Dokument V síti odhalí penisy predátorů. V nové verzi zůstanou zakryté jen obličeje

Radek Dragoun Radek Dragoun
7. 7. 2020 19:22
Od čtvrtka začnou kina po celé republice promítat třetí verzi dokumentu V síti. Po verzích určených divákům od 12 let a pak od 15 let přichází s novou jen pro dospělé. V ní zůstanou při explicitních scénách, při kterých predátoři před dětmi například masturbují, zakryté pouze jejich obličeje. Tvůrci chtějí divákům co nejvěrněji zprostředkovat zkušenosti a pocity dětí zneužívaných na internetu.
Sabina Dlouhá, Tereza Těžká, Anežka Pithartová a režisér Vít Klusák.
Sabina Dlouhá, Tereza Těžká, Anežka Pithartová a režisér Vít Klusák. | Foto: Milan Jaroš

Děti na internetu jsou často terčem sexuálních predátorů, kteří po nich požadují sex přes webkameru, zasílají jim fotografie svého přirození nebo odkazy na pornografii. Ve verzi pro diváky starší 15 let však autoři dokumentu V síti tyto explicitní scény neukázali.

Od čtvrtka se však v kinech objeví nová verze, která bude přístupná pouze pro dospělé. V ní zůstanou zakryté jen obličeje predátorů. Autoři dokumentu se k uvedení další verze filmu rozhodli na základě debaty se sexuology a diváky, kteří se ptali, proč explicitní scény zůstávají pro diváky zakryté, když jim často musí čelit náctileté děti. Prvotní myšlenka se přitom zrodila ještě před premiérou.

"Necenzurovaná verze filmu se dostala do hry v době zkušebních projekcí, když jsme film dostříhávali. Část testovacího publika nás tehdy zaskočila výtkou, proč jsou explicitní výjevy rozrastrované. 'My to vidět nemůžeme a děti zneužívané na internetu ano?' ptali se. S distributorem jsme se tedy rozhodli, že necháme vytvořit i verzi bez ulomených hrotů," řekl Aktuálně.cz dokumentarista Vít Klusák.

Novou verzi filmu podporuje i sexuolog Petr Weiss. "Každý, kdo se vědomě dopouští nebezpečných sexuálních aktivit na síti, musí vědět, že svým chováním ubližuje nevinným dětem. Tato verze filmu divákům velmi názorně zprostředkuje pocity těch, kteří jsou oběťmi tohoto chování. Proto ji vítám jako cenný příspěvek k prevenci sexuálního zneužívání dětí," řekl Weiss.

Dokumentární film V síti ukazuje, čemu mohou děti čelit na internetu. Trojice dospělých dívek s dětskými rysy se v něm vydává za dvanáctileté dívky, přičemž záhy začnou čelit nevybíravému chování někdy i o desítky let starších mužů, které místy sklouzne až k vydírání.

Jedním z nejhorších byl podle autorů dokumentu predátor pod přezdívkou Sneeky. Deník Aktuálně.cz před časem nabídl detailní popis jeho chování. Policie ho již obvinila. A není jediným. Policisté se zabývají i dalšími predátory z filmu, někteří už od soudu odešli s podmíněným trestem.

Distributor uvádí, že film vidělo už více než 410 tisíc diváků. V dalších týdnech se bude promítat ve více než 170 kinech, přičemž necenzurovaná verze filmu má premiéru ve čtvrtek.

Oficiální trailer filmu V síti

Zneužít dítě na internetu je tak snadné. Vychází oficiální trailer dokumentu V síti | Video: Aerofilms
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Uzbekistán odmění občany za denní procházky, chce zlepšit jejich kondici

Uzbeky, kteří ujdou 10 000 kroků denně po celý rok, čeká odměna v podobě bezplatného používání státních tělocvičen a padesátiprocentní slevy na služby poskytované vládou. Slibuje to návrh prezidentského dekretu, o kterém informovala místní média. Nápad zaujal i agenturu Reuters.

Dokument si klade za cíl podporovat tělesnou zdatnost a zdravý životní styl, jenž pomáhá předcházet nemocem. Dekret počítá také se zavedením dne bez aut či budováním sportovišť pro cvičení pod širým nebem po celé této středoasijské zemi s 34 miliony obyvatel.

Vláda také doufá, že zlepšování kondice pomůže chránit populaci před nemocemi, jako je covid-19. Uzbekistán s 53 000 potvrzenými případy nákazy koronavirem a 444 úmrtími hlásí nižší čísla než mnoho jiných zemí. Země také dvakrát vyhlásila karanténní opatření, aby zabránila šíření nákazy.

Vyhláška načrtává program nazvaný "Překonejme pandemii sportem!" a zdůrazňuje propagaci chůze, běhu, jízdy na kole, malé kopané, badmintonu, volejbalu či městské formy basketbalu zvané streetball.

před 7 hodinami

V USA půjde do dražby vzácná malba Sandra Botticelliho

Newyorská aukční síň Sotheby’s v lednu nabídne malbu italského renesančního mistra Sandra Botticelliho, na níž je zobrazen mladý muž držící medailon. Podle Sotheby’s není vyloučeno, že se dílo prodá až za 100 milionů dolarů, což je v přepočtu 2,32 miliardy korun. Příležitosti pro koupi Botticelliho portrétů jsou mimořádné vzácné, píše agentura AP.

"Nenapadá mě žádné podobné Botticelliho dílo, které kdy bylo na otevřeném mezinárodním trhu," říká Christopher Apostle, jenž v aukční síni vede oddělení prodeje děl starých mistrů. "Skutečnost, že se ví jen o 12 portrétech Botticelliho, tento obraz řadí mezi výkvět," pokračuje. "Svým způsobem jsou to ty nejosobnější věci, které vytvořil. Je to něco, co dělal jen s jednou další osobou."

Aukční síň doufá, že navzdory pandemii covidu-19, která po celém světě způsobila značný hospodářský propad, by se obraz mohl prodat draze. Poslední dílo, které dosáhlo takových výšin, byl obraz impresionisty Claudea Moneta s názvem Meules (Kupky sena). Ten byl v newyorském Sotheby’s vydražen loni za 110,7 milionu dolarů, v přepočtu přes 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy