Dobeš dá stamiliony z EU na romské děti. Tají na co

Tereza Šídlová
3. 7. 2011 20:05
To, jak školství hodlá rozdělit peníze na vzdělávání romských dětí, budí pochybnosti
Ministr Josef Dobeš.
Ministr Josef Dobeš. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr školství Josef Dobeš (VV), před jehož pojetím integrace nedávno od resortu utekla většina zkušených odborníků na vzdělávání menšin, se vrhá do pomoci romským dětem s 250 miliony korun z unijních fondů.

Jaké konkrétní plány s touto obrovskou částkou má, však jeho úřad nechce říct.

Štědře dotovaný projekt Systém inkluzivního vzdělávání v ČR má řešit problémy dětí se sociálním i zdravotním znevýhodněním.

Velkorysých čtyřicet pět milionů korun z EU má jít například na analýzy, které odhalí, proč tyto děti, zejména romské, často končí mimo běžné základní školy.

Dobešovi kritici ale připomínají, že zásadní celostátní studii o segregaci na českých školách už ministerstvo má z roku 2009. Cena tohoto obsáhlého, dva roky trvajícího výzkumu navíc ve své době stála daleko méně - nepřesáhla dva miliony korun.

Revize a realizace inkluze

Ministerstvo přitom odmítá vysvětlit, na co konkrétně má zmiňovaných čtyřicet pět milionů jít.

Když se na to Aktuálně.cz zeptalo, dostalo od mluvčí Dobešova úřadu Jany Holíkové tuto odpověď: "Předpokládáme revizi stávajících analýz, využití validních a aktuálních dat a pochopitelně i realizaci šetření v oblastech a tématech, které dosud monitorovány nebyly, a přesto jsou pro zabezpečení efektivního proinkluzivního prostředí nezbytné."

Na opakované dotazy, které měly tuto odpověď upřesnit, už mluvčí nereagovala.

Dobešovu integrační politiku přitom zpochybňuje jeho předchůdce, exministr školství Ondřej Liška.

„Všechny příslušné studie má ministerstvo k dispozici. Peníze se musí investovat do praktických kroků, které odstraní segregaci na českých školách, ne do dalších analýz," říká Liška.

„Buď se jedná o tunel unijních fondů, nebo o nekompetentnost ministra Dobeše, který se podle všeho snaží zvrátit zbytky prointegračního směřování ministerstva," myslí si předseda Strany zelených.

Plonkové pondělí

Ministerstvo školství sice pořádá k projektu veřejnou diskusi, ale vybralo si pro ni toto pondělí, den mezi víkendem a svátky, kdy si mnoho lidí vybírá dovolenou a soustředí svou pozornost jinam.

Až 39 procent romských dětí nedokončí běžnou základní školu.
Až 39 procent romských dětí nedokončí běžnou základní školu. | Foto: Jan Langer

Slyšení se zúčastní i představitelé neziskového sektoru.

„Ministerstvo potřebná data má, může si o ně navíc říct Ústavu pro informace ve vzdělávání, který je jeho servisní organizací. Vyvolává to ve mně pocit, že projekt může být účelový, jde o megalomanskou částku," míní Filip Rameš z Open Society Fund (OSF), který se problematikou inkluzivního vzdělávání zabývá.

39 procent dětí v pasti

Rozsáhlou studii, kterou má ministerstvo už dnes k dispozici a která upozorňuje na to, že 39 procent romských dětí nedokončí běžnou základní školu, vypracovala společnost GAC sociologa Ivana Gabala.

Ten Aktuálně.cz řekl, že studii není potřeba přepracovávat, její „trvanlivost" se počítá na roky. „Rozsáhlou investici do nových analýz bych ale ministerstvu nevyčítal, pokud ji správně zaměří," dodal sociolog.

Česko je dlouhodobě kritizováno za diskriminaci Romů ve vzdělávání ze strany mezinárodních institucí.

Ministerstvo své nekonkrétní reakce ohledně investice unijních peněz do integrační politiky na školách vysvětluje tím, že projekty jsou v přípravné fázi.

„Upozorňujeme na skutečnost, že se dotazy týkají nehotového dokumentu, který ještě nebyl finalizován, a proto veškeré informace nyní zveřejňované mohou být zavádějící a nepřesné," dodala mluvčí Holíková.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy