Z klidné vsi přeplněným letoviskem. Na Dolní Moravě jde jen o byznys, naříkají místní

Foto: Fronty na lanovku i staveniště. Tichá Dolní Morava se změnila v rušné letovisko
Kolona aut mířících do Resortu Dolní Morava. 17. 6. 2022
Záběr na turistický areál Resortu Dolní Morava. 17. 6. 2022
Přívaly návštěvníků v areálu Resortu Dolní Morava. 17. 6. 2022
Turistický ruch v okolí obce Dolní Morava. 17. 6. 2022
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Tomáš Klézl Tomáš Klézl
Aktualizováno 30. 12. 2022 19:48
Dolní Morava na úpatí Králického Sněžníku bývala tichou příhraniční vsí, v posledním desetiletí se ale proměnila v turistické centrum, kam každý rok proudí statisíce lidí. Počty návštěvníků se ještě zvýšily po otevření Sky Bridge, nejdelší visuté lávky na světě. S oblibou místních se ale investor nesetkává. Podle nich devastuje přírodu, obci zase chybí peníze na nutnou infrastrukturu.

Asi žádné jiné místo neilustruje příběh Dolní Moravy tak jako hlavní ulice v severní části obce. Na jedné straně stojí řada domků, z nichž mnohé si díky dřevěnému obložení drží charakteristický ráz bývalých německých chalup. Na pečlivě upravených zahrádkách provádějí první podzimní práce místní obyvatelé, kterých ve vesnici žije okolo čtyř set.

Druhá strana cesty nabízí pohled na to, pro co je v posledních letech Dolní Morava známá. Dvě velká parkoviště, která jsou o víkendech a prázdninách téměř neustále plná aut. Vykácený pás lesa, který uvolnil místo sjezdovce. Stánek s trdelníkem, pochoutkou známou zejména z turistického centra Prahy. 

A také lanovku, která denně davy lidí vyváží nahoru k místním dominantám - letos otevřenému mostu Sky Bridge, který je nejdelší visutou lávkou pro pěší na světě, a také k stezce v oblacích.

Tento pohled doplňuje hrouda zeminy navezená z nedaleké stavby, bagry a v dálce také jeřáby pracující na nových hotelech dále po cestě.

"Je to hrůza," zoufá nad pohledem postarší pár z blízkého domku. Na Dolní Moravu dojíždí na chatu deset let, za tu dobu se místo změnilo k nepoznání. Dříve byli zvyklí na klid, nyní jim během sezony kolem zahrady projedou tisíce aut denně. "Byla tu krásná krajina a podívejte se, jak je to teď zdevastované. Je to zábavní park, byznys na prvním místě," říká seniorka.

"Všude, co vidíte, tam byl les. Jen u vrchu trochu více řídký," ukazuje na nyní pokácenou část kopce jedenasedmdesátiletý muž v modrých montérkách. Na Dolní Moravě žije celý život a přiznává, že vůči stavbě resortu těžko hledá slušná slova. "Ze začátku jsme byli pro cestovní ruch, ale už je to jednoduše moc. Investor buduje dál a dál. Došel příliš daleko," míní.

Kolona aut, která se před obcí Dolní Morava tvořila v polovině června.
Kolona aut, která se před obcí Dolní Morava tvořila v polovině června. | Foto: Petr Horník / PRÁVO / Profimedia

Krajina měla hodnotu, atrakce ji zničily, říká expert

Za lyžováním dojíždí lidé do Dolní Moravy už několik desetiletí. Ovšem dříve klidné menší středisko se v posledních patnácti letech po skoupení místního resortu brněnským podnikatelem Jiřím Rulíškem a jeho společností Sněžník proměnilo v celoroční areál, na který nebyli místní obyvatelé ani samotná obce připraveni.

Hlavní roli zde hrají dvě velké turistické atrakce. Stezku v oblacích z roku 2015 ročně navštíví až 300 tisíc lidí - to je 750krát víc, než kolik žije v obci obyvatel. A nový Sky Bridge jen během prvního měsíce přešlo 45 tisíc turistů. Starosta obce Richard Novák tvrdí, že se po otevření visuté lávky návštěvnost Dolní Moravy zvedla podle měření dopravy o 30 procent.

Podle geoekologa Jana Lenarta z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, který se zabývá dopady cestovního ruchu, je Dolní Morava typickým příkladem overturismu, tedy nadměrné návštěvnosti určitých míst, která pak ovlivňuje životy místních nebo přírodu. "Vyskytují se zde všechny negativní dopady, které jsou s tímto fenoménem spojené," říká. 

Kritizuje už samotný nápad zasadit atrakce typu stezky v oblacích nebo visuté lávky do prostředí hor v okolí Králického Sněžníku, jen kousek od národní přírodní rezervace. "Je to krajina, která už sama o sobě měla hodnotu. Atrakce ji ale ničí a narušuje její ráz. Přitom máme možnost dát tyto atrakce například na brownfieldy nebo do starých továren, kterým by hodnotu naopak přidaly," míní Lenart.

