Dohra debat: Zeman se omluvil, nepravdu ale šíří dál

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
23. 1. 2013 18:32
Proti jinému Zemanovu vyjádření se zase ohradila údajně vyhozená učitelka
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Karel Schwarzenberg vyhnal ze zámku, který zrestituoval, svou přítelkyni Táňu Bílou. Na hradě, kde pobývá Schwarzenbergova manželka, visí obraz s nacistickou tematikou.

Miloš Zeman používá ve volebním boji proti svému protivníkovi rázné argumenty. Jenže opakovaně se ukázalo, že nařčení nejsou pravdivá. Zeman se omluvil jen za výpad proti manželce českého ministra zahraničí. Jak si ale všimlo Aktuálně.cz, toto prohlášení na webu Zemana visí i nadále.

Při úterní debatě MF Dnes Zeman vyčetl Schwarzenbergovi, že ze svého zámku vyhnal vysokým nájmem učiliště a že se kvůli němu musela z tamního bytu vystěhovat i jeho přítelkyně Táňa Bílá.

"Prohlásil jste, že chcete být ochráncem chudých a slabých. Když jste restituoval zámek v Čimelicích, bylo tam učiliště pro zdravotně postižené děti. Tomuto učilišti jste nasadil takové nájemné, že se muselo vystěhovat. Zadruhé, Táňa Bílá, učitelka na učilišti, přišla o služební byt a musela k příbuzným. Je toto ochrana slabých a chudých?" školil Zeman svého konkurenta.

Ukazuje se ale, že Bílá se musela z bytu vystěhovat dávno předtím, než byl zámek Schwarzenbergovi vrácen.

"Je to lež. V roce 1982 skončila v čimelickém zámku filmová škola, kde jsem dvacet let učila a měla tam kantorský byt. Komunisté řekli, že potřebují zámek na internát, a my se museli vystěhovat. Pan Schwarzenberg byl v té době celá léta v Rakousku, budovu nevlastnil, dostal ji až po revoluci," řekla Bílá pro MF Dnes.

Schwarzenberg zase rozporoval Zemanovo tvrzení, že vyhnal učiliště. "Učiliště odešlo nikoliv kvůli přehnanému nájmu, ale už dlouho usilovalo o výhodnější místo. Zámek pro tento účel postaven nebyl a byl velice nevhodným," řekl ministr zahraničí.

Zeman se omluvil, pomluvu ale nestáhl

Zemanův volební tým také v minulých dnech zveřejnil informaci o tom, že Karel Schwarzenberg "cíleně (...) zamlčel, že i jeho rodiče měli kolem sebe samé nacisty a že dokonce v rodovém sídle, kde pobývá jeho manželka Therese, dosud visí obrazy s hákovými kříži a hajlujícími lidmi."

Když vyšlo najevo, že hrad rodině Therese Schwarzenbergové již 300 let nepatří, Zeman se veřejně omluvil v televizní debatě. Jenže článek, ve kterém se lež objevila, visí na oficiálním webu Zemanovy kampaně bez opravy či omluvy dál.

Mírnit a dovysvětlovat některé své výroky museli v minulých dnech oba kandidáti. Schwarzenberg se například snažil uvést na pravou míru tvrzení o tom, že Benešovy dekrety už neplatí.

"V televizní debatě jsem se k problematice Benešových dekretů nevyjádřil nejpřesněji. Chtěl jsem vyjádřit, že Benešovy dekrety jsou dnes už překonány, že jsou právně vyhaslé. Jinými slovy, co se stalo, stalo se a nelze z toho vyvozovat nějaké majetkové nároky," uvedl Schwarzenberg.

Stejně tak musel Schwarzenberg vysvětlovat svůj údajný výrok o tom, že Zeman se podílel na přípravě Klausovy amnestie. Ministr zahraničí se odmítl Zemanovi omluvit. Podle svých slov chtěl totiž pouze říci, že na amnestii profitovali lidé kolem Zemana a Klause, nikoli že ji Zeman přímo připravoval.

Zeman zase musel vysvětlovat, jak to bylo s jeho prohlášením v roce 1990, ve kterém řekl o odsunu Němců v podstatě totéž, co nyní vyčítá svému konkurentovi. Zeman nyní tvrdí, že se tehdy "vyjádřil nepřesně" a měl na mysli pouze divoký odsun.

Zároveň Zeman nařkl Schwarzenberga z toho, že odsun označil za genocidu. Nic takového ale z úst Schwarzenberga nezaznělo. Zeman se také dostal do nepříjemné situace, když mu moderátor v diskusi pro Český rozhlas předložil propagační leták SPOZ, na kterém stojí: "Kdo nevolí Zemana, není Čech."

"Ten výrok mi připadá hloupý a nesouhlasím s ním," bránil se Zeman s tím, že nemůže kontrolovat všechny volební materiály.

 

Právě se děje

Další zprávy