Do sněmovny by prošlo šest partají. ODS propadla

Domácí Domácí
9. 3. 2010 11:21
Podle Medianu ztrácejí občanští demokraté takřka 14 procent na demokraty sociální
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Už druhý průzkum během několika málo týdnů ukázal, že volby do Poslanecké sněmovny by nyní s pohodlným náskokem vyhrála ČSSD.

Agentura Median na vzorku 1051 respondentů zjistila, že sociálním demokratům by svůj hlas podle volebního modelu dalo hned 34,5 procenta voličů.

Obdobný výsledek avizovalo nedávno i Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Oproti prosinci 2009 výrazně propadla ODS. Volilo by jí necelých 21 procent lidí, což značí ztrátu sedmi procent voličů za dva měsíce.

Do dolní komory parlamentu by se dostali i komunisté (13,9 %) a kandidáti TOP 09 (9,6 %). Těsně nad pětiprocentní hranicí balancují lidovci (5,5 %) a Věci veřejné (5,2 %). Jen o dvě desetiny procenta by naopak neuspěli zelení.

"KDU-ČSL, VV a SZ v únoru skončily těsně kolem pětiprocentní hranice. Vzhledem ke statistické chybě tudíž nelze zcela jistě odhadnout, zda by se do parlamentu dostaly, nebo ne," upozorňuje Arnošt Janeček z Medianu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 1 hodinou

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy