Dobrá zpráva: Čeští žáci se odrazili z evropského dna

Jakub Novák
11. 12. 2012 13:53
Výsledky testů PIRLS a TIMSS přinesly po letech opět lepší zprávy pro české školství
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Je to po delší době poprvé, co může mít Česká republika radost při pohledu na výsledky testování matematických a přírodovědných schopností nebo čtenářské gramotnosti tuzemských žáků.

Po propadech v předchozích letech (naposledy v souvislosti s testy PISA) nastal zřejmý pokrok.

I když v matematice čeští studenti stále nedosahují výsledků jako v polovině 90. let, ve čtenářské gramotnosti a zejména přírodovědných znalostech si vedou lépe.

Naznačují to alespoň výsledky projektů TIMSS a PIRLS, jejichž šetření proběhlo na jaře loňského roku.

V matematických schopnostech testovaných v rámci prvního ze zmíněných projektů skončili čeští školáci s mírně nadprůměrným výsledkem na 22. pozici.

S 511 body přeskočili o několik bodů Rakušany. Nejlepší Singapurci a Korejci dosáhli 606, resp. 605 bodů.

Češi si polepšili i v testech čtenářské gramotnosti PIRLS, kde skončili čtrnáctí a to poměrně výrazně nad průměrem.

S 545 body byli o bod horší než mladí Nizozemci a o tři body lepší než Švédi; hůře skončili mimo jiné sousední Němci či Rakušané.

Pro srovnání - žáci vítězného Hongkongu získali 571 bodů, o druhé a třetí místo se dělí Rusové s Finy (568 bodů).

Vzestup přírodních věd

Co se znalostí a dovedností v přírodovědných předmětech týče, umístili se Češi mezi čtrnácti nejlepšími zeměmi. S 536 body jim patří skvělé osmé místo za USA (pro ilustraci - první Korea získala 587, druhý Singapur potom o čtyři body méně).

Čeští čtvrťáci tak za sebou nechali země jako Švédsko, Anglie, Dánsko nebo Německo.

V roce 1995, kdy projekt TIMSS začínal, dosáhli čeští žáci velmi dobrých výsledků a byli nadprůměrní v matematice i v přírodovědě. Poté však následoval strmý pád - při další účasti v roce 2007 byl zaznamenán statisticky významný pokles v obou předmětech, v matematice šlo dokonce o největší zhoršení ze všech zemí.

Od té doby se čeští žáci jak v matematice, tak v přírodovědě statisticky významně zlepšili.

Zatímco v matematice zůstáváme zemí s největším propadem v průměrném výsledku od roku 1995, v přírodovědě jsme dosáhli srovnatelného výsledku (dokonce až mírně lepšího) s rokem 1995.

Vyzkoušejte se: Zvládnete v češtině to, co páťáci a deváťáci?

Znalosti i způsob uvažování

Projekt TIMSS vypisuje Mezinárodní asociace pro hodnocení výsledků vzdělávání (IEA) od roku 1995. Ve čtyřletých cyklech zjišťuje schopnosti čtvrťáků a osmáků v matematice a přírodovědných předmětech.

Česká republika se zapojila do prvního (1995), druhého (1999), čtvrtého (2007) a zatím posledního pátého (2011) cyklu výzkumu.

V roce 2011 byli testováni pouze žáci čtvrtých tříd. Při testování šlo o znalosti v oblastech čísel, geometrie, měření a práce s daty. V přírodopisné části se testovaly vědomosti o živé i neživé přírodě a planetě Zemi.

Dovednosti žáků jsou rozděleny do tří skupin - prokazování znalostí, používání znalostí a uvažování.

Vyzkoušejte se: Jak jste na tom s jazyky? Porovnejte se s deváťáky

Rozumět jazyku a používat jej

PIRLS (vývoj čtenářských schopností) sleduje od roku 2001 v pětiletých cyklech schopnosti čtvrťáků číst a porozumět textu.

Česká republika se účastnila prvního šetření v roce 2001 a poté se zapojila až do šetření v roce 2011.
 
Podle výzkumu PIRLS je "čtenářská gramotnost" definována jako "schopnost rozumět formám psaného jazyka, které vyžaduje společnost a/nebo oceňují jednotlivci, a tyto formy používat".

"Mladí čtenáři mohou odvozovat význam z široké škály textů. Čtou, aby se učili, aby se zapojili do společenství čtenářů a pro zábavu," píše se na stránkách České školní inspekce.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy