Při protiromském pochodu zadržela policie tři lidi

ČTK ČTK
3. 8. 2013 17:08
Policisté zabavili ve Vítkově na Opavsku také několik zbraní
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Vítkov - Při sobotní demonstraci ve Vítkově na Opavsku policisté zadrželi tři lidi a zabavili dvě desítky zbraní. Vážnější střety se ale neobjevily.

Po skončení pochodu pravicových radikálů to řekl moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel. Na shromáždění extremistů dorazily asi tři stovky lidí, dvě stovky se zúčastnily pochodu.

Na akci dohlíželo kolem 200 policistů a situaci budou sledovat, dokud se všichni účastníci nerozejdou.

Shromáždění extremistů ze skupiny Čeští lvi, které předcházelo pochodu ulicemi města, se účastnilo asi 300 lidí, nejen pravicových radikálů, kterých bylo podle policie asi 150. Přijeli podle policejního ředitele z různých míst republiky.

Poté, co ke shromážděným promluvil Pavel Matějný z Českých lvů, asi 200 účastníků se vydalo na ohlášený pochod městem.

Po ukončení pochodu pravicových radikálů se několik desítek jeho účastníků snažilo dostat na shromáždění Romů. Policie je musela vytlačovat z Husovy ulice, kde se Romové sešli.

"Byly zadrženy tři osoby pro protiprávní jednání. Při vjezdech do města bylo také zkontrolováno zhruba 220 osob a bylo zabaveno 22 zbraní," uvedl Kužel.

Šlo podle něj o různé sečné a úderné zbraně, například baseballové pálky či kovové tyče. O zadržených nic bližšího neuvedl.

Policisté chtěli především zabránit střetům s účastníky druhého shromáždění, na němž se po poledni v nedalekém parčíku v Husově ulici sešlo několik desítek Romů.

Trasa pochodu pravicových extremistů původně vedla i Husovou ulicí, policisté ale cestu kolem parčíku zatarasili. Právě tam se někteří z účastníků pochodu po jeho ukončení vydali.

Pochod samotný se obešel bez incidentů, jeho účastníci občas vykřikovali hesla "Čechy Čechům" nebo "Naše ulice, naše města", ale většinou šli potichu, možná i vzhledem k velkému vedru.

O Vítkově se hodně hovořilo po žhářském útoku v roce 2009, kdy útočníci vhodili do domku devítičlenné romské rodiny tři zápalné láhve. Při požáru byli zraněni tři lidé, nejvážněji dvouletá dívka Natálka, která utrpěla popáleniny na 80 procentech těla a přežila s doživotními následky.

Čtveřice extremistů následně za útok dostala tresty od 20 do 22 let vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy