Do práce s dětmi. Tak vypadá dětská skupina a Baby Office

Do práce s dětmi. Tak vypadá dětská skupina a Baby Office
Na ministerstvu totiž již druhým rokem funguje pilotní projekt dětské skupiny, kam mohou zaměstnanci úřadu bez starosti svěřit své děti kvalifikovaným pracovníkům.
Zatímco rodiče pracují v horních patrech ministerstva, jejich děti si hrají v suterénu. Ten byl za několik desítek tisíc proměněn na prostor, který se na první pohled příliš neliší od tradiční mateřské školy.
Již výzdoba napovídá, že tohle místo patří dětem. Na jejich dovádění dohlíží pohádkové postavy a všude se povalují hračky.
Ve skupině panuje organizovaný chaos. Pokud se dítě skupinové aktivity nechce účastnit, nemusí. Důraz je kladen především na kreativitu a individualitu dětí.
Foto: Sandra Štefaniková
Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
18. 4. 2013 11:33

Státní mateřské školy mají dlouhodobě problém s nedostačujícími kapacitami. I letos bude odmítnuto nejméně 40 procent dětí, jejichž rodiče budou nuceni se podle toho zařídit. Někteří jako alternativu volí školky soukromé, jiní si za cenu možné ztráty zaměstnání prodlouží rodičovskou dovolenou, ovšem bez finanční podpory. Rýsují se ale i jiné možnosti, jak skloubit práci a péči o malého potomka. Již dlouhou dobu se například mluví o možnosti zřizování dětských skupin. Zatím jedinou takovou skupinu provozuje ministerstvo práce a sociálních věcí v budově svého úřadu. Již brzy by se k němu mohli přidat i další zaměstnavatelé, statutární orgány nebo neziskové organizace. Na začátku dubna byl totiž vládě předložen návrh zákona, který novou službu upravuje. Vedle dětských skupin se ale rodí i jiné neotřelé projekty. V pražském Kačerově již měsíc funguje prostor, kde rodiče malých dětí mohou bezstarostně pracovat ve sdílené kanceláři a o jejich děti se ve stejnou chvíli o patro níž starají profesionální pečovatelé.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Vláda chce zdanit mimořádný zisk výrobců energie 40 až 60 procenty, uvedl Kupka

Mimořádný zisk výrobců energie chce vláda zdanit 40 až 60 procenty. Konkrétní výše se určí na nadcházejícím jednání. Stát by tak mohl získat až 100 miliard korun. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News to v neděli řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Cesta, kterou vláda jde, je podle místopředsedy sněmovny a bývalého ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) velmi nešťastná.

Vláda podle Kupky dělá konkrétní opatření, aby lidem s cenami energií pomohla. Stanovení cenového stropu je jedním z nich. Pro domácnosti, kterým stanovení maximálních cen nebude stačit, je podle Kupky připraven například příspěvek na bydlení.

Podle Havlíčka jsou připravená opatření špatná. Nahrávají firmám, které vyrábějí a zároveň prodávají elektřinu. Vláda podle něj měla stanovit maximální výrobní ceny energií, a omezit tak cenu přímo u výrobců, nikoliv až při jejím prodeji přes obchodníky. Vláda nyní podle Havlíčka nemůže vědět, kolik ji bude opatření stát. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) již dříve uvedl, že zastropování cen energií by mělo stát nejvýše 130 miliard korun.

Členské země EU se ve snaze zmírnit dopady aktuální energetické krize dohodly na snižování spotřeby elektřiny ve špičce a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Peníze odebrané energetickým společnostem plánují využívat na podporu zranitelných skupin obyvatel a podniků nebo na financování úsporných opatření.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy