Doktor: Až na detaily jsou v Soči na hry připraveni

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
28. 1. 2014 20:15
Přečtěte si rozhovor s šéfem české olympijské mise, který už je na místě.
Schvalování olympijské nominace do Soči 2014
Schvalování olympijské nominace do Soči 2014 | Foto: CPA Eduard Erben

Praha/Soči - Dodělávky na poslední chvíli, bezpečnostní hrozby i diskuse o úrovni dodržování lidských práv v Rusku předcházejí dvaadvacáté zimní olympijské hry v Soči.

Slavnostní zahájení se však i navzdory tomu nezadržitelně blíží. Olympiáda začne za deset dní a podle šéfa české olympijské mise Martina Doktora, který Aktuálně.cz poskytl rozhovor přímo z olympijské vesnice, vše probíhá standardně.

Aktuálně.cz: Do Soči váš tým dorazil 26. ledna, tedy s téměř dvoutýdenním předstihem. Co momentálně na místě řešíte?

Martin Doktor: On to zas takový předstih není, protože první letadlo letí z České republiky 30. 1., to znamená, že na přípravu olympijských vesnic, a jsou tady tři, nemáme zas tolik času.

V této chvíli tady řešíme převzetí karga, ubytování v jednotlivých vesnicích, detaily všech akreditací a podobných věcí, takže té práce je tady doopravdy hodně a tým, který tady v současné době funguje na místě, pracuje zhruba od sedmi ráno do jedné do noci.

A.cz: Jaké podmínky české sportovce v Soči čekají?

Řekl bych, že standardní s tím, že zatím se tady potýkáme s takovými počátečními drobnými potížemi, které jsou ale běžné skoro všude. Všichni lidé z organizačního výboru a dobrovolníci se to učí, jsou to jejich první dny, co tu jsou, takže občas nevědí, kam člověka nasměrovat, ale to je stejné na všech akcích takovéhoto typu.

A.cz: Pořadatelé se potýkali s dodržením termínů při budování areálů. Je nyní už všechno připraveno?

Zatím jsem měl možnost vidět dvě vesnice, přímořskou a tu menší ze dvou horských. A tady to vypadá, že víceméně je už všechno připraveno. Dodělávají se samozřejmě poslední detaily. Sportoviště už byla připravená, dá se říct, před rokem, bez potíží se tam dalo soutěžit, takže to taky není problém. Tady v horách je přes metr sněhu, řekl bych možná metr a půl, takže sněhové podmínky jsou také v pořádku.

Myslím si, že drobné potíže mohou být v logistice, kdy se ještě některé cesty dodělávají, třeba hrazení a podobně. Ale přece jenom máme ještě chvíli času, třicátého se otevírají vesnice, přijedou první výpravy a sedmého se zahajují zimní olympijské hry, takže pořád ještě můžou pár věcí stihnout.

Co musím tedy podotknout, že je hotovo, což je nejpodstatnější a nejdůležitější, to je spojnice mezi přímořskou a horskou oblastí. Teď jsme měli možnost využít té nové komunikace a v podstatě za necelou tři čtvrtě hodinu jsme byli z přímořské olympijské vesnice, to znamená z olympijského parku, až dole pod lanovkami, které vedou do horských středisek a olympijských vesnic.

 

Jaká je jazyková vybavenost organizátorů?

Až na nějaké drobné výjimky se povětšinou dá se všemi domluvit, snaží se vyjít vstříc.

Myslím si, že všechno je tak nějak v mezích normy, jsou tady některé problémy například s logistikou, je ztížená doprava potravin a nápojů do olympijské vesnice, ale snažili se s tím nějakým způsobem popasovat, myslím, že až přijedou sportovci, tak snad bude vše vyřešeno.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Izrael odsoudil zvolení ultrakonzervativce Raísího íránským prezidentem, svět by podle něj neměl s jeho režimem vyjednávat o návratu k jaderné dohodě.

Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským prezidentem a prohlásil, že nová íránská vláda bude "režimem brutálního popravčího", se kterým by svět neměl vyjednávat o návratu k jaderné dohodě z roku 2015. Raísí s přehledem ovládl páteční prezidentské volby, které však provázela nejnižší volební účast od založení islámské republiky.

Bennett na prvním televizním brífinku po jednání nové izraelské vlády prohlásil, že Raísího nástup k moci zajistil íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí, a nikoli svobodné a férové hlasování.

"Raísího zvolení je (…) poslední příležitostí pro světové mocnosti, aby se probudily, než se vrátí k jaderné dohodě, a aby pochopily, s kým se to snaží dohodnout," řekl Bennett.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

V Arizoně vjel řidič do cyklistů, několik z nich je v kritickém stavu

Řidič pickupu najel v sobotu do několika účastníků charitativního cyklistického závodu poblíž amerického města Show Low ve státu Arizona. Šest cyklistů bylo převezeno do nemocnice v kritickém stavu. Pětatřicetiletý podezřelý se snažil z místa incidentu ujet, policie jej ale dostihla a postřelila. Nachází se rovněž v kritickém, ovšem stabilním stavu. Okolnosti a motiv činu policie zatím blíže nekomentovala, svědci na místě však agentuře AP řekli, že podle nich muž najel do cyklistů úmyslně.

Podle mluvčí místních úřadů se kromě šesti kriticky raněných dva cyklisti dostavili do nemocnice po vlastní ose. Jednoho z vážně poraněných lékaři dopravili helikoptérou do větší nemocníce poblíž města Phoenix.

Zdroj: ČTK
Další zprávy