Doba hájení pro poskytovatele internetu končí. Kdo nezablokuje zakázaný web, zaplatí až milion

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
22. 8. 2017 20:25
Doba hájení pro internetové poskytovatele v Česku končí. Ministerstvo financí začne kontrolovat, jestli provideři skutečně blokují internetové stránky na státní černé listině. Kdo bude nařízení ignorovat a zakázaný web do 15 dnů neznepřístupní pro své zákazníky, může dostat pokutu až jeden milion korun.
Foto: Thinkstock

Praha - Poskytovatele internetového připojení, kteří neblokují webové stránky s ilegálním hazardem, začne ministerstvo financí pokutovat. Blokovat stránky mají provideři už od ledna, kdy začal platit nový zákon o hazardních hrách. Ministerstvo má stránky nezákonných hazardních firem uvádět na seznamu vyvěšeném na vlastním webu. Poskytovatelé připojení pak musí do 15 dnů svým uživatelům stránky skrýt. Pokud neuposlechnou, hrozí jim pokuta až milion korun. Stránky jsou ale pořád přístupné.

"Zatím jsme nechtěli strašit pokutami. Průběžně si ale zjišťujeme, kdo z velkých providerů na zákon nereaguje. V následujících týdnech s těmi, kteří paragrafy nedodržují, začneme něco dělat," řekl Aktuálně.cz náměstek ministra financí Ondřej Závodský, který na hazard dohlíží.

První položka se na seznamu objevila 27. července. Firma 1xbet.com, která sídlí na karibském ostrově Curaçao, podle ministerstva nereagovala na výzvy, aby si pořídila pro svůj provoz v Česku licenci. Minulý týden přibyla další stránka thelotter.com. Od té chvíle nastal podle Závodského čas, kdy stát začne internetové poskytovatele za porušení zákona pokutovat.

Na tuzemském trhu působí několik set poskytovatelů připojení, od těch velkých až po malé s několika zákazníky. Je proto otázka, zda ministerstvo dokáže uhlídat skutečně všechny. "Nemyslím si, že je schopno zkontrolovat několik stovek subjektů, které poskytují připojení," varoval Ondřej Filip, ředitel sdružení CZ.NIC spravujícího národní doménu.

Zákon kritizuje, neboť ho považuje za cenzuru, a podílel se například na kampani Přichází cenzor. Pod iniciativu proti blokovacímu seznamu se tehdy podepsaly desítky významných firem podnikajících na internetu. Ministerstvo také vydalo soubor rad, jimiž se snaží poskytovatelům pomoci zákon dodržovat. I přesto, že spolehlivě blokovat obsah na internetu je téměř nemožné. Problém má i Čína se svým národním firewallem.

Česko však povolilo využívat i levnou metodu pomocí přesměrování DNS. Provider tak pozná, zda se uživatel připojí z tuzemska, a nepustí jej na stránku.

Podle Filipa je takové blokování stránek nespolehlivé a nemusí vždy fungovat. "Ministerstvo financí způsob blokování jasně neurčilo. Kdo má na svém zařízení zvláštní nastavení, tak se na blokované stránky dostane," míní.

Velcí poskytovatelé jako Vodafone, T‑Mobile či O2 zvolili právě tuto metodu. Společnost UPC navíc využila blokování ke kritice ministerstva financí. Manuál úřadu například neuvádí, jak má vypadat upozornění, které se uživatelům objeví po vstupu na zablokovaný web. "Sorry jako!" vyskočí titulek UPC odkazující na výrok bývalého ministra financí Andreje Babiše (ANO), za nějž zákon vznikal. Firma také na blokované stránce odkazuje na návody, jak blokování podle zákona obejít.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Proces o vydání Assange do USA přerušen, pokračovat bude v květnu

Po čtyřech dnech líčení dnes soud v Londýně přerušil ostře sledovaný proces kolem žádosti Spojených států o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Znovu se bude záležitostí zabývat od 18. května, informovala agentura AFP. Právníci se přou například o to, zda by Assangeova extradice porušovala příslušnou britsko-americkou dohodu.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Vláda asi o půl roku odloží digitální daň, sazba klesne

Nově zaváděná takzvaná digitální daň by mohla platit o půl roku později, tedy až od příštího roku. Její sazba by mohla klesnout z navrhovaných sedmi procent na pět procent. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla České televizi, že chce digitální daň zařadit na pondělní jednání koaliční rady. Chce tam otevřít otázku odložení účinnosti a změny sazby. Před daní již dříve varoval velvyslanec USA v Praze Stephen King, ve Sněmovně k ní má výhrady opozice. Možných odvetných opatření se obávají i české firmy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy