Dobeš a spol. čelí trestnímu oznámení kvůli špehování

Domácí Domácí
24. 2. 2011 17:03
Vedení ministerstva se nejspíš dopouštělo trestné činnosti, tvrdí odvolaný náměstek
Ministr školství Josef Dobeš (vlevo)
Ministr školství Josef Dobeš (vlevo) | Foto: Jan Langer

Praha - Vedení ministerstva školství má kvůli sledování e-mailů na krku trestní oznámení. Rozhodl se ho podat odvolaný vrchní ředitel Jan Vitula (TOP 09), jež měl na starost čerpání evropských peněz. Je přesvědčen, že i on je jednou z obětí.

"Měl jsem podezření již dříve a informace, které se objevily v médiích, mě v něm jen utvrdily," řekl Aktuálně.cz Vitula, předseda TOP 09 v Jihomoravském kraji.

Trestní oznámení na neznámého pachatele v tuto chvíli sepisuje jeho právník. Podáno bude pravděpodobně v pátek.

"Učinil jsem tak poté, co jsem zjistil, že se lidé ve vedení ministerstva pravděpodobně dopouštěli trestné činnosti," vysvětlil Vitula.

Podle něj existují pouze dvě možné alternativy. "Buď pan Dobeš nevěděl, že lidé, které si přivedl na ministerstvo jako nejbližší spolupracovníky, pravděpodobně páchají trestnou činnost. Pak je otázkou, o kolika takových problémech ještě pan ministr neví. Nebo byl o této situaci informován a nezakročil. Těžko říci, která z variant je horší," míní.

Mezi dalšími záležitostmi, které považuje za znepokojující, je například údajně "chaotická personalistika".

"Za půl roku účinkování Josefa Dobeše v resortu docházelo k neustálým změnám ve vrcholných funkcích ministerstva," řekl.

Bývalý náměstek považuje řízení resortu za velmi nešťastné.

"Ministr Dobeš evidentně pokládá ministerstvo za chanát ve svém osobním vlastnictví a z činnosti ministerstva se tak zcela vytratily cíle programového prohlášení," dodal Vitula, který loni v létě vedl vyjednávací skupinu TOP 09 v oblasti vzdělávání, výzkumu a vývoje. Kritizuje například i obsazení postu ředitele kabinetu ministerstva.

Dobeš se hájil před Nečasem

Josef Dobeš ve čtvrtek vysvětloval své kauzy premiéru Petru Nečasovi. "Shodli jsme se na tom, že jde o cílený útok na mou osobu, a že může souviset s tím, že jsem někomu (ze zaměstnanců) šlápl na kuří oko," uvedl pro Aktuálně.cz Dobeš. Ministerský předseda mu vyjádřil podporu a kvůli narůstajícím skandálům ho odvolat nehodlá.

Vitula byl na ministerstvu ředitelem sekce, která měla na starost čerpání peněz z evropských fondů.

Dobeš ho odvolal podle svých dřívějších slov na základě rozboru, podle kterého ministerstvo školství čerpá evropské dotace nejpomaleji ze všech českých institucí. Vitula ale tvrdil, že noví manažeři o čerpání fondů nic nevědí. Po jeho odvolání podalo výpověď asi 20 dalších pracovníků.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy