Spoluautor programu SPD zasedne ve vedení NKÚ. Nemá zkušenosti, upozorňují Piráti

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 3. 6. 2020 17:01
Do širšího vedení Nejvyššího kontrolního úřadu, kolegia, zvolila sněmovna Michala Šmucra, který dosud působil jako ředitel prostějovského Gymnázia Jiřího Wolkera. V tajné volbě získal 105 hlasů, zapotřebí jich bylo alespoň 92. V kolegiu nahradí ekonomickou manažerku Hanu Pýchovou, která začátkem května na post v kolegiu rezignovala. Piráti volbu kritizují, vadí jim, že Šmucr má vazby na SPD.
Michal Šmucr
Michal Šmucr | Foto: ČTK

Šmucr je ředitelem prostějovského gymnázia od roku 2003. Od ledna 2018 působí také jako poradce pro školství na Úřadu vlády. Jak loni zjistilo Aktuálně.cz, Šmucr má blízko k SPD Tomia Okamura. V minulosti za hnutí i kandidoval a podílel se na tvorbě jeho volebního programu.

Hnutí také reprezentoval jako školský expert a měl být - v případě, že by se SPD dostalo do vlády - kandidátem na ministra školství. Navíc jde o dlouhodobého stranického i byznysového kolegu druhého muže SPD a prostějovského rodáka Radima Fialy.

Proti Šmucrově kandidatuře se ve sněmovně postavili Piráti. Poukázali u něj na nedostatek relevantních zkušeností a jeho úzké vazby na Okamurovo hnutí. "Pan Šmucr je bývalým členem SPD, podílel se na jejím programu, v životopisu nemá žádné zkušenosti s audity, kontrolní činností nebo právem. Jeho nominace je tedy čistě politická," uvedl pirátský poslanec Lukáš Černohorský.

Šmucr v 80. letech vystudoval Agronomickou fakultu Mendelovy univerzity v Brně. Na Univerzitě Palackého absolvoval postgraduální studium základů ekonomie a na Univerzitě Karlově v Praze funkční studium pro vedoucí pedagogické pracovníky. 

Členy kolegia volí sněmovna, návrh jí posílá prezident Nejvyššího kontrolního úřadu. Šéf úřadu Miloslav Kala navrhl Šmucra jako nového člena kolegia v květnu. "Nevěřím tomu, že pan Kala bez jakéhokoliv tlaku rozhodl o nominaci Michala Šmucra, který je hlavním autorem programu SPD, působil ve firmě místopředsedy SPD Radima Fialy a minimálně do nedávna byl členem SPD a poradcem Andreje Babiše," komentoval to Černohorský. Dodal, že má obavy, že Šmucr poškodí dobré jméno NKÚ.

Svojí funkce se člen kolegia ujímá složením slibu do rukou předsedy sněmovny. Šmucr by slib mohl skládat příští týden.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy