Dobrý sedlák hájí půdu, brání Brabec rušení resortu životního prostředí. Ekologové se bojí Agrofertu

Kateřina Frouzová Lukáš Prchal Kateřina Frouzová, Lukáš Prchal
5. 9. 2017 7:00
Hnutí ANO ve svém programu přišlo s nápady na zrušení resortu životního prostředí, postu ministra lidských práv nebo třeba přesunutí Legislativní rady vlády pod ministerstvo spravedlnosti. Vysloužilo si za to kritiku politiků i ekologických organizací. "Je to velký hazard. Zvláště když ANO neříká ani to, jak zajistí, že nové velké ministerstvo - zejména pokud jej budou řídit - nebude kopat za zájmy Agrofertu, které jsou s potřebami nápravy naší krajiny v rozporu," říká programový ředitel Hnutí Duha Jiří Koželouh, který hned dodává, že ministerstvo životního prostředí, které vzniklo krátce po revoluci, tehdy začalo napravovat bezohlednost komunistického režimu k přírodě.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Poprvé od pádu komunismu vážně hrozí, že skončí samostatné ministerstvo životního prostředí. To začalo vznikat hned po revoluci v roce 1990. Nyní ho chce hnutí ANO, nynější favorit voleb, sloučit s ministerstvem zemědělství.

S tím však hlasitě nesouhlasí ekologické organizace. Takový krok podle nich může způsobit, že na společném ministerstvu zvítězí zájmy velkých agrárních firem a těžby dřeva nad ochranou přírody.

"Je to velký hazard. Zvláště když ANO neříká ani to, jak zajistí, že nové velké ministerstvo - zejména pokud jej budou řídit - nebude kopat za zájmy Agrofertu, které jsou s potřebami nápravy naší krajiny v rozporu," říká programový ředitel Hnutí Duha Jiří Koželouh, který hned dodává, že ministerstvo životního prostředí, které vzniklo krátce po revoluci, tehdy začalo napravovat bezohlednost komunistického režimu k přírodě.

Podobně se k tomu staví i ředitel Zeleného kruhu Daniel Vondrouš. "Podřízením malého ministerstva životního prostředí jeho velkému soupeři ministerstvu zemědělství může ANO dosáhnout toho, že se o kvalitní prostředí pro život svých občanů přestane starat i stát," kritizuje a vzpomíná, že se stejným nápadem přišla před lety ODS a po kritice odborné i laické veřejnosti od něj ustoupila.

Ministr životního prostředí za ANO Richard Brabec se však dovolává rakouského vzoru, kde podle něj spojení resortů zemědělství a životního prostředí dobře funguje. Pokud by se ANO skutečně rozhodlo obě ministerstva spojit, bude Brabec trvat na několika podmínkách.

"Jednou z těch naprosto klíčových podmínek je předpoklad, že význam a důležitost agendy životního prostředí by musel být minimálně naprosto vyrovnaný s agendou zemědělství," odpověděl na otázky on-line deníku Aktuálně.cz.

Hlavní problém spočívá v tom, že zájmy zemědělců a ochranářů mohou být v rozporu. Například kvalita podzemních vod se podle zjištění Českého hydrometeorologického ústavu loni zhoršila. Jednou z příčin je pěstování řepky či kukuřice, protože tyto plodiny zemědělci hnojí pesticidy, které snáze pronikají do podzemních vod.

"Jsem přesvědčen, že dobrý sedlák nutně musí hájit zájmy ochrany přírody, ochrany zemědělské půdy, udržení vody v krajině, biodiverzity," oponuje Brabec, který věří, že spojené agendy budou fungovat efektivněji a rychleji.

Hnutí ANO ale chce kromě toho ještě přesunout Legislativní radu vlády, která kontroluje návrhy zákonů, pod ministerstvo spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Paradoxně však hnutí ANO v jiné části programu prohlašuje, že hodlá radu odpolitizovat.

V radě pracuje za symbolickou odměnu zhruba třicet externích odborníků. "Opravdu to není dobrý nápad. Rada musí poskytovat kvalitní oponenturu a legislativní poradenství pro všechna ministerstva vlády. Jakpak může být tato instituce ve snu hnutí ANO nezávislá, když ji dáte pod kuratelu jednoho ministra, navíc ministra spravedlnosti?" upozornil ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD). Ten je současně předsedou Legislativní rady vlády a je přesvědčený, že její práce je apolitická už nyní.

Předseda ANO Andrej Babiš chce zrušit i druhý současný post ministra Chvojky. V programu šéf hnutí slíbil, že sníží počet ministrů z šestnácti na třináct. Mezi resorty, jež mají podle něj skončit, patří agenta lidských práv a také křeslo vicepremiéra pro vědu a výzkum.

"Lidská práva mohou být samozřejmě pod jiným ministrem, případně nemusí být tato agenda vládou sledována vůbec. Vidím to jako určitý signál o tom, jaké priority dává ta která vláda dodržování lidských práv," uzavřel Chvojka.

 

Právě se děje

Další zprávy