Foto: Jakub Zuzánek

Další dopady pak souvisí s velkým množstvím lidí, které tyto atrakce přilákají. Pohozené odpadky nebo vyšlapaný terén mimo cesty nejsou na Dolní Moravě výjimkou, zásadním problémem je ale nedostatečná infrastruktura. S přibývajícími turisty stoupá i počet ubytovacích kapacit a nutnost budovat nová parkoviště, cesty, zavádět inženýrské sítě nebo kanalizaci. Sílící doprava znamená nutnost přistavět ke kdysi klidným silnicím chodníky a nejlépe i cyklostezky.

Ačkoli investor na budování této infrastruktury dle existující dohody přispívá, starosta Novák nezastírá, že je pro obec náročné její rozšiřování zaplatit. "Jsou potřeba značné investice. A my nemáme tolik prostředků jako větší města nebo resort. Otázka je, jestli na to vůbec někdy budeme mít," říká.

Na "zlidštění" už je pozdě, míní starosta

Když se v roce 2012 schvalovala změna územního plánu, na základě které mohl investor postavit na Dolní Moravě dvě velké atrakce, byl tehdy Novák ještě jako místostarosta proti. Na to, aby se současnou podobu resortu povedlo "zlidštit", je ale podle něj pozdě. "Vždycky to připodobňuji k tomu, že to je, jako bychom chtěli malý obchod a místo toho dostali velké obchodní centrum. Teď už to tady ale je a nezboříme to," říká. 

Podle geoekologa Lenarta může být klíčem, aby sousední vesnice více spolupracovaly a pokusily se turisty více rozvrstvit po širším okolí. Do budoucna je podle něj klíčové, aby se další obce z příkladu Dolní Moravy poučily a promyšleněji upravovaly svůj územní plán. Poučení hledá i Dolní Morava. Novák nyní říká, že další velké stavby v přírodě už přes současný územní plán neprojdou. 

Hotelů a apartmánů ale dále přibývá. Například těsně vedle domu paní Aleny, citlivě opraveného do tradičního stylu, nyní rostou dva nové apartmánové komplexy.

Své domy ale poskytují k pronájmu často i místní. "Z řad obyvatel vnímám naopak pozitivní ohlasy v tom, že je to pro ně podnikatelská příležitost. Někteří vybudovali autokemp, jiní otevřeli restauraci, další pronajímají chalupy. Je to tedy otázkou pohledu," uvádí obchodní ředitel společnosti Sněžník Martin Palán.

Nyní, na začátku podzimu, mají ovšem místní hotely spíše prázdněji. Obec zažívá klidnější období před zimou, kdy davy pěších turistů nahradí lyžaři. I přes odpor místních a reputaci místa, kde se často nelze ani hnout, dojíždí na Dolní Moravu za atrakcemi stále noví a noví lidé.

Poprvé se sem přijela s přáteli o víkendu podívat například Blanka Shorná z Tábora. "Chápeme, že to místním vadí. Ale je to tady pro turisty, tak jsme se přijeli podívat," říká. "Ale není to teda žádný bigbít," namítá její společník.

Video: Nejdelší lávka na světě. Prošli jsme se po atrakci Sky Bridge

Nejdelší lávka na světě. Prošli jsme se po atrakci Skybridge | Video: Jakub Zuzánek, Martin Krepindl
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Letecké společnosti v USA zrušily kvůli ledové bouři přes 2200 letů

Letecké společnosti ve středu zrušily ve Spojených státech přes 2200 letů. Několik amerických států od Texasu po Západní Virginii zasáhla ledová bouře. Informovala o tom agentura Reuters. Podle webu FlightAware, který sleduje lety, bylo do šesté hodiny večerní do poledne místního času v New Yorku), zrušeno 2219 mezinárodních a vnitrostátních spojů. Zpožděno bylo 1752 letů.

"Zimní bouře má tento týden dopad na náš provoz, což je příčinou značného počtu zrušených letů," uvedla společnost American Airlines v prohlášení. Dodala, že lety ruší preventivně a informuje o tom cestující.

Americký Úřad pro civilní letectví (FAA) v úterý na twitteru varoval, že cestující mohou v některých oblastech, například ve městech Dallas, Fort Worth a Memphis, očekávat sněhové srážky, které mohou způsobit zpoždění v ketecké dopravě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Úřady by mohly do konce roku digitalizovat vyřizování všech dávek, říká Jurečka

Všechny dávky budou možná lidé moci od příštího roku vyřizovat digitálně. On-line by se neměla dát podat jen žádost, ale elektronický by měl být celý proces. Úřady by si také měly co nejvíc údajů vyměňovat a obstarat samy. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Možnost vyřizovat dávky jako dosud dál zůstane.

"Do konce roku máme ambici, aby všechny dávky byly plně digitalizované. V tento okamžik je to šest dávek," uvedl Jurečka.

Ministerstvo práce léta sklízelo kritiku za stav digitalizace. Elektronicky začaly úřady práce s klienty komunikovat víc až za covidové epidemie, kdy bylo dočasně možné posílat žádosti a ofocené doklady elektronicky. On-line žádaly pak i firmy o příspěvek na mzdy z programu Antivirus. V minulém roce zákon umožnil dokládání elektronických záznamů či kopií dokumentů natrvalo. On-line se dá podat žádost o příspěvek na bydlení, rodičovskou a přídavky na děti. Do výčtu patří i humanitární dávka pro uprchlíky, solidární příspěvek za ubytování běženců a loňský bonus 5 tisíc korun na dítě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy