Do práce s dětmi. Tak vypadá dětská skupina a Baby Office

Do práce s dětmi. Tak vypadá dětská skupina a Baby Office
Na ministerstvu totiž již druhým rokem funguje pilotní projekt dětské skupiny, kam mohou zaměstnanci úřadu bez starosti svěřit své děti kvalifikovaným pracovníkům.
Zatímco rodiče pracují v horních patrech ministerstva, jejich děti si hrají v suterénu. Ten byl za několik desítek tisíc proměněn na prostor, který se na první pohled příliš neliší od tradiční mateřské školy.
Již výzdoba napovídá, že tohle místo patří dětem. Na jejich dovádění dohlíží pohádkové postavy a všude se povalují hračky.
Ve skupině panuje organizovaný chaos. Pokud se dítě skupinové aktivity nechce účastnit, nemusí. Důraz je kladen především na kreativitu a individualitu dětí.
Foto: Sandra Štefaniková
Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
18. 4. 2013 11:33

Státní mateřské školy mají dlouhodobě problém s nedostačujícími kapacitami. I letos bude odmítnuto nejméně 40 procent dětí, jejichž rodiče budou nuceni se podle toho zařídit. Někteří jako alternativu volí školky soukromé, jiní si za cenu možné ztráty zaměstnání prodlouží rodičovskou dovolenou, ovšem bez finanční podpory. Rýsují se ale i jiné možnosti, jak skloubit práci a péči o malého potomka. Již dlouhou dobu se například mluví o možnosti zřizování dětských skupin. Zatím jedinou takovou skupinu provozuje ministerstvo práce a sociálních věcí v budově svého úřadu. Již brzy by se k němu mohli přidat i další zaměstnavatelé, statutární orgány nebo neziskové organizace. Na začátku dubna byl totiž vládě předložen návrh zákona, který novou službu upravuje. Vedle dětských skupin se ale rodí i jiné neotřelé projekty. V pražském Kačerově již měsíc funguje prostor, kde rodiče malých dětí mohou bezstarostně pracovat ve sdílené kanceláři a o jejich děti se ve stejnou chvíli o patro níž starají profesionální pečovatelé.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 1 hodinou

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy