Dojatý vítěz voleb Pospíšil: O vstupu do TOP 09 neuvažuji

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
26. 5. 2014 3:44
Jiří Pospíšil získal v třetích českých eurovolbách jednoznačně nejvíc preferenčních hlasů. Zakroužkovalo ho 77 tisíc voličů, což je o 20 tisíc víc než druhého v pořadí, lídra ČSSD Jana Kellera.
Jiří Pospíšil slaví ve štábu TOP 09 svůj triumf v evropských volbách
Jiří Pospíšil slaví ve štábu TOP 09 svůj triumf v evropských volbách | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Výsledky třetích eurovoleb v Česku přinesly prakticky pat: Tři nejsilnější strany se vměstnaly do rozdílu necelých dvou procent hlasů. O co těsnější bylo pořadí stran, o to jednoznačnější byl výsledek počítaný přes preferenční hlasy odevzdané jednotlivým kandidátům.

Tady se stal jasným vítězem Jiří Pospíšil, kandidující za TOP 09. Politika, který ještě v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny vedl plzeňskou kandidátku ODS, zakroužkovalo 77 tisíc lidí. Druhý v pořadí, lídr ČSSD Jan Keller, dostal o 20 tisíc preferenčních hlasů méně.

"Je to dojemné a je to známka toho, že mám v politice stále své místo," uvedl Pospíšil v povolebním rozhovoru s Aktuálně.cz. Prohlásil zároveň, že o vstupu do TOP 09 v tuto chvíli neuvažuje a hodlá s ní pouze úzce spolupracovat.

Aktuálně.cz: Stal jste se nejúspěšnějším kandidátem ze všech stran. Co na to říkáte?

Jiří Pospíšil: Samozřejmě mě to překvapilo, protože jsem netušil, jak voliči vezmou to, že jsem odešel z ODS. K tomu jsem měl sice jasné důvody, které jsem veřejnosti také sdělil. Ačkoli jsem na kandidátce TOP 09 vystupoval jako nezávislý, bál jsem se, že to budou někteří voliči vnímat jako přeběhlictví a zradu myšlenek. Výsledek mi říká, že jsem u voličů uspěl už ve druhém testu. Poprvé to bylo, když mě premiér Nečas bez zjevných důvodů vyhodil z vlády a pak jsem v Plzeňském kraji vyhrál volby. Teď mi voliči znovu řekli, že mě v politice chtějí. Je to dojemné a je to známka toho, že mám v politice stále své místo. Až mě nebudou voliči podporovat, z politiky okamžitě odejdu.

A.cz: Nakolik podle vás ovlivnila výsledek nízká volební účast? A co vůbec říkáte na to, že k urnám přišla sotva pětina lidí?

Možná ovlivnila, nízká volební účast mě velmi mrzí. Je to důsledek několika faktorů. Nejdůležitějším z nich je ten, že si v Čechách tak trochu hrajeme na zlý Brusel a hodné domácí politiky. To je špatně. Je třeba lidem seriózně vysvětlovat, co znamená pro Českou republiku Evropská unie. Vidím poslance, kteří sedí v europarlamentu deset let a celou dobu Evropu jen kritizují. Co tam tedy celou tu dobu dělali? Brusel nám přináší obrovské výhody: za posledních deset let vstupu přiteklo do Česka tři sta miliard korun. To jsou věci, co je třeba lidem vysvětlovat.

A.cz: Jak by se podle vás dala evropská politika pro Čechy zatraktivnit?

O tom budu teprve přemýšlet, mandát poslance získám až na první schůzi Evropského parlamentu. Stejně jako nyní jezdím po základních a středních školách a různých uskupeních, kde vysvětluji, co přináší nový občanský zákoník, a jako zapadlý vlastenec to popularizuji, tak stejně nyní budu po regionech jezdit jako europoslanec a budu lidem vysvětlovat, co nám přináší Evropa.

A.cz: Sám jste zmínil, že se v Česku dlouhodobě věnujete hlavně justici. Co chcete prosazovat v Bruselu?

Já odcházím do Bruselu jako člověk, který se deset let věnoval na půdě českého parlamentu a jako ministr spravedlnosti boji proti organizovanému zločinu a obecně proti zločinu. Chci v tom pokračovat a věnovat se tématům, jako je boj proti praní špinavých peněz. Taková směrnice má být na pořadu projednávání už v druhé polovině tohoto roku. Budou tam normy, které mají umožňovat lepší spolupráci mezi státními zastupitelstvími jednotlivých členů EU. Bude tam určité sjednocení trestního a procesního práva tak, aby státy lépe spolupracovaly a předávaly si obviněné. Mým cílem je, aby EU nebyla jen místem ekonomické prosperity, ale také bezpečnosti. To bude moje téma.

A.cz: Nakolik přitom budete spolupracovat i s ostatními stranami? Je podle vás dobře, že se nyní zvýšil počet českých stran zastoupených v europarlamentu?

To se teprve ukáže, nedokážu na to nyní odpovědět. Já jsem obecně vždycky raději, když je víc stran. V pluralitě je síla. To, jestli budeme některé zájmy České republiky hájit společně, se teprve ukáže. Já osobně se budu snažit, aby byla mezi českými politiky v základních věcech shoda.

A.cz: Mělo by Česko přijmout euro? Pokud ano, kdy?

To není téma Evropského parlamentu, ale osobně jsem spíše pro přijetí eura. Byl bych však rád, kdyby o konkrétním datu měli možnost občané rozhodnout v referendu. Stejně jako Švédsko. Protože ten náš závazek je obecný, nestanovuje konkrétní datum. Takže když euro přijmeme za patnáct let, tak tím nijak neporušujeme žádný závazek. Nechám na ekonomech, aby posoudili, co pro nás bude výhodné, ale myslím, že by to mělo být výhledově kolem roku 2020.

A.cz: Co říkáte na to, že v řadě jiných evropských zemí zvítězili nebo posílili nacionalisté?

Je to samozřejmě mimořádně nebezpečné. Ale jediné, co my můžeme, je seriózně lidem vysvětlovat, co je správné. Jsem velmi rád, že v Česku tyto strany neuspěly. Stejně pozitivně chápu i to, že ANO a jejich předseda nerostou do nebe. Protože v demokracii je vždy dobré, když mezi sebou strany svobodně soupeří. Pokud výrazně nevyhrála politická strana, jejíž předseda vlastní několik médií, je to dobrá známka pro Českou republiku i demokracii. Je to dobrá známka, že Češi přemýšlejí.

A.cz: Vstoupíte teď do TOP 09?

Zatím o tom neuvažuji. Budu s touto stranou úzce spolupracovat. Bude samozřejmě i na rozhodnutí topky, jakou míru spolupráce se mnou budou chtít. Je to námět k další debatě.

 

Právě se děje

Další zprávy