Dobeše kvůli maturitám kritizují už i ředitelé gymnázií

Domácí ČTK Domácí, ČTK
14. 6. 2011 11:24
Po studentech se ozývají také někteří ředitelé škol, kterým se nelíbí průběh státních maturit
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Po studentech napsali ministru školství Josefu Dobešovi (VV) kritické dopisy k průběhu státních maturit i dva ředitelé gymnázií. Stěžují si v nich na byrokracii, utajování testů a špatné informace.

Dopisy zaslal spolek Eduin, který má k maturitě také výhrady. Ministr v pondělí oznámil, že na nátlak veřejnosti testy oficiálně zveřejní začátkem července.

Na dřívější kritiku maturantů, pod jejichž dopis se zatím podepsalo přes 11 tisíc lidí, reagoval s tím, že nové zkoušky dospělosti fungují dobře a stížnosti jsou uměle vyvolané.

Maturity kritizuje ředitel gymnázia v Písku

"Žádný jednotný test neudělá elitu ze všech. Udělá ale snadno z elity průměr," napsal ministrovi ředitel píseckého gymnázia Petr Pícha.

Kromě nesmírné administrativní zátěže pro školy a promrhaných peněz upozornil také na to, že když studenti dostanou maturitní vysvědčení 20. června a testy budou oficiálně zveřejněny až začátkem července, nebudou si moci podat žádost o přezkum.

"Maturant, který bude chtít požádat o přezkoumání výsledku zkoušky, musí tak učinit do osmi dnů ode dne, kdy mu byl oznámen výsledek. Maturanti by tedy měli znát svoje konkrétní výsledky, tj. jak byly hodnoceny jejich jednotlivé otázky, do 28. června," uvedl.

Stěžuje si i ředitel gymnázia v Hradci Králové

Výhrady má také ředitel královéhradeckého Gymnázia J. K. Tyla Robert Novák. Ministr totiž opakuje, že k maturitám nebylo připuštěno 10,9 procenta ročníku, takto přesná čísla prý ale úředníci nemohou mít. Nepřipuštění studenti se údajně totiž v systému evidují jako omluvení, tento údaj je ale nepovinný.

Infobox

  • Státní maturity se připravují 14 let.
  • Přišly celkem na 680 milionů korun.
  • V prvním roce se jich účastnilo téměř 99 tisíc studentů.

"Společně s ředitelem CERMATu (Centrum pro přípravu maturit) bagatelizujete problémy spojené se státními maturitami," píše ředitel Novák.

Ministerstvo už uznalo přílišnou byrokracii nových zkoušek dospělosti, školám proto na zvýšené náklady na papíry a tisk maturitních dokumentů poslalo 12 milionů, tedy asi 120 korun na žáka.

Úřad si zároveň nechal udělat analýzu maturitních testů, kvůli nejednoznačnosti byly vyřazeny čtyři otázky. Výsledky maturit zveřejní ministerstvo na tiskové konferenci ve středu. Očekává se, že propadne pětina maturantů, tedy asi 20 tisíc lidí. 

 

Právě se děje

Další zprávy