Doktoři prý brali úplatky, léčí dál. Komora je na ně krátká

Radek Nohl Radek Nohl
3. 6. 2015 17:03
Prezident České lékařské komory Milan Kubek v rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že lékaře z kauzy obřího pojistného podvodu by napřed musel potrestat soud.
Prezident lékařské komory Milan Kubek.
Prezident lékařské komory Milan Kubek. | Foto: DVTV

Praha - Špičkoví lékaři, kteří se podle policie zapojili do pojistné mafie a patří k dvaceti obviněným za mnohamilionové podvody s úrazovými pojistkami, mohou dál ordinovat. Lékařská komora je nyní nepotrestá.

Podle šéfa komory Milana Kubka ani nemůže. Mimo jiné i proto, že jména obviněných zatím ještě nezná.

Jak už dříve online deník Aktuálně.cz popsal, jeden ze specialistů skončil ve vazbě. Odborníci totiž brali podle detektivů úplatky. Vyhlášený ortoped nebo chirurg si za vypracování falešné lékařské zprávy řekl od pěti do deseti tisíc korun.

"Nemůžeme nic dělat, i kdybychom chtěli. Je na rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení, jestli mohou být na svobodě, nebo je nutné je stíhat vazebně," říká Kubek v rozhovoru.

"Oni ale nejsou stíháni za to, že by léčili špatně. Jsou stíháni za to, že podváděli. Tady by asi nebyl důvod jim zakazovat výkon povolání," dodal.

Policie tvrdí, že lékaři si za fiktivní případy nechali platit jako odměnu částky od 5 do 10 tisíc korun. Co na to říkáte?

Já o tom žádné informace nemám. Bavil jsem se o tom s předsedkyní revizní komise a my jsme tento případ nešetřili. My nevíme, o jaké se jedná lékaře.

Je to v pořádku?

To samozřejmě není, je to trestný čin podvodu. Je určitě dobře, že policie takové případy šetří, ale na nás se neobrátila.

Řešili jste v posledních letech podobný případ?

Na žádný obdobný případ si nevzpomínám, ale to neznamená, že by se nestal. Rozhodně se jedná o případy ojedinělé. Mě tedy překvapila velká míra rozsahu toho podvodu, když jsem si o něm četl v médiích. Že k němu mělo docházet léta a že to bylo tak hodně organizováno. Otázkou je, jak fungují kontrolní mechanismy pojišťoven, když smlouvy podepisuje stále ten stejný zástupce.

Jak můžete tyto lékaře potrestat?

Samozřejmě to je v rozporu s etickým kodexem České lékařské komory. Když se prokáže, že ti lékaři skutečně vystavovali falešné posudky a policie to odložila nebo je soud osvobodil, tak bychom se tím mohli zabývat. Otázkou ale je, že by záležitost mohla být promlčená. Ale pokud je pravda, co se píše, tak si nedovedu přestavit, že by to u soudu neskončilo nějakým trestem.

Takže když je soud potrestá, vy už je trestat nebudete?

Ano. Většinou to tak je, protože disciplinární opatření uložená lékařskou komorou jsou přezkoumatelná soudem. Když soud nějak rozhodne, tak my takové rozhodnutí akceptujeme.

Než tedy soud rozhodne, budou moci lékaři léčit dál?

My dneska nevíme, o koho se jedná. Jestli se jedná o doktora Nováka nebo někoho jiného. Nemůžeme nic dělat, i kdybychom chtěli. Je na rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení, jestli mohou být na svobodě, nebo je nutné je stíhat vazebně. Oni ale nejsou stíháni za to, že by léčili špatně. Jsou stíháni za to, že podváděli. Tady by asi nebyl důvod jim zakazovat výkon povolání.

A má lékařská komora možnost učinit něco jako předběžné opatření a takovým lékařům činnost, byť třeba dočasně, zakázat?

Ne, takovou kompetenci nemáme. Můžeme lékaře vyloučit, ale až se celá ta věc prošetří. Což pochopitelně trvá dlouho. Něco takového nám zákon neumožňuje a příslušná změna se nám zatím nepodařila prosadit, protože se střetáváme s kompetencemi krajů. Kraje se žárlivě brání, aby nějaké další kompetence České lékařské komoře přepustili.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy