Dohoda o D11 není. Stát opět nedodržel slib

Eliška Bártová Eliška Bártová
22. 12. 2007 11:30
Obavy statkářky ohledně pozemků se naplnily
Paní Havránková před rodným domem.
Paní Havránková před rodným domem. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na počátku prosince to vypadalo, že se stát po patnácti letech rozhodl dohodnout s majitelkou pozemků pro budoucí dálnici z Prahy do Hradce.

Statkářka Ludmila Havránková celé roky žádala pouze pozemky za pozemky. Ředitelství silnic a dálnic na to přistoupilo a Pozemkový fond příslušnou půdu vyčlenil. Stačilo smlouvu podepsat.

ŘSD mělo dokument předložit paní Havránkové do Vánoc. Dosud však statkářka z Plačic nic nedostala. "Vedení ŘSD nenašlo důvod jí to posílat," řekla v pátek Aktuálně.cz Adéla Parkanová z tiskového odboru této státní instituce. "Víc vám nemohu říci, protože mi tady nikdo k tomu nechce nic říci."

Do Vánoc to bude

Již na počátku měsíce, kdy ŘSD slibovalo, že konečnou verzi smlouvy směny stavebních pozemků za zemědělskou předloží do Vánoc, byla paní Havránková skeptická.

"Po těch letech jim už nevěřím," řekla tehdy. "Neplní své sliby, nebudeme čekat, až se rozhoupou. Na polích jsme zaseli a budeme dál pracovat, jako by se nic nemělo změnit."

Už tehdy byly pochybnosti na místě. Náměstek ministra dopravy Jiří Hodač totiž Aktuálně.cz řekl, že jeho resort, který by měl návrh společně s ŘSD do vlády předložit, se směnou vůbec nespěchá.

"Pro nás nic neřeší, jestli to bude za týden nebo dva," řekl náměstek. "Je zima, stejně nemůžeme stavět, skončila stavební sezóna. Do jejího začátku, na jaře, to vyřešíme."

Přesto tehdy ŘSD ujišťovalo, že nejpozději do Vánoc bude smlouva uzavřena a v únoru předložena vládě ke schválení.

"Do Vánoc předložíme podobu smlouvy pro vládu paní Havránkové," řekla tehdy jejich mluvčí Martina Vápeníková. "Její obsah je stejný jako v září a předpokládáme, že ho schválí. V lednu ji schválí prezidium pozemkového fondu, pak půjde do vlády."

Pohádky podle ŘSD

Poslední pracovní dny před svátky však ŘSD mění náhle názor. "Smlouvu pošleme odpoledne," říká Parkanová v úterý. Týž den odpoledne oznamuje, že dokument nemohou paní Havránkové poslat. "Bohužel leží stále na Pozemkovém fondu, musíme počkat, až nám ho pošlou."

Záhy na to se dozvídáme, že na Fondu už smlouva dávno není. "Dne 12.12. jsme ji odeslali ŘSD," řekl tehdy Aktuálně.cz mluvčí Michal Bureš. "Všechno potřebné jsme připravili a dodali ŘSD. U nás problém není."

Tiskový odbor ŘSD tedy přichází s novou verzí. "Nejdřív smlouvu projedná prezidium PF a pak půjde do vlády," mění ve čtvrtek Parkanová. "Paní Havránková se s ní bude moci seznámit až poté, co ji vláda schválí."

Podle této varianty by tak vláda schvalovala smlouvu, kterou jedna ze dvou stran ani neviděla a nedala s ní souhlas.

Zřejmě i ŘSD dochází, jak absurdní by to byla situace, a v pátek přichází s novou, během tří dnů už třetí verzí. "Paní Havránková nedostane smlouvu do Vánoc," říká nyní Parkanová. "Vedení ŘSD k tomu nenašlo důvod. Ředitel na vás nemá čas. Ale smlouvu Havránková uvidí, ještě předtím, než půjde do vlády."

Nedám se

"Ani mě to nepřekvapuje, je to jako vždycky," reagovala na novou situaci Ludmila Havránková. "Nikdy slovo nedodrželi. Vždy to bylo jinak, než řekli."

Ve statkářce se tak umocňuje tísnivý pocit, že stát vlastně o žádnou dohodu nestojí. "Domnívám se, že ani dálnici dostavět nechtějí," míní. "Nevěřím, že mi tu smlouvu předloží. Vše nasvědčuje k tomu, že mě chtějí vyvlastnit. Ale já se nedám."

Havránková už společně s právníkem odeslala ŘSD dopis, ve kterém je žádá, aby se jasně vyjádřili, zda její pozemky chtějí, nebo ne. Dosud nedostali žádnou reakci.

"Pokud se nechtějí dohodnout, ať si stavějí dálnici, kde chtějí," uzavírá statkářka.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 44 minutami

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň je nehoda, jezdí se jedním pruhem

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela v pondělí časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Provoz jedním jízdním pruhem byl obnoven po šesté hodině ranní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy