Do Prahy míří stovky televizí a agentur z celého světa

Petr Jemelka Petr Jemelka
21. 12. 2011 18:30
Zájem projevily přední světové televize i tiskové agentury
Zájem bude obrovský, kapacita omezená.
Zájem bude obrovský, kapacita omezená. | Foto: Jan Langer

Praha - Na páteční pohřeb Václava Havla se nechystají jen zahraniční státníci, ale také zpravodajské štáby z celého světa.

Přímo na smutečním obřadu budou sice pouze kamery České televize, podle jejího mluvčího Ladislava Štichy ale veřejnoprávní televize poskytne přímý přenos všem, kdo o to projeví zájem.

"Česká televize je hlavním broadcasterem a poskytne přímý přenos všem více než 50 veřejnoprávním televizím sdruženým v EBU (Unie evropských veřejnoprávních televizí). Zároveň poskytne přenos i dalším zájemcům včetně domácích komerčních stanic," uvedl Šticha pro Aktuálně.cz.

Zájem o zpravodajství z posledního rozloučení s českým státníkem už projevily nejvýznamnější světové televize, jako jsou CNN, BBC či arabská Al-Džazíra.

Krom toho do Prahy míří reportéři předních tiskových agentur, rádií a novin. Referovat z české metropole budou mimo jiné agentury Reuters, AP i AFP.

"Odhadem počítáme s téměř stovkou televizí a agentur z celého světa," vypočítal mluvčí ČT.

Jelikož byl Václav Havel v době společného státu i slovenským prezidentem, jeví o smuteční obřad enormní zájem také slovenská média. Do Prahy posílají přenosové vozy a celé štáby.

"My na pátek chystáme zvláštní program. Vysílání se bude točit kolem pohřbu. Na místě budou nejméně tři lidé, kteří zajistí živé vstupy, budeme vysílat i vzpomínkové dokumenty. Smuteční obřad budeme vysílat naživo," řekl Aktuálně.cz mluvčí TA3 Juraj Danielis.

Možná ještě větší pozornost bude pohřbu věnovat slovenská veřejnoprávní televize. Páteční pohřeb bude podle reportérky Rozhlasového a televizního vysílání Slovenska (RTVS) Daniely Revaiové slovenský štáb natáčet celý, do mimořádného programového speciálu na prvním programu pak bude naživo vstupovat.

Reportéři německé veřejnoprávní televize ARD jsou v Česku už od neděle.

"Náš štáb se vydal do Prahy hned, jak jsme se o smrti Václava Havla dozvěděli. Pokud se nám podaří vyřídit akreditaci, o což právě usilujeme, budeme divákům referovat přímo z katedrály sv. Víta. Bohužel jsme nezískali povolení přijet až na Hrad s přenosovým vozem, a tak jako ostatní využijeme služeb České televize," řekl Aktuálně.cz Thomas Kirschner z ARD. Jeho štáb sestává ze čtyř lidí.

Zvláštní štáb vysílá do Prahy také polská veřejnoprávní televize TVP1.

"Našeho dopisovatele v České republice doplní nejméně tři lidé. Připravujeme nejen zpravodajské vstupy, ale také živé vysílání. Kvůli pohřbu pana Václava Havla měníme plánovaný program," řekla Aktuálně.cz mluvčí polské televize Joanna Stempień-Rogalińska.

 

Právě se děje

Další zprávy