Doktorát jen tomu, kdo vyjede za hranice. Brněnští studenti se brání povinným cestám

Iveta Čížová
1. 4. 2017 21:00
Na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně nově zavedli povinný semestrální pobyt v zahraničí jako podmínku splnění doktorského studia. Podle Kateřiny Cidlinské, předsedkyně České asociace doktorandů a doktorandek, jsou na studenty kladeny vysoké nároky, které za současných podmínek nemohou splnit, mnoho z nich totiž pracuje, aby se během studia uživili.
Foto: Reuters

Brno - Student Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity (FSS MU) Michal Zadrobílek absolvoval dva půlroční pobyty ve Varšavě a několik letních škol, přesto bude muset povinně strávit další semestr v zahraničí. Studenti doktorského programu na této fakultě se totiž od září nevyhnou výjezdu alespoň na jeden semestr za hranice. Většina z nich už má ale pracovní závazky, protože doktorské stipendium je neuživí a od 27 let navíc přichází o veškeré studentské výhody.

Zadrobílek vidí komplikace hlavně v tom, že musí podat výpověď a po návratu si hledat novou práci. "Tahle povinnost většině zkomplikuje snoubení doktorátu s prací. Já rodinu zakládat nebudu, ale je spousta doktorandů, zejména holek, co třeba bude muset odložit i tohle," říká Zadrobílek a dodává, že on už v zahraničí studoval, a ocenil by proto možnost vyjet třeba jen na krátký terénní výzkum.

Nová povinnost vyjet mimo Česko bude na Masarykově univerzitě platit i pro kombinovanou formu studia. Tedy pro studenty, kteří už pracují na plný úvazek. Vedoucí katedry to považuje za nutnost. "Zavedení povinnosti alespoň jednosemestrálního pobytu na zahraniční instituci pro doktorské studenty považuji za nutný předpoklad zkvalitňování jejich přípravy pro další akademické působení. Přitom je zcela zřejmé, že se tento předpoklad týká všech našich oborů bez výjimky," uvedl Břetislav Dančák, děkan FSS MU.

Stáž jako zahraniční vizitka

Dlouhodobým úsilím současného vedení fakulty sociálních studií je podle něj maximální propojení s mezinárodní akademickou komunitou. "Má-li být fakulta viditelná v mezinárodním prostředí, je studium našich doktorských studentů v zahraničí v podstatě nezbytnou podmínkou. Vnímám to jako určitou vizitku toho, co jsme je naučili," dodal Dančák.

Cestování jako nutná příprava na vědeckou kariéru

Člen akademického senátu fakulty Vít Borčany tuto změnu od počátku vítal. Sladění kariérních a rodinných závazků nepovažuje za nepřekonatelnou překážku. "Doktorské studium slouží jako příprava na vědeckou kariéru, k níž jsou mezinárodní kontakty a znalost zahraničního prostředí naprosto nezbytnou podmínkou," řekl Borčany, který by pravidlo rozšířil i na nižší stupně studia.

Zahraniční výjezdy

Univerzita Karlova: Povinný výjezd pouze pro dvojjazyčné obory nebo obory se zaměřením na určitou geografickou a geopolitickou oblast v zahraničí. Plošné zavedení se neplánuje.

ČVUT: Cesta do zahraničí je povinná jen pro elektrotechnickou fakultu, kde byl nižší zájem o pobyty. Povinnost pro všechny fakulty se do budoucna zvažuje.

Západočeská univerzita v Plzni: Doktorandi studují podle individuálního studijního plánu, jehož součástí je ve většině případů zejména u prezenčních studentů zahraniční pobyt či stáž.

Ostravská univerzita: Zatím se vycestování doktorandů pouze zvažuje. Možná je i budoucí povinnost pro studenty magisterského studia.

"Na kvalitních zahraničních univerzitách studenti vyjíždějí povinně i v rámci magisterského, či dokonce bakalářské studia, ale u nás k tomu zatím neexistuje síť pro ty, kteří si výjezd nemohou objektivně dovolit," dodává Borčany.

Kateřina Cidlinská, předsedkyně České asociace doktorandů a doktorandek, by s vyššími nároky na studenty souhlasila v případě, že by je zaměstnávala univerzita a student byl veden jako vědecký pracovník.

"Jsem zaměstnankyně Akademie věd ČR, takže se může zdát, že bych mohla bez problému vyjet, ale mám granty, na kterých musím pracovat, a nemohu práci jen tak přerušit," vysvětluje Cidlinská. Se členy asociace proto připravili podklady pro Úřad vlády, kde budou požadovat větší podporu studentů v doktorských programech.

Ani studenti, ani zaměstnanci

Problém podle asociace je v nejasném statutu doktorandů. Nejsou ani studenti, ani zaměstnanci, což je znevýhodňuje. Ministerstvo školství souhlasí s tím, že finanční ohodnocení těchto studentů je problematické, a promítlo se to i v prioritách ministerstva, mezi kterými je i zvýšení příspěvku veřejným vysokým školám na stipendia studentů od roku 2018. Mezi návrhy je i zvýšení výdajů na zdravotní pojištění doktorandů nad 26 let v prezenční a řádné době studia nebo navýšení dotací školním grantovým agenturám.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Čínské úřady: schopnost šíření nového koronaviru posiluje. Na rozdíl od viru SARS je infekční i v inkubační době, která trvá jeden až 14 dní.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy