Vondráček o vydávání politiků: Svobodu znovu promyslím. U Babiše jde o to, co je lepší pro tuto zemi

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 11. 2017 20:22
Sněmovna už má žádost o vydání bývalého primátora Bohuslava Svobody kvůli opencard, řekl v České televizi nový předseda Sněmovny Radek Vondráček.
Bohuslav Svoboda.
Bohuslav Svoboda. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Poslanecká sněmovna tento pátek obdržela žádost o vydání poslance ODS a bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce (OVM) to potvrdil nový předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Svoboda je stíhán v souvislosti s kauzou předražené "karty Pražana" opencard, počátky případu se datují do období působení primátora ODS Pavla Béma. "Žádost na pana Svobodu dorazila v pátek," řekl Vondráček. Žádost postoupil mandátovému a imunitnímu výboru.

Poslanci už jednou bývalého pražského primátora k trestnímu stíhání vydali, bylo to v roce 2014. Policie ho spolu s dalšími pražskými radními vinila z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže kvůli jedné zakázce v kauze opencard.

Svoboda s vydáním souhlasil, ač stíhání označil za nesmyslné a politické. Loni v září soud Svobodovi udělil podmíněný trest 2,5 roku, Svoboda se odvolal.

Vondráček: Svoboda? Rád složím reparát

Vondráček v roce 2014 hlasoval pro vydání a ve Sněmovně se v minulosti vyjadřoval o imunitě jako o historickém přežitku. V neděli postoj revidoval.

"Málokdy má člověk možnost složit reparát a je výborné v případě pana Svobody (…) tu šanci mít můžu," poznamenal s tím, že s ohledem na průměrnou dobu trestního stíhání nemá poslanec šanci, aby se za funkční období Sněmovny stihl očistit.

Při dalším hlasování o vydání Svobody hodlá situaci zvážit znovu. "On to možná až tak historický přežitek není, že se stále může stát, že nám výkonná moc zasahuje do moci zákonodárné," komentoval v neděli své minulé výroky.

"Jak budu jednat, se rozhodnu, až se s tou věcí seznámím, jak je teď postavena," řekl v Českém rozhlase Svoboda na dotaz, zda Sněmovnu znovu požádá o své vydání jako v roce 2014.

Fiala: Není ani stín podezření

Na délku trestního stíhání poukázal v OVM i předseda ODS Petr Fiala. "Někdo je obviněn, má to dopad na jeho život, jeho soukromí, na všechno, a léta se táhne, to je smutné a to nás musí vést k určité politické opatrnosti," prohlásil Fiala. Aniž někoho jmenoval, dal do souvislosti trestní stíhání předáků ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka a vyzval k rozlišování jednotlivých případů. Považuje za rozdíl, je-li člověk podezřelý, že se neoprávněně obohatil při svém podnikání, nebo z toho, že jako politik špatně rozhodl.

U Svobody není ani stín podezření, že by z toho měl nějaký prospěch, podtrhl Fiala.

Budoucí rozhodování Sněmovny o Babišově vydání komentoval i Vondráček. "To bude zas úplně trošku jiné rozhodování, protože tam budeme rozhodovat, co je lepší pro tuto situaci a pro tuto zemi, protože se jedná o člověka, který bude premiérem a bude sestavovat vládu," řekl Vondráček na toto téma.

Nový předseda dolní komory informoval, že kriminalisté požádali také o stíhání poslance a libereckého hejtmana Martina Půty (STAN) obviněného z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s rekonstrukcí kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Tuto žádost Vondráček označil za bezpředmětnou, Půta dal přednost působení hejtmana a vzdal se mandátu poslance, čímž o imunitu přišel.

Když jsme začali rozkrývat problémy dopravního podniku, dostával jsem vzkazy, ať to nedělám, že jinak budu odsouzen, říká Bohuslav Svoboda. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy