Do Prahy už ne. Alkoholové prázdniny Dány nelákají, přijedou ale Švédové

Michal Polák Michal Polák
13. 2. 2016 9:00
Praha přestává být zajímavou destinací pro severskou mládež, která sem v uplynulých letech vyrážela především za levným pitím a večírky. Během jarních prázdnin, které v Dánsku začínají v pondělí, dorazí do hlavního města podle policie pouze zhruba tři stovky mladých Dánů. Více má být Švédů. Nižší zájem registrují také pražské hotely, kde si pokoje rezervoval jen zlomek severských studentů ve srovnání s minulými lety. Od návštěvy metropole je zřejmě odrazují mnohá policejní opatření jako častější kontroly v barech, restauracích a klubech či barevné pásky pro nezletilé znemožňující nákup alkoholu.
Dánové v Praze
Dánové v Praze | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Nejnáročnějším obdobím pro občany centra Prahy se v posledních letech stal únor. Do města přijížděli mladí Seveřané, aby zde strávili jarní prázdniny. Neobešlo se to bez opilých náctiletých v pražských ulicích, zdemolovaných hotelových pokojů a nezbytných policejních manévrů. Letošní rok by mohl přinést změnu, a to k lepšímu: policie očekává, že by do metropole mělo dorazit jen kolem dvou tisíc seveřanů. Před dvěma lety to byl až pětinásobek.

Pražská policie se i tak na příjezd studentů chystá. Je v kontaktu se zastupitelskými úřady severských zemí a také s agenturou, která studenty přiváží. “My budeme provádět standardní opatření, které už jsme prováděli po několik let zpátky,” řekl deníku Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Policie počítá s tím, že metropoli by v následujících čtrnácti dnech mohlo navštívit kolem dvou tisíc studentů z Dánska, Švédska, Norska a také Finska.

České ambasády severských států hovoří o něco větším počtu. "Očekáváme, že v příštích dvou týdnech přijede do Prahy až 1 800 studentů či mladých lidí ze Švédska," řekl Aktuálně.cz Martin Severýn ze švédského velvyslanectví. Dánů má být podle ambasády jen 300. To je méně než v předchozích letech. V loňském roce dorazily 3 tisíce studentů a o rok dříve do hlavního města přicestovalo více jak 10 tisíc mladých seveřanů.

Menší zájem studentů o Prahu potvrzují také zaměstnanci pražských hotelů. “Měli jsme mít v hotelu skupinu dánských studentů, ale nakonec rezervaci stornovali. Prý do Prahy už nechtějí jezdit,” řekla deníku Aktuálně.cz recepční botelu Albatros. Také hotely Mosaic a Charles Central, na které odkazuje na svém webu dánská cestovní agentura, která zájezdy studentů organizuje, potvrdily, že v následujících týdnech nemají nahlášené žádné skupiny severských studentů.

Příjezd skupiny dánských studentů potvrdil pouze jeden hotel v centru Prahy. “Dánští studenti jsou u nás čtyři noci, je jich 60 až 70. Mohu potvrdit, že je jich opravdu výrazně méně než v minulých letech,” řekl manažer, který kvůli ochraně dobrého jména hotelu nechtěl být jmenován.

Studenty od návštěvy Prahy mohou odrazovat také nejrůznější opatření, ke kterým policie v minulosti přistoupila. „Mladiství byli například označováni barevnými páskami, aby personál nasmlouvaných restaurací, barů a diskoték věděl, komu smí alkohol podat,“ doplnil Tomáš Hulan. Policie také prováděla častější kontroly, do Prahy také dorazili jejich kolegové z Dánska.

 

Právě se děje

Další zprávy