Rozhlas dočasně povede Zýka. Chce digitalizovat a sestavit rozpočet

ČTK ČTK
3. 11. 2015 14:15
Rada Českého rozhlasu rozhodla, že prozatímním generálním ředitelem ČRo bude šéf odboru techniky a týmu pro digitalizaci Karel Zýka. Ten povede rozhlas po dobu tří měsíců do zvolení řádného generálního ředitele. Předešlý ředitel Peter Duhan rezignoval zhruba před měsícem ze zdravotních důvodů. Později zmínil rovněž údajný tlak ze strany některých členů Rady ČRo a dozorčí komise. Ve funkci končí dnes.
Karel Zýka
Karel Zýka | Foto: Khalil Baalbaki

Praha - Prozatímním šéfem Českého rozhlasu bude ředitel odboru techniky a týmu pro digitalizaci Karel Zýka. Rozhodla o tom Rada ČRo. Ve funkci nahradí odcházejícího Petera Duhana. Zýka povede rozhlas po tři měsíce do zvolení řádného generálního ředitele ČRo.

Radní do volby na prozatímního generálního ředitele vedle Zýky navrhli rovněž šéfredaktora ČRo Plus a ředitele Centra Nová média Alexandra Píchu. Zýka hned v první volbě získal potřebných šest hlasů.

Karel Zýka v roce 1992 absolvoval Fakultu elektrotechnickou Českého vysokého učení technického v Praze. Celý svůj profesní život pracuje v médiích. Od září 2014 byl ředitelem odboru techniky Českého rozhlasu.

"Mezi mé úkoly bude patřit zejména uzavření letošního hospodaření, budeme také pokračovat v rozjetých projektech ČRo i v digitalizaci rozhlasového vysílání. Klíčovým tématem pak bude sestavení rozpočtu na rok 2016," uvedl krátce po svém zvolení Zýka.

Rada ČRo se pokusila prozatímního ředitele vybrat již na zasedání 21. října. Tehdy radní navrhli tři kandidáty - vedle Zýky také náměstka pro program a vysílání René Zavorala a náměstka pro regionální vysílání Jana Mengera. Ani jeden z nich nezískal potřebný počet hlasů.

Rezignace ze zdravotních důvodů

Bývalý ředitel Peter Duhan rezignoval zhruba před měsícem ze zdravotních důvodů. Později zmínil rovněž údajný tlak ze strany některých členů Rady ČRo a dozorčí komise. Ve funkci končí dnešním dnem.

V poslední době se stále častěji potýkal s kritikou rady, která jej podezřívá z porušení zákona kvůli zaměstnávání syna Andreje Duhana v ČRo. Radní Duhanovi rovněž zkrátili pololetní odměnu z maximálně možných 480 tisíc korun na 336 tisíc korun kvůli několika porušením kodexu ve vysílání a nedostatkům v předkládaných materiálech.

Vedle výběru prozatímního šéfa rada již vyhlásila otevřené výběrové řízení na řádného generálního ředitele. Termín pro podání přihlášek stanovila na 9. prosince.

Uchazeči musí předložit projekt na období 2016-2021. Do druhého kola postoupí pět kandidátů, kteří absolvují veřejné slyšení. Volba generálního ředitele se uskuteční nejpozději 3. února 2016.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
Další zprávy