj chtěla získat informace o financování strany. V dalším procesu čelil obvinění z údajného podvodu, pražský vrchní soud ho ale v roce 2008 pravomocně osvobodil.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy