Dobrý den, majore Gagarine! Když slavný kosmonaut přijel do Prahy

Dobrý den, majore Gagarine! Když slavný kosmonaut přijel do Prahy
Fotografie prvního kosmonauta Gagarina s kyticí a vlaječkami Československa a SSSR, pod fotografií jeho zdravice: "Z celého srdce přeji bratrskému československému lidu co největší úspěchy při budování socialismu - podepsán Gagarin 28. 4. 1961."
Jurije Alexejeviče Gagarina přivítali pracující ČKD Stalingrad. Na snímku zleva: J. A. Gagarin, člen PB a tajemník ÚV KSČ Jiří Hendrych, velvyslanec SSSR v Československu Michail Vasiljevič Zimjanin.
Československý lid uvítal hrdinu nového věku - majora Jurije Alexejeviče Gagarina. Jeho triumfální jízda Prahou se slovy nenechá povědět, jak při výstupu z letadla, tak v pražských ulicích, byl přímo zasypán květy sta tisícovými zástupy pražských občanů i okolních a skandováním "Gagarin, Gagarin, Gagrin." (dobový text)
Snímek z triumfální cesty prvního kosmonauta J. A. Gagarina Prahou - na tomto snímku projíždí Václavským náměstím kolem sochy sv. Václava.
Foto: ČTK
ČTK ČTK, Lucie Kalivodová
11. 4. 2011 14:00

Praha - Jurij Alexejevič Gagarin byl prvním člověkem, který vzlétl do vesmíru. Ke svému kosmickému letu odstartoval 12. dubna 1961 v lodi Vostok 1 z kosmodromu Bajkonur: Tedy přesně před padesáti lety.

Gagarin obletěl Zemi a po 108 minutách přistál. Po letu se stal hrdinou Sovětského svazu a oslavovanou světovou celebritou.

Následujících několik let života pak zasvětil setkáním s lidmi po celém světě. Na jeho dvoudenní návštěvu ČSSR, která se uskutečnila v dubnu 1961, se můžete podívat v následující fotogalerii.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy