Smlouva by tak mohla Česko vystavit sankcím EU nebo možnosti mezinárodních arbitráží s čínskými investory. Proti dohodě již dříve vystoupil ministr zahraničí Cyril Svoboda. "Nemohu hlasovat pro něco, co je v rozporu s právem Evropských společenství," uvedl šéf české diplomacie, který na dnešním zasedání kvůli jednání v Bruselu chyběl. Lidská práva v Číně? Článek najdete ZDE.
Evropské legislativě odporuje především chybějící odstavec o bezpečnosti, který dává členským zemím EU možnost ukončit obchody v Číně, pokud by mělo dojít k vážnému ohrožení jejich ekonomik. Česká vláda na vypuštění tohoto odstavce po čínském tlaku přistoupila. ZDE si přečtěte o českých zájmech v Číně.
Dohoda je problematická i v dalších ohledech. Zabraňuje například českým podnikatelům, aby stahovali své zisky z asijské země zpět do České republiky. Každý vydělaný juan musí znovu investovat na čínském trhu.
Jistým krokem vpřed však dohoda je. Nahradí smlouvu o podpoře a vzájemné ochraně investic mezi Československem a Čínou z roku 1991. Ta byla podle Ministerstva financí pro české investory v poslední době stále více nevýhodná. Často prý docházelo k jejímu závažnému porušování i ze strany čínských úřadů.
Od nové dohody si vláda slibuje hlavně usnadnění českých investic v Číně a zároveň podporu příchodu čínských firem do Česka. Českým investorům by pak měla dohoda zaručit větší ochranu proti zásahům čínského státu a usnadnit konkurenční boj s domácími producenty.
Vzájemný obchod dnes však komplikuje řada dalších problémů, které dohoda nevyřeší: značná míra korupce, neprůhledná čínská legislativa nebo nekonvertibilní měna. Vážný problém je i porušování patentů a licencí, s nímž se čeští výrobci musí potýkat.#reklama