Dokažte, že jste už nepili, chtějí soudci po řidičích

Tomáš Fránek
18. 6. 2012 7:31
Řidič pil džus, o vodce prý nevěděl. Jeho případ může měnit pravidla
Foto: Ondřej Besperát

Brno - Řidiči, kteří si sednou za volant a spoléhají na to, že už nemají žádný alkohol v krvi, by měli zpozornět.

Soudci Nejvyššího správního soudu totiž chtějí při posuzování těchto případů prosadit nové pravidlo.

Podle něj by řidiči museli dokazovat, že byli skutečně přesvědčeni o tom, že v krvi žádný alkohol nemají a jeho zbytkové hodnoty jsou zaviněné jenom například zdravotními hledisky.

Případy, kdy se řidiči brání pokutě za zbytkový alkohol třeba tvrzením, že alkohol pili jenom předchozí den, dosud soudy posuzují zcela opačně - důkazy musí jednoznačně a prokazatelně zajistit úřady, jež rozhodují o trestech pro řidiče.

Chceme změnu

Tuto praxi navrhují nyní soudci změnit. „Skutečnost, zda 'rozumné důvody', pro které by nebylo lze vinit  pachatele z přestupku řízení pod vlivem alkoholu, skutečně existují  (například z hlediska zdravotního, zpomalený proces odbourávání alkoholu), by vždy byl povinen prokazovat obviněný (řidič)," navrhli soudci k projednání rozšířenému senátu Nejvyššího správního soudu, jehož stanoviska jsou závazná pro posuzování sporných případů.

Ke změně stanoviska dovedl soudce případ z Jesenicka. Úřady tam rozhodly o pokutě ve výši 16 tisíc korun a desetiměsíčním zákazu řízení pro muže, který při kontrole nadýchal asi půl promile alkoholu. Řidič uvedl, že vypil večer před ranní jízdou asi sedmičku vína a druhý den už alkohol nepil.

Při prověřování případu zmocněnec muže uvedl, že se řidič ještě před jízdou napil z láhve džusu, kde byla přimíchána vodka. „Tu ale nedokázal v džusu poznat, a alkohol tak požil zcela nevědomě," uvedl zmocněnec řidiče.

Krajský soud v Ostravě trest pro řidiče zrušil. Podle soudců to není řidič, kdo musí dokazovat, že za volant sedl s přesvědčením, že už žádný alkohol v krvi nemá, nebo se vědomě rozhodl riskovat. Důkazy musí sehnat úřady. „Obviněný nemůže být vždy potrestán a to platí zejména tehdy, když se důkazy nezajistily pořádně a včas," uvedli ve svém verdiktu krajští soudci.

Zjišťování je nemožné

Podle soudců Nejvyššího správního soudu však není takové posouzení počínání řidiče správné.

„Pokud osoba požije alkohol a v době bezprostřední, respektive v následujících 24 hodinách řídí motorové vozidlo, není na místě zkoumat, zda zde existují rozumné důvody, pro které může mít za to, že u ní alkohol zjištěn nebude," rozhodli soudci. Spoléhat se na to, že alkohol naměřený nebude, není podle nich rozumné počínání.

Při rozhodnutí, zda už sednou za volant, musí lidé brát v úvahu různé okolnosti, které jim třeba brání v rychlejším odbourávání alkoholu, jako jsou zdravotní důvody.

Soudci také konstatovali, že úřední zjišťování všech okolností, které mohly ovlivnit hladinu alkoholu v krvi, včetně absurdního požadavku na prokázání toho, jak se vlastně alkohol do těla dostal, není představitelné ani proveditelné.

Úřady nejsou podle soudců schopny ověřit, zda řidič večer vypil dvě, nebo deset piv a v kolik hodin to vlastně bylo.

Zpětné prokazování pití alkoholu je podle soudců zcela mimo realitu a nahrává lidem, kteří sedají za volant s vědomím, že pili alkohol.

„Takový postup je neudržitelný a velmi  zneužitelný, neboť  poskytuje účinný návod každému, kdo se neztotožňuje se principem nulové tolerance alkoholu," uvedli soudci v návrhu pro rozšířený senát.

Dojede vaše auto na dovolenou? Žebříček spolehlivosti podle ADAC:

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Protialkoholní léčebna - jak se zbavit pití alkoholu?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy