Doba hájení pro poskytovatele internetu končí. Kdo nezablokuje zakázaný web, zaplatí až milion

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
22. 8. 2017 20:25
Doba hájení pro internetové poskytovatele v Česku končí. Ministerstvo financí začne kontrolovat, jestli provideři skutečně blokují internetové stránky na státní černé listině. Kdo bude nařízení ignorovat a zakázaný web do 15 dnů neznepřístupní pro své zákazníky, může dostat pokutu až jeden milion korun.
Foto: Thinkstock

Praha - Poskytovatele internetového připojení, kteří neblokují webové stránky s ilegálním hazardem, začne ministerstvo financí pokutovat. Blokovat stránky mají provideři už od ledna, kdy začal platit nový zákon o hazardních hrách. Ministerstvo má stránky nezákonných hazardních firem uvádět na seznamu vyvěšeném na vlastním webu. Poskytovatelé připojení pak musí do 15 dnů svým uživatelům stránky skrýt. Pokud neuposlechnou, hrozí jim pokuta až milion korun. Stránky jsou ale pořád přístupné.

"Zatím jsme nechtěli strašit pokutami. Průběžně si ale zjišťujeme, kdo z velkých providerů na zákon nereaguje. V následujících týdnech s těmi, kteří paragrafy nedodržují, začneme něco dělat," řekl Aktuálně.cz náměstek ministra financí Ondřej Závodský, který na hazard dohlíží.

První položka se na seznamu objevila 27. července. Firma 1xbet.com, která sídlí na karibském ostrově Curaçao, podle ministerstva nereagovala na výzvy, aby si pořídila pro svůj provoz v Česku licenci. Minulý týden přibyla další stránka thelotter.com. Od té chvíle nastal podle Závodského čas, kdy stát začne internetové poskytovatele za porušení zákona pokutovat.

Na tuzemském trhu působí několik set poskytovatelů připojení, od těch velkých až po malé s několika zákazníky. Je proto otázka, zda ministerstvo dokáže uhlídat skutečně všechny. "Nemyslím si, že je schopno zkontrolovat několik stovek subjektů, které poskytují připojení," varoval Ondřej Filip, ředitel sdružení CZ.NIC spravujícího národní doménu.

Zákon kritizuje, neboť ho považuje za cenzuru, a podílel se například na kampani Přichází cenzor. Pod iniciativu proti blokovacímu seznamu se tehdy podepsaly desítky významných firem podnikajících na internetu. Ministerstvo také vydalo soubor rad, jimiž se snaží poskytovatelům pomoci zákon dodržovat. I přesto, že spolehlivě blokovat obsah na internetu je téměř nemožné. Problém má i Čína se svým národním firewallem.

Česko však povolilo využívat i levnou metodu pomocí přesměrování DNS. Provider tak pozná, zda se uživatel připojí z tuzemska, a nepustí jej na stránku.

Podle Filipa je takové blokování stránek nespolehlivé a nemusí vždy fungovat. "Ministerstvo financí způsob blokování jasně neurčilo. Kdo má na svém zařízení zvláštní nastavení, tak se na blokované stránky dostane," míní.

Velcí poskytovatelé jako Vodafone, T‑Mobile či O2 zvolili právě tuto metodu. Společnost UPC navíc využila blokování ke kritice ministerstva financí. Manuál úřadu například neuvádí, jak má vypadat upozornění, které se uživatelům objeví po vstupu na zablokovaný web. "Sorry jako!" vyskočí titulek UPC odkazující na výrok bývalého ministra financí Andreje Babiše (ANO), za nějž zákon vznikal. Firma také na blokované stránce odkazuje na návody, jak blokování podle zákona obejít.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Soud nevyloučil pro podjatost soudce v Rathově kauze

Vrchní soud v Praze nevyloučil pro podjatost soudce v druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, jak o to žádala společnost Metrostav. Případ ponechal trestnímu senátu, jehož členy jsou Luboš Vrba, Alexander Károlyi a Viktor Mach. Uvedl to server Lidovky.cz. Stavební společnost podle něj podala proti rozhodnutí stížnost.

Metrostav již v únoru neuspěl s návrhem na přeložení odvolacího řízení kvůli dění kolem bývalého soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka viněného z úplatkářství z pražského vrchního soudu do Olomouce.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Muž na Vyškovsku zabil příbuznou sekerou, soud mu uložil 10,5 roku vězení

Krajský soud v Brně ve středu uložil muži za loňskou vraždu příbuzné sekerou v obci na Vyškovsku trest 10,5 roku vězení. Muži hrozilo až 20 let vězení, k činu se ale v plném rozsahu doznal. Soud tak ani v tomto smyslu neprováděl žádné dokazování. Kromě trestu vězení soud muži uložil zaplatit odškodné dceři poškozené zhruba 700 000 korun. Rozsudek je pravomocný, žádná ze stran se proti němu neodvolala.

Muž příbuznou zavraždil loni 26. října vpodvečer, šlo o manželčinu babičku. Podle obžaloby příbuznou po předchozí rozepři napadl ve spíži a vstupních prostorách, kdy si z dílny k tomu účelu přinesl velkou sekeru. Ženu udeřil jednou do zadní části hlavy, poté co upadla, ještě do pravého ramene. "Bezprostřední příčinou smrti bylo rozsáhlé devastující zhmoždění mozkové tkáně," uvedla státní zástupkyně Eva Žďárská.

Zdroj: ČTK
Další zprávy