Dobrý den, majore Gagarine! Když slavný kosmonaut přijel do Prahy

Dobrý den, majore Gagarine! Když slavný kosmonaut přijel do Prahy
Fotografie prvního kosmonauta Gagarina s kyticí a vlaječkami Československa a SSSR, pod fotografií jeho zdravice: "Z celého srdce přeji bratrskému československému lidu co největší úspěchy při budování socialismu - podepsán Gagarin 28. 4. 1961."
Jurije Alexejeviče Gagarina přivítali pracující ČKD Stalingrad. Na snímku zleva: J. A. Gagarin, člen PB a tajemník ÚV KSČ Jiří Hendrych, velvyslanec SSSR v Československu Michail Vasiljevič Zimjanin.
Československý lid uvítal hrdinu nového věku - majora Jurije Alexejeviče Gagarina. Jeho triumfální jízda Prahou se slovy nenechá povědět, jak při výstupu z letadla, tak v pražských ulicích, byl přímo zasypán květy sta tisícovými zástupy pražských občanů i okolních a skandováním "Gagarin, Gagarin, Gagrin." (dobový text)
Snímek z triumfální cesty prvního kosmonauta J. A. Gagarina Prahou - na tomto snímku projíždí Václavským náměstím kolem sochy sv. Václava.
Foto: ČTK
ČTK ČTK, Lucie Kalivodová
11. 4. 2011 14:00

Praha - Jurij Alexejevič Gagarin byl prvním člověkem, který vzlétl do vesmíru. Ke svému kosmickému letu odstartoval 12. dubna 1961 v lodi Vostok 1 z kosmodromu Bajkonur: Tedy přesně před padesáti lety.

Gagarin obletěl Zemi a po 108 minutách přistál. Po letu se stal hrdinou Sovětského svazu a oslavovanou světovou celebritou.

Následujících několik let života pak zasvětil setkáním s lidmi po celém světě. Na jeho dvoudenní návštěvu ČSSR, která se uskutečnila v dubnu 1961, se můžete podívat v následující fotogalerii.

 

Právě se děje

Další zprávy