Dobeše kvůli maturitám kritizují už i ředitelé gymnázií

Domácí ČTK Domácí, ČTK
14. 6. 2011 11:24
Po studentech se ozývají také někteří ředitelé škol, kterým se nelíbí průběh státních maturit
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Po studentech napsali ministru školství Josefu Dobešovi (VV) kritické dopisy k průběhu státních maturit i dva ředitelé gymnázií. Stěžují si v nich na byrokracii, utajování testů a špatné informace.

Dopisy zaslal spolek Eduin, který má k maturitě také výhrady. Ministr v pondělí oznámil, že na nátlak veřejnosti testy oficiálně zveřejní začátkem července.

Na dřívější kritiku maturantů, pod jejichž dopis se zatím podepsalo přes 11 tisíc lidí, reagoval s tím, že nové zkoušky dospělosti fungují dobře a stížnosti jsou uměle vyvolané.

Maturity kritizuje ředitel gymnázia v Písku

"Žádný jednotný test neudělá elitu ze všech. Udělá ale snadno z elity průměr," napsal ministrovi ředitel píseckého gymnázia Petr Pícha.

Kromě nesmírné administrativní zátěže pro školy a promrhaných peněz upozornil také na to, že když studenti dostanou maturitní vysvědčení 20. června a testy budou oficiálně zveřejněny až začátkem července, nebudou si moci podat žádost o přezkum.

"Maturant, který bude chtít požádat o přezkoumání výsledku zkoušky, musí tak učinit do osmi dnů ode dne, kdy mu byl oznámen výsledek. Maturanti by tedy měli znát svoje konkrétní výsledky, tj. jak byly hodnoceny jejich jednotlivé otázky, do 28. června," uvedl.

Stěžuje si i ředitel gymnázia v Hradci Králové

Výhrady má také ředitel královéhradeckého Gymnázia J. K. Tyla Robert Novák. Ministr totiž opakuje, že k maturitám nebylo připuštěno 10,9 procenta ročníku, takto přesná čísla prý ale úředníci nemohou mít. Nepřipuštění studenti se údajně totiž v systému evidují jako omluvení, tento údaj je ale nepovinný.

Infobox

  • Státní maturity se připravují 14 let.
  • Přišly celkem na 680 milionů korun.
  • V prvním roce se jich účastnilo téměř 99 tisíc studentů.

"Společně s ředitelem CERMATu (Centrum pro přípravu maturit) bagatelizujete problémy spojené se státními maturitami," píše ředitel Novák.

Ministerstvo už uznalo přílišnou byrokracii nových zkoušek dospělosti, školám proto na zvýšené náklady na papíry a tisk maturitních dokumentů poslalo 12 milionů, tedy asi 120 korun na žáka.

Úřad si zároveň nechal udělat analýzu maturitních testů, kvůli nejednoznačnosti byly vyřazeny čtyři otázky. Výsledky maturit zveřejní ministerstvo na tiskové konferenci ve středu. Očekává se, že propadne pětina maturantů, tedy asi 20 tisíc lidí. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 5 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy