Dohoda s farmářkou o D11 se boří. Stát nedodal posudky

Eliška Bártová Eliška Bártová
22. 4. 2010 14:50
Farmářka Havránková nemůže bez posudků smlouvu podepsat
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Do konce tohoto týdne měla vláda dostat na stůl podepsanou smlouvu s farmářkou Ludmilou Havránkovou o směně pozemků pro stavbu dálnice D11.

Ještě ve čtvrtek ale smlouva podepsána nebyla. Stát totiž nedodal klíčový dokument - znalecký posudek, jenž měl ocenit směňované pozemky.

Ministři se přitom už na počátku roku dohodli, že Havránkové nabídnou za požadované 3 hektary ke stavbě dálnice jiné tři, s tím, že doplatí rozdíl v ceně a dají ji k dispozici další pozemky do pronájmu k hospodaření.

Dohoda měla být stvrzena a předložena vládě do tohoto pátku. Nyní už je jasné, že k tomu nedojde a nebude splněn termín stanovený vládním usnesením.

"K dnešnímu dni posudky hotovy nejsou. Do daného termínu 23. dubna se to nestihne," řekl Aktuálně.cz ve středu odpoledne vládní zmocněnec pro výstavbu D11 Toman.

Ani ve čtvrtek, tedy den předtím, než by měla být již podepsanán smlouva předložena vládě, není posudek hotov.

"Posudky se dopracovávají, zdržení bude, termín byl šibeniční," potvrdil zástupce Úřadu vlády Michal Frankl. "Vláda by se tím měla zabývat na prvním zasedání po návratu premiéra ze zahraničí, takže k faktickému zdržení by dojít nemělo."

Hospodařit, nikoliv stavět

Jenže právě dosud nevypracované ocenění pozemků může hrát klíčovou při rozhodování farmářky, zda smlouvu podepíše, či nikoliv.

Podle informací Aktuálně.cz je reálná možnost, že právě kvůli způsobu, jakým stát chce pozemky ocenit, dohodu nepodepíše.

Farmářka vždy žádala výměnou za její pozemky potřebné ke stavbě dálnice půdu k hospodaření. Jenže na ně už mezi tím stát vydal územní rozhodnutí pro stavbu dálnice - ze zemědělské půdy se tak stal stavební pozemek.

Pozemky, které má farmářka získat jsou také stavební. Podle advokáta paní Havránkové ale pouze formálně - jediné, co na nich lze stavět, je dálnice.

Přesto znalec z Ústavu soudního inženýrství v Brně oceňuje - podle dostupných informací, směňované pozemky právě jako stavební.

"Paní Havránková požadovala, aby dostala směnou zemědělské pozemky, nikoliv stavební. Navíc na tomto pozemku se kromě dálnice nesmí stavět, lze jej užívat jen k hospodaření," uvedl pro Aktuálně.cz advokát farmářky Pavel Černohous. „Proto je nepřijatelné a absurdní, aby byl oceněn jako stavební."

Podle Frankla z Úřadu vlády je ale taková úvaha "irelevantní". "Znalec pozemky ohodnocuje v souladu s platnou legislativou, jinak to nelze," uvedl.

Stavební za stavební

Stejně tak zmocněnec vlády Ivo Toman trvá na tom, že pozemky mají být oceněny jako stavební, a že podle toho také znalec postupuje.

"Pan znalec to musí ohodnotit výměru směňovaných pozemků jako stavební," uvedl Toman. "Je to prostor, kde už je vydáno územní rozhodnutí pro stavbu dálnice."

Motivace státu, proč chce s farmářkou směnit pouze formálně stavební pozemek, se nabízí - peníze. Tímto krokem se totiž stát vyhne vyplacení rozdílu hodnoty daných pozemků.

"Představa, že by to bylo směněno stavební za zemědělský, to bychom museli vyplatit neuvěřitelné peníze," konstatoval zmocněnec.

Nadjezd skořepinového typu u obce Kasaličky se nachází na 74. kilometru dálnice D11.
Nadjezd skořepinového typu u obce Kasaličky se nachází na 74. kilometru dálnice D11. | Foto: Ředitelství silnic a dálnic

Přitom původní dohoda uzavřená s farmářkou ještě za Topolánkovy vlády počítala právě s tímto způsobem směny a doplacením rozdílu tak, aby hodnota pozemků odpovídala.

"Stát musí garantovat tu největší objektivitu a spravedlnost, aby to nikdo nezpochybňoval. A podle mého názoru je správná směna stavebního za stavební," namítá ale dnes Toman. "Doplatíme paní Havránkové pouze rozdíl ceny vyplývající z umístění pozemků v odlišných katastrech. Bude to také velký finanční obnos."

Vyvlastnění? Zatím prý ne

Ve vládním usnesení, které stanovilo termín podpisu dohody do konce tohoto týdne, se také hovoří o tom, že pokud k dohodě nedojde, začne proces vyvlastňování.

Podle Tomana ale k takovému kroku není důvod. "Neměl by to být problém, že se termín nedodržel. Obě strany jsou na dobré cestě se domluvit, jenom se čeká na ten posudek," říká. "Když se to předloží na příští či přespříští vládu, tak to nevadí. Není důvod vyvlastňovat."

 

Právě se děje

Další zprávy