Dohoda s církvemi: 17 let je bude stát dál podporovat

ČTK Jan Němec (redaktor) ČTK, Jan Němec (redaktor)
25. 8. 2011 16:45
Padla tak jedna z posledních překážek konečné domluvy o navrácení majetku
Vracení majetku bude dlouhé.
Vracení majetku bude dlouhé. | Foto: Jan Langer

Praha - Jedna z posledních překážek dohody státu a církví ohledně navracení církevního majetku padla.

Zástupci církví a vládní komise se dohodli na přechodném období, po které bude stát ještě nadále církve podporovat, i když jim už zároveň bude vydávat majetek nebo finanční odškodnění.

Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09 a STAN) oznámil, že přechodné období potrvá 17 let a první tři roky bude stát přispívat na chod církví i na platy duchovních stejně jako dosud - tedy částkou 1 miliarda a 400 milionů korun. 

Počínaje čtvrtým rokem, odkdy bude stát majetek vydávat, se státní příspěvek každoročně sníží o 5 procent. Po oněch 17 letech pak má stát přestat církve podporovat úplně.

Původně přitom církve jako optimální viděly přechodné období v délce celých 30 let, po které bude majetkové vyrovnání probíhat, ministr kultury mluvil o 20 letech.

Na financích shoda

Církve se už dříve s vládní komisí dohodly, že se církvím a náboženským společnostem vrátí pozemky, lesy a nemovitosti za 75 miliard korun.

Za zbylý majetek, který se už nedá vrátit, dostanou církve peněžní odškodnění - celkem 59 miliard korun, vyplácených postupně během 30 let. Ročně tedy - bez valorizace kvůli inflaci - to stát přijde na 1,9 miliardy.

Zákon ale nebude vypočítávat, které pozemky se církvím vrátí. V praxi tak každá církev bude muset o své pozemky požádat současné vlastníky zvlášť. Pokud vznikne spor, bude ho řešit soud. Vydávání se tak může protáhnout na léta.

Vracení polností, lesů a budov se nejvíc týká katolické církve, menších církví jen minimálně. Jde jen o státní majetek, většinou ve správě pozemkového fondu a státních lesů. Ostatní státní instituce budou vracet pouze budovy, které souvisí s kultovní a pastorační činností, nebo budovy, které prokazatelně patří k majetku, který církve už vlastní.

Ministr Besser už dříve pro Aktuálně.cz odhadl, že sporných může být maximálně 10 procent pozemků.

Na tahu jsou politici

Samotné církve se už předběžně dohodly, že finanční odškodnění si rozdělí v poměru 80 procent pro katolickou církev a pětina pro ostatní.

Zatím není jisté, zda se podaří dohodu dotáhnout do konce. Úplná shoda není ani uvnitř koalice - Věci veřejné měly k výši odškodnění výhrady, chtěly vracet více majetku v naturální podobě.

Proti je opozice - ČSSD i KSČM. Ministr Besser chce proto ještě se sociálními demokraty jednat.

Už jednou vláda - Topolánkův kabinet v roce 2008 - dotáhl jednání s církvemi až do podoby zákona. Tehdy počítala s částkou, která by se valorizací vyšplhala na 280 miliard korun. Sněmovna tehdy návrh smetla ze stolu hlasy opozice a přeběhlíků.

 

Právě se děje

Další zprávy