reklama
 
 

Dobeš: Do Bátory se kopalo, přitom ušetřil 150 milionů

17. 10. 2011 15:15
Ministr chválil odcházejícího úředníka, podle něj se zasadil o snížení byrokracie

Praha - Odcházející úředník Ladislav Bátora pomohl na ministerstvu školství ušetřit 150 milionů korun, část peněz půjde učitelům církevních škol.

Na pondělní tiskové konferenci to řekl ministr Josef Dobeš (VV).

Bátora se prý také zasadil o snižování byrokracie, díky němu bude do konce roku zrušeno celkem pět ústavů a propuštěno 167 úředníků.

Kontroverzní úředník, který minulý týden ohlásil odchod z ministerstva, se podle Dobeše dostal do pasti své loajality, když po vlně kritiky slíbil nevyjadřovat se k politickým otázkám.

Zůstává poradcem na minimální úvazek

Dobeš také uvedl, že si Bátoru ponechá jako svého poradce nejméně do ledna příštího roku, a to na desetinový úvazek. Jak Dobeš sám řekl, Bátora žádné odměny nedostane, jeho plat se prý pohyboval v řádu 40 až 50 tisíc korun.

"Každý se do něj mohl beztrestně obout, kopnout si do něj," uvedl Dobeš na adresu Bátory.

Přitom prý pomohl 12 ústavů ministerstva snížit o čtyři, pátý, Ústav pro informace ve vzdělávání, skončí do konce tohoto roku.

"Dneska nastavujeme mechanismus, aby deset kvalitních pracovníků zvládlo tuto práci, na které se podílelo zhruba 156 zaměstnanců této organizace," uvedl Dobeš k rušení dříve nepostradatelného ústavu školských statistik jako jeden z příkladů Bátorovy efektivity. Z celkového počtu 734 úředníků jich zůstane do prosince jen 567.

Slučováním ústavů se podle Dobeše podařilo ušetřit 150 milionů. Z toho 120 milionů půjde na podporu doktorandských studií na pražských vysokých školách, které nedosáhnou na dotace z EU. Zbylých 30 milionů korun pak půjde na navýšení platů církevních škol.

Bátora se minulý týden vzdal své funkce zástupce šéfa kabinetu ministra. Svůj krok zdůvodnil tím, že se chce veřejně angažovat, v čemž mu brání závazek zdržet se politických prohlášení, který mu po tlaku koaličních partnerů uložil Dobeš.

autoři: Domácí, ČTK | 17. 10. 2011 15:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama