Dohoda o změně pravidel: Tramvaje přijdou o přednost

Pavel Baroch
13. 1. 2008 12:45
Ministerská komise chystá úpravu dopravních předpisů
Doprava sem vede zatím jen přes mosty Barikádníků a elektrické dráhy.
Doprava sem vede zatím jen přes mosty Barikádníků a elektrické dráhy. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Tramvaje by už nemusely mít přednost na přechodech pro chodce jako dosud.

Expertní komise, kterou zřídil ministr dopravy Aleš Řebíček, aby prověřila dopravní předpisy a tresty za jejich porušení, zveřejnila první návrhy, jak pravidla změnit. A zrušení přednosti tramvají je mezi nimi také.

"Je to pravidlo, o kterém mnozí lidé ani nevědí," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka, který je zároveň členem pětatřicetičlenné komise.

Kromě něj jsou členy týmu i další zástupci ministerstva, policie, poslanci a další dopravní experti, například z Českého vysokého učení technického.

Povinnost řidiče tramvaje zastavit před přechodem (nejede-li tramvaj po vyvýšeném pásu) je největší novinkou v případné změně v silničních pravidlech, k níž se dopravní experti dopracovali. Takový návrh se zatím při úpravách zákona o silničním provozu nikdy veřejně neobjevil.

Změna předpisů

NÁMĚTY EXPERTNÍ KOMISE

  • Zrušit přednost tramvají na přechodech
  • Zvýšit počet trestných bodů, kdy řidič přijde o řidičák
  • Spolujezdec na kole (dítě) musí mít přilbu
  • Zákaz jízdy kamionů v levém pruhu na dálnicích včetně předjíždění
  • Zákaz předjíždět na hlavní silnici v křižovatce
  • Zvýšení škody, kdy se musí k nehodě volat policie. Dnes je to 50 tisíc
  • Zavést řidičský průkaz na zkoušku pro nové řidiče
  • Úprava semaforů, třeba zelená by před rozsvícením oranžového světla začala blikat
  • Rozšířit základní pojmy, zákon například nezná pojem chodník

Tramvaje - pokud pomineme například záchranku se zapnutým majákem - jsou jedinými dopravními prostředky, které mají na přechodech přednost.

Pozor! Tramvaj brzdí déle

Václav Špička, který se bezpečností dopravy zabývá ve sdružení Autoklub, ovšem před změnou zavedeného pravidla pro tramvaje varuje.

"Myslím, že by se to mělo pečlivě zvážit," řekl Aktuálně.cz Špička. "Tramvaje mají delší brzdnou dráhu a nemohou se chodci vyhnout."

O tom se přesvědčil i řidič tramvaje, který před několika lety na pražském Barrandově porazil jedenáctiletou školačku. Policie konstatovala, že vina byla na straně dívky, která bez rozhlédnutí vběhla pod tramvaj.

"Tramvaje tu vyjíždějí z tunelu a řidiči nemají šanci zareagovat," řekl tehdy jeden z tramvajáků.

Mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka uvedl, že zveřejněné návrhy nejsou konečným výsledkem práce komise. "Jsou to návrhy, o kterých se bude dále diskutovat, vyhodnocovat," vysvětlil Hanzelka.

Budou semafory blikat?

To samé platí i o dalších námětech expertní komise. Odborníci chtějí třeba podrobněji probrat možnost na změnu signalizace semaforů pro řidiče i pro chodce.

Konkrétně by to znamenalo, že by například zelená začala chvilku před rozsvícením oranžového světla blikat, čímž by se zřetelněji ukázalo, že zelená brzy zhasne. Tak to funguje třeba v Rakousku.

Bodový systém zabral. Ale jen u pásů a autosedaček

Experti se chtějí více věnovat i celému bodovému systému. "Dosud nejsou návrhy na změny zpracovány, ale určitě se tato otázka otevře," řekl mluvčí ministerstva Hanzelka.

Foto: Jaroslav Jiřička

Objevují se například návrhy na zvýšení počtu bodů, po jejichž dosažení přijde motorista o řidičský průkaz, a to ze současných dvanácti bodů na čtrnáct, šestnáct nebo osmnáct.

Komise chce znovu posoudit, zda by provozu na dálnicích a rychlostních komunikacích nepomohl zákaz jízdy kamionů v levém pruhu včetně předjíždění.

Na stole je znovu i problém s osobou blízkou, tedy častá výmluva řidičů, že nepřekročili rychlost oni, jak zaznamenal radar, ale někdo z jejich příbuzných, jehož jméno ovšem neprozradí.

Komise se pokusí najít i způsob, jak lépe ochránit cyklisty před motoristy.

Bodový systém ukázal, kde jezdí řidiči nejlíp a nejhůř

Rychlost: Komise versus ministr Řebíček

Expertní komise se shodla, že nechce otevírat paragraf, který se týká povolené rychlosti.

To je ovšem v přímém rozporu s představou ministra dopravy Aleše Řebíčka, který by chtěl na některých dálnicích povolit rychlost až 160 kilometrů v hodině.

Není tedy vyloučena možnost, že se Řebíček pokusí komisi "obejít" tak, že zvýšení rychlosti na vybraných dálničních úsecích navrhne některý ze zpřízněných poslanců při projednávání úpravy zákona o silničním provozu ve sněmovně.

Co neprošlo? Třeba antiradary

Členové komise se dohodli, že z předložených návrhů se budou zabývat pouze těmi, pro něž zvedne ruku aspoň osmdesát procent přizvaných odborníků.

A rychlost tímto kritériem neprošla, přestože jeden z expertů navrhoval, aby se povolená rychlost na dálnicích naopak snížila ze 130 na 120 kilometrů v hodině.

Stát už ví, proč na silnicích opět přibylo mrtvých

Komise se nebude zabývat ani podnětem, aby byly legalizovány všechny antiradary, protože je to prý prostředek, který posiluje bezpečnost silničního provozu.

Neuspěl ani návrh, aby řidiči kamionů nebyli trestáni za to, když nedodrží povinnou přestávku. Celkem experti předložili bezmála osm set podnětů, přičemž ministerstvo dopravy zatím zpracovalo polovinu.

Foto: Ondřej Besperát

Zákaz předjíždění v křižovatce

Velmi vážně naopak členové komise berou návrh dopravních odborníků z Českého vysokého učení technického, aby bylo zakázáno předjíždění na hlavní silnici v křižovatce.

Jde o častou příčinou dopravních nehod, protože motorista, který přijíždí z vedlejší silnice, nepředpokládá, že na hlavní bude někdo předjíždět, a nedá přednost.

Komise se bude zabývat případnou úpravou trestů za překročení povolené rychlosti. Ve hře je například možnost, že za překročení do deseti kilometrů v hodině se nebudou udělovat trestné body, ale pouze pokuta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy