Doba hájení pro poskytovatele internetu končí. Kdo nezablokuje zakázaný web, zaplatí až milion

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
22. 8. 2017 20:25
Doba hájení pro internetové poskytovatele v Česku končí. Ministerstvo financí začne kontrolovat, jestli provideři skutečně blokují internetové stránky na státní černé listině. Kdo bude nařízení ignorovat a zakázaný web do 15 dnů neznepřístupní pro své zákazníky, může dostat pokutu až jeden milion korun.
Foto: Thinkstock

Praha - Poskytovatele internetového připojení, kteří neblokují webové stránky s ilegálním hazardem, začne ministerstvo financí pokutovat. Blokovat stránky mají provideři už od ledna, kdy začal platit nový zákon o hazardních hrách. Ministerstvo má stránky nezákonných hazardních firem uvádět na seznamu vyvěšeném na vlastním webu. Poskytovatelé připojení pak musí do 15 dnů svým uživatelům stránky skrýt. Pokud neuposlechnou, hrozí jim pokuta až milion korun. Stránky jsou ale pořád přístupné.

"Zatím jsme nechtěli strašit pokutami. Průběžně si ale zjišťujeme, kdo z velkých providerů na zákon nereaguje. V následujících týdnech s těmi, kteří paragrafy nedodržují, začneme něco dělat," řekl Aktuálně.cz náměstek ministra financí Ondřej Závodský, který na hazard dohlíží.

První položka se na seznamu objevila 27. července. Firma 1xbet.com, která sídlí na karibském ostrově Curaçao, podle ministerstva nereagovala na výzvy, aby si pořídila pro svůj provoz v Česku licenci. Minulý týden přibyla další stránka thelotter.com. Od té chvíle nastal podle Závodského čas, kdy stát začne internetové poskytovatele za porušení zákona pokutovat.

Na tuzemském trhu působí několik set poskytovatelů připojení, od těch velkých až po malé s několika zákazníky. Je proto otázka, zda ministerstvo dokáže uhlídat skutečně všechny. "Nemyslím si, že je schopno zkontrolovat několik stovek subjektů, které poskytují připojení," varoval Ondřej Filip, ředitel sdružení CZ.NIC spravujícího národní doménu.

Zákon kritizuje, neboť ho považuje za cenzuru, a podílel se například na kampani Přichází cenzor. Pod iniciativu proti blokovacímu seznamu se tehdy podepsaly desítky významných firem podnikajících na internetu. Ministerstvo také vydalo soubor rad, jimiž se snaží poskytovatelům pomoci zákon dodržovat. I přesto, že spolehlivě blokovat obsah na internetu je téměř nemožné. Problém má i Čína se svým národním firewallem.

Česko však povolilo využívat i levnou metodu pomocí přesměrování DNS. Provider tak pozná, zda se uživatel připojí z tuzemska, a nepustí jej na stránku.

Podle Filipa je takové blokování stránek nespolehlivé a nemusí vždy fungovat. "Ministerstvo financí způsob blokování jasně neurčilo. Kdo má na svém zařízení zvláštní nastavení, tak se na blokované stránky dostane," míní.

Velcí poskytovatelé jako Vodafone, T‑Mobile či O2 zvolili právě tuto metodu. Společnost UPC navíc využila blokování ke kritice ministerstva financí. Manuál úřadu například neuvádí, jak má vypadat upozornění, které se uživatelům objeví po vstupu na zablokovaný web. "Sorry jako!" vyskočí titulek UPC odkazující na výrok bývalého ministra financí Andreje Babiše (ANO), za nějž zákon vznikal. Firma také na blokované stránce odkazuje na návody, jak blokování podle zákona obejít.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy