Doktoři prý brali úplatky, léčí dál. Komora je na ně krátká

Radek Nohl Radek Nohl
3. 6. 2015 17:03
Prezident České lékařské komory Milan Kubek v rozhovoru pro Aktuálně.cz říká, že lékaře z kauzy obřího pojistného podvodu by napřed musel potrestat soud.
Prezident lékařské komory Milan Kubek.
Prezident lékařské komory Milan Kubek. | Foto: DVTV

Praha - Špičkoví lékaři, kteří se podle policie zapojili do pojistné mafie a patří k dvaceti obviněným za mnohamilionové podvody s úrazovými pojistkami, mohou dál ordinovat. Lékařská komora je nyní nepotrestá.

Podle šéfa komory Milana Kubka ani nemůže. Mimo jiné i proto, že jména obviněných zatím ještě nezná.

Jak už dříve online deník Aktuálně.cz popsal, jeden ze specialistů skončil ve vazbě. Odborníci totiž brali podle detektivů úplatky. Vyhlášený ortoped nebo chirurg si za vypracování falešné lékařské zprávy řekl od pěti do deseti tisíc korun.

"Nemůžeme nic dělat, i kdybychom chtěli. Je na rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení, jestli mohou být na svobodě, nebo je nutné je stíhat vazebně," říká Kubek v rozhovoru.

"Oni ale nejsou stíháni za to, že by léčili špatně. Jsou stíháni za to, že podváděli. Tady by asi nebyl důvod jim zakazovat výkon povolání," dodal.

Policie tvrdí, že lékaři si za fiktivní případy nechali platit jako odměnu částky od 5 do 10 tisíc korun. Co na to říkáte?

Já o tom žádné informace nemám. Bavil jsem se o tom s předsedkyní revizní komise a my jsme tento případ nešetřili. My nevíme, o jaké se jedná lékaře.

Je to v pořádku?

To samozřejmě není, je to trestný čin podvodu. Je určitě dobře, že policie takové případy šetří, ale na nás se neobrátila.

Řešili jste v posledních letech podobný případ?

Na žádný obdobný případ si nevzpomínám, ale to neznamená, že by se nestal. Rozhodně se jedná o případy ojedinělé. Mě tedy překvapila velká míra rozsahu toho podvodu, když jsem si o něm četl v médiích. Že k němu mělo docházet léta a že to bylo tak hodně organizováno. Otázkou je, jak fungují kontrolní mechanismy pojišťoven, když smlouvy podepisuje stále ten stejný zástupce.

Jak můžete tyto lékaře potrestat?

Samozřejmě to je v rozporu s etickým kodexem České lékařské komory. Když se prokáže, že ti lékaři skutečně vystavovali falešné posudky a policie to odložila nebo je soud osvobodil, tak bychom se tím mohli zabývat. Otázkou ale je, že by záležitost mohla být promlčená. Ale pokud je pravda, co se píše, tak si nedovedu přestavit, že by to u soudu neskončilo nějakým trestem.

Takže když je soud potrestá, vy už je trestat nebudete?

Ano. Většinou to tak je, protože disciplinární opatření uložená lékařskou komorou jsou přezkoumatelná soudem. Když soud nějak rozhodne, tak my takové rozhodnutí akceptujeme.

Než tedy soud rozhodne, budou moci lékaři léčit dál?

My dneska nevíme, o koho se jedná. Jestli se jedná o doktora Nováka nebo někoho jiného. Nemůžeme nic dělat, i kdybychom chtěli. Je na rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení, jestli mohou být na svobodě, nebo je nutné je stíhat vazebně. Oni ale nejsou stíháni za to, že by léčili špatně. Jsou stíháni za to, že podváděli. Tady by asi nebyl důvod jim zakazovat výkon povolání.

A má lékařská komora možnost učinit něco jako předběžné opatření a takovým lékařům činnost, byť třeba dočasně, zakázat?

Ne, takovou kompetenci nemáme. Můžeme lékaře vyloučit, ale až se celá ta věc prošetří. Což pochopitelně trvá dlouho. Něco takového nám zákon neumožňuje a příslušná změna se nám zatím nepodařila prosadit, protože se střetáváme s kompetencemi krajů. Kraje se žárlivě brání, aby nějaké další kompetence České lékařské komoře přepustili.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Rozpočet Ředitelství silnic a dálnic se zvýší o šest miliard

Letošní rozpočet Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vzrostl z původních 38 na 55 miliard korun. Příští rok se zvýší o dalších asi šest miliard. Na tiskové konferenci spojené s ukončením modernizace šestikilometrového úseku dálnice D1 u Velkého Meziříčí to v sobotu novinářům řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla by bez navýšení rozpočtu nebylo možné dokončit všechny plánované práce.

Další zprávy