Dobeše kvůli maturitám kritizují už i ředitelé gymnázií

Domácí ČTK Domácí, ČTK
14. 6. 2011 11:24
Po studentech se ozývají také někteří ředitelé škol, kterým se nelíbí průběh státních maturit
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Po studentech napsali ministru školství Josefu Dobešovi (VV) kritické dopisy k průběhu státních maturit i dva ředitelé gymnázií. Stěžují si v nich na byrokracii, utajování testů a špatné informace.

Dopisy zaslal spolek Eduin, který má k maturitě také výhrady. Ministr v pondělí oznámil, že na nátlak veřejnosti testy oficiálně zveřejní začátkem července.

Na dřívější kritiku maturantů, pod jejichž dopis se zatím podepsalo přes 11 tisíc lidí, reagoval s tím, že nové zkoušky dospělosti fungují dobře a stížnosti jsou uměle vyvolané.

Maturity kritizuje ředitel gymnázia v Písku

"Žádný jednotný test neudělá elitu ze všech. Udělá ale snadno z elity průměr," napsal ministrovi ředitel píseckého gymnázia Petr Pícha.

Kromě nesmírné administrativní zátěže pro školy a promrhaných peněz upozornil také na to, že když studenti dostanou maturitní vysvědčení 20. června a testy budou oficiálně zveřejněny až začátkem července, nebudou si moci podat žádost o přezkum.

"Maturant, který bude chtít požádat o přezkoumání výsledku zkoušky, musí tak učinit do osmi dnů ode dne, kdy mu byl oznámen výsledek. Maturanti by tedy měli znát svoje konkrétní výsledky, tj. jak byly hodnoceny jejich jednotlivé otázky, do 28. června," uvedl.

Stěžuje si i ředitel gymnázia v Hradci Králové

Výhrady má také ředitel královéhradeckého Gymnázia J. K. Tyla Robert Novák. Ministr totiž opakuje, že k maturitám nebylo připuštěno 10,9 procenta ročníku, takto přesná čísla prý ale úředníci nemohou mít. Nepřipuštění studenti se údajně totiž v systému evidují jako omluvení, tento údaj je ale nepovinný.

Infobox

  • Státní maturity se připravují 14 let.
  • Přišly celkem na 680 milionů korun.
  • V prvním roce se jich účastnilo téměř 99 tisíc studentů.

"Společně s ředitelem CERMATu (Centrum pro přípravu maturit) bagatelizujete problémy spojené se státními maturitami," píše ředitel Novák.

Ministerstvo už uznalo přílišnou byrokracii nových zkoušek dospělosti, školám proto na zvýšené náklady na papíry a tisk maturitních dokumentů poslalo 12 milionů, tedy asi 120 korun na žáka.

Úřad si zároveň nechal udělat analýzu maturitních testů, kvůli nejednoznačnosti byly vyřazeny čtyři otázky. Výsledky maturit zveřejní ministerstvo na tiskové konferenci ve středu. Očekává se, že propadne pětina maturantů, tedy asi 20 tisíc lidí. 

 

Právě se děje

před 22 minutami

Irská komise prošetřuje Facebook kvůli únikům osobních dat uživatelů

Irská Komise pro ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat americkou internetovou společnost Facebook v souvislosti s rozsáhlým únikem osobních údajů uživatelů. Komise oznámila, že zkoumá, zda firma neporušila pravidla Evropské unie na ochranu soukromí.

Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevily soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození.

DPC uvedla, že se v souvislosti s touto zprávou obrátila na firmu Facebook. Dodala, že na základě informací, které od ní získala, dospěla k názoru, že mohlo dojít k porušení pravidel EU na ochranu soukromí, jež jsou známá pod zkratkou GDPR (General Data Protection Regulation). DPC je v EU hlavním regulátorem firmy Facebook, protože evropské ústředí podniku se nachází v Irsku.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Prokuratura v Minnesotě vznese obvinění ze zabití vůči policistce, která v neděli postřelila černocha Wrighta. Hrozí jí až deset let vězení

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Futsalisté na Euro po porážce v Polsku nepostoupili

Čeští futsalisté se na mistrovství Evropy v příštím roce neprobojovali. Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v závěrečném šestém utkání kvalifikace prohráli v Polsku 5:8 a ve čtyřčlenné skupině obsadili nepostupové třetí místo.

Po domácí remíze 3:3 s Polskem z minulého týdne potřeboval český celek k přímému postupu na šampionát zvítězit. Hosté, kteří byli mírným favoritem, začali náporem a už ve třetí minutě otevřel skóre s pomocí tyče Janovský. Poláci třemi góly otočili stav, ale ještě do pauzy srovnali David Drozd s Koudelkou.

Na začátku druhé dvacetiminutovky Seidlerova přízemní střela překvapivě zapadla do sítě a Češi znovu vedli. Poté ale začal zářit polský střelec Leszczak, který během minuty obrátil skóre. V 37. minutě z penalty zkompletoval hattrick a hosté už na zvrat neměli. Leszczak se nakonec pár sekund před závěrečným hvizdem dočkal čtvrté branky v zápase.

Český tým si ve skupině připsal dvě kontumační výhry 5:0 nad Norskem, v dalším průběhu už ale nezvítězil. Svěřenci trenéra Neumanna nenavázali na překvapivý postup na letošní mistrovství světa, které bude hostit Litva.Další zprávy