Poslanci třídili kandidáty do Rady ČT a ČRo. Šanci má stále Xaver Veselý či Lipovská

ČTK ČTK
7. 2. 2020 14:45
Do Rady České televize se hledá šest nových členů, do Rady Českého rozhlasu dva. Poslanecký volební výbor, který má v dolní komoře na starosti média, v pátek zúžil výběr těch, mezi nimiž budou poslanci vybírat. U ČT mají šanci například ekonomové Pavel Kysilka nebo Hana Lipovská, radními rozhlasu se může stát ředitel Národního muzea Michal Lukeš či historik Jaroslav Šebek.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Lukáš Bíba

Do Rady České televize (ČT) se kromě Kysilky a Lipovské můžou dostat také bývalý hokejista Jiří Šlégr, někdejší šéf zpravodajství ČT Roman Bradáč nebo moderátor Lubomír Veselý známý pod jménem Luboš Xaver Veselý.

Do užšího výběru se dále dostali asistent poslance SPD Radka Rozvorala Petr Jedinák a politický komentátor Martin Schmarcz. Mezi finalisty volby jsou rovněž psycholog Ivan Douda, producent, dramaturg a scenárista Marek Hladký, filmový kritik a teoretik Zdeněk Holý, předseda správní rady Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma, ekonom Jiří Schwarz, auditor Stanislav Staněk a rektor Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku Gabriel Švejda.

Šanci stát se televizními radními mají také Eva Hubková, kterou navrhla struhařovská základní organizace Českého svazu včelařů, Pavel Matocha, jenž získal nominace tří organizací, mimo jiné právnického spolku Všehrd a Šachového svazu, a novinář a vysokoškolský pedagog Jiří Závozda.

Kontroverze vzbudila kandidatura Hany Lipovské, kterou navrhla Česká biskupská konference. Zhruba čtvrtina senátorů české biskupy vyzvala, aby její nominaci stáhli. Ke skupině 19 členů horní komory se připojilo vedení České křesťanské akademie. Stejně jako skupina senátorů považuje za nepřijatelné, že Lipovská veřejně zpochybnila smysl existence veřejnoprávních médií. Předseda konference biskupů, kardinál Dominik Duka, v prohlášení uvedl, že ekonomická odbornost Lipovské může být pro televizní radu prospěšná a že případné kritické hlasy na adresu veřejnoprávních médií mohou jejich službu zkvalitnit.

Dalšími kandidáty do Rady Českého rozhlasu (ČRo), kteří do sněmovní volby postoupili, jsou kromě Lukeše a Šebka jazykovědkyně Markéta Pravdová, galerista Marek Pokorný a ředitelka českého výboru Židovského národního fondu Zoša Vyoralová. Místo v radě může obhájit její nynější předsedkyně Hana Dohnálková. 

Kdo neuspěl

O místo v rozhlasové radě se ucházelo 32 lidí, v Radě ČT 86 lidí. Členové výboru jejich okruh zúžili tajným hlasováním tak, aby na jedno místo připadali vždy tři kandidáti. Z uchazečů vypadli například herec Jiří Hromada, hudebník Antonín Slováček, známý pod jménem Felix Slováček, nebo někdejší ministr kultury za ANO Ilja Šmíd.

Mandát dvou nynějších členů Rady ČRo a šesti radních ČT skončí 26. března. Volba se uskuteční na příští schůzi dolní komory, pravděpodobně v první polovině března, vyplynulo z vyjádření předsedy volební komise Martina Kolovratníka (ANO).

Obě rady jsou orgány, jejímž prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly veřejnoprávních médií. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu. Radních ČRo je celkem devět, ČT patnáct.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Biden nestáhne vojáky z Afghánistánu k 1. květnu, jak se zavázala předchozí administrativa. Jako nové datum stanovil letošní 11. září, píše AP

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Prezident USA Joe Biden svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi navrhl v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům

Americký prezident Joe Biden navrhl svému ruskému protějšku Vladimirou Putinovi v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům. Nabídku na "vybudování stabilního a předvídatelného vztahu s Ruskem" přednesl v telefonickém rozhovoru, v němž státníci také mimo jiné diskutovali o rostoucím napětí mezi Moskvou a Ukrajinou, píší zahraniční tiskové agentury.

Zdroj: ČTK
Další zprávy