Do Londýna bez aut, varují úřady před olympiádou

Tereza Šídlová
12. 7. 2012 13:13
České ministerstvo zahraničí vydalo doporučení pro cesty na olympijské hry do Londýna
Vlajky už jsou v Londýně na stožárech.
Vlajky už jsou v Londýně na stožárech. | Foto: Reuters

Praha - Na olympiádu do Londýna nejezděte autem, zní zásadní rada českých úřadů sportovním fanouškům, kteří míří na letní hry do britské metropole.

Oproti posledním dvěma olympiádám se hry letos vrací do Evropy. Ale přestože je hostitelská země členem Evropské unie, ministerstvo zahraničí doporučuje Čechům nespoléhat jen na evropské zdravotní pojištění, ale pořídit si i cestovní zdravotní pojištění.

Návštěvníci se také musí připravit na hraniční kontroly, které v době olympiády mohou být poměrně přísné.

Šťastlivci, kteří mají vstupenky přímo na sportovní klání, se musí připravit například na to, že na sportovištích budou například moct platit pouze kreditní či debetní kartou VISA.

ZIL pruhy v Londýně

Olympiáda začne za čtrnáct dní, tedy 27. července.

„Již nyní se na londýnských dálnicích na hlavních trasách objevily bílé pruhy s olympijskými kruhy, které jsou vyhrazeny pouze pro oficiální delegace a činitele. Londýňané jim říkají ,ZIL pruhy' podle pásů, které existovaly v Moskvě za bývalého režimu. Už nyní jsou tedy hlavní trasy zúžené," popisuje situaci ve městě český velvyslanec ve Velké Británii Michael Žantovský.

Podle jeho slov je ale Londýn vybaven velmi dobrou infrastrukturou městské dopravy. Upozornil jen na fakt, že například do slavných červených dvoupatrových autobusů mohou mít ztížený přístup lidé s handicapem. Měsíc po olympiádě také v Londýně začíná paralympiáda.

České ministerstvo zahraničí ve svých radách také zmiňuje to, že mají lidé při cestách po Londýně myslet na časovou rezervu.

Žantovský na tiskové konferenci v pražském Černínském paláci zmínil, že Češi už teď na ambasádě zjišťují například to, jak se vyhnout placení poplatku za průjezd centrem Londýna, který činí osm liber denně. „To však nelze," odpovídá jim velvyslanec.

Neznalost neomlouvá

Český velvyslanec v Londýně Michael Žantovský
Český velvyslanec v Londýně Michael Žantovský | Foto: Ludvík Hradilek

Zdejší diplomaté také Čechy upozorňují na to, že britští policisté jsou nesmlouvaví a drží se hesla ,neznalost neomlouvá'.

„Británie je demokratický stát. Návštěvníci nemusí mít obavu, že budou mít za patami policisty, kteří se je budou snažit přistihnout při nějakém přestupku. Nicméně v okamžiku, kdy dojde k zaznamenání nějakého přestupku, tak nelze počítat s nějakou tolerancí, protože jste například cizinec. Britové berou zákony velmi důsledně," uvedl také Žantovský.

Pro delegace, ale i pro české sportovní nadšence bude v londýnském Islingtonu otevřen Český dům, kde kromě kulturních a společenských akcí budou i čeští diplomaté připraveni pomoct Čechům, kteří se budou potýkat například se ztrátou svých dokladů.

Diplomaté však u podobných akcí zdůrazňují, že tam nejsou od toho, aby například pomáhali Čechům finančně.

Tři devítky

Pokud se dostanou Češi do vážných problémů v Británii, mohou využít britskou nouzovou telefonní linku 101, ve vážnějších případech číslo 999.

Na sportovištích budou panovat přísná bezpečnostní opatření.

„Před vstupem na sportoviště bude každý návštěvník podroben osobní prohlídce totožné s režimem kontrol na mezinárodních letištích. I tady je nutno počítat s časovými rezervami," uvedla vrhcní ředitelka právní a konzulární sekce ministerstva zahraničí Jana Reinišová.

Ta dále upozornila na to, že do areálů závodišť by s sebou měli mít návštěvníci co nejmenší počet zavazadel. Pokud si někdo bude chtