Dobešův den D: Registr funguje, ale ne na maximum

ČTK ČTK
27. 7. 2012 11:20
Systém pracuje téměř stejně jako ten předchozí, mnoho míst ale nemá úřední den
Foto: Jan Langer

Praha - Registr vozidel od rána funguje. Na řadě jeho pracovišť ale není úřední den, takže zatížení systému není maximální.

Do pátku dal premiér Petr Nečas ministru dopravy Pavlu Dobešovi termín k odstranění závad v provozu registru. Pokud v pátek nebude registr fungovat spolehlivě, bude muset ministr vládu opustit.

Po třech týdnech problémů je pátek druhým dnem po sobě, kdy systém zatím funguje.

V Praze úředníci zpracovávají takzvaná hromadná podání od zprostředkovatelů z předchozích dnů a pracovní doba je prodloužena do 15:00, řekla mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová.

Brně systém také funguje, na úřadě se střídají desítky lidí a tvoří se kratší fronty.

Ráno sem dorazil i náměstek ministra dopravy Ivo Toman, aby, jak řekl, "doladil problémy", doprovází ho pracovnice firmy, která nový systém registru vozidel vyvinula. Náměstek řekl, že doufá, že nejtěžší období registru už minulo a systém bude fungovat.

"Máme takzvanou helplinku a helpdesk, kde řešíme dotazy a problémy ohledně registru. Vytáhli jsme si všechny dotazy, které byly tady v Brně, aby se to zde na místě doladilo," popsal Toman jeden z důvodů své návštěvy.

V Brně zasahovali strážníci 

V minulých dnech v Brně na dopravněsprávním odboru v Kounicově ulici čekaly na vyřízení svých záležitostí desítky lidí, na mnoho z nich se ale nedostalo a museli přijít několikrát.

"Dnes jsem tu potřetí. Pracuji pro autobazar a někteří naši klienti si kvůli registru budou muset na služby počkat," řekl jeden z čekajících.

V úterý nervózní lidé dokonce nadávali úředníkům a atmosféra byla tak napjatá, že vedoucí odboru Ladislav Prudil zavolal strážníky. Ti na úřadě od té doby hlídkovali každý den, na hladký průběh dohlíželi i v pátek.

Primátor Brna Roman Onderka (ČSSD) vyzval všechny občany, kterým vznikla v souvislosti s nefunkčním registrem škoda, aby se obrátili na ministerstvo dopravy s žádostí o náhradu.

Podle Tomana bude každá taková žádost evidovaná a lidé dostanou odpověď. "Mohu slíbit za resort, že budeme každou žádost poctivě a individuálně prošetřovat. U stížností na to máme 60 dnů, u žádostí šest měsíců," řekl Toman.

"Žádostí o náhrady škod nám zatím přišlo zhruba 30," dodal náměstek.

Systém je stále pomalý

Na registru českobudějovického magistrátu čeká na odbavení více než stovka lidí, běžně jich tam bývá po ránu kolem třiceti.

"Program není funkční od jeho spuštění, jestli bude, v uvozovkách, funkční, tak to bude spočívat v tom, že neklekne, ale to neznamená, že odbavíme víc lidí, nebo že lidi budou víc spokojení, úředníci méně unavení," řekl vedoucí oddělení Ladislav Hostěnský.

Podívejte se, jak to vypadalo na úřadech:

"Pokud mám program, který mě nechá udělat polovinu žádostí, než jsem byl schopen zpracovávat dřív, tak ten systém funkční není," dodal.

V Pardubicích registr funguje bez větších potíží. Podle vedoucího odboru dopravy pardubické radnice Vladimíra Bakajsy je ale systém ve srovnání s předchozím stále pomalejší.

Dříve mohl pracovník registru zvládnout za hodinu tři nejdelší úkony, nyní stihne jen dva.

Fronty už se netvoří

Po čtvrteční zkoušce v pátek znovu začal fungovat registr vozidel v Českém Krumlově. Vedení radnice ho tam ve středu kvůli opakujícím se potížím až do odvolání zavřelo, aby tam lidé zbytečně nečekali.

"Včera, kdy nebyl úřední den, jsme systém vyzkoušeli a šel, dnes jsme zapnuli počítače a zatím funguje," řekl odboru dopravy František Troják.

V Kostelci nad Orlicí běžel krátce po 8:00 registr bez omezení. "Systém funguje, dokonce bych řekl, že se jeho činnost v určitých fázích oproti minulým dnům zlepšila. Žadatele odbavujeme průběžně, žádná fronta se tady netvoří," řekl Vlastimil Hlach z tamní radnice.

Podobná situace je v Karlových Varech. "Systém začal fungovat ve čtvrtek a také dnes je téměř vše v pořádku. Snad už to vydrží," řekla vedoucí odboru Lenka Kůsová. Registr funguje bez závad i v Jihlavě.

Nový registr vozidel od svého spuštění 9. července s výjimkou tohoto čtvrtka každý den kolaboval. Pokud fungoval, tak zápasil s řadou problémů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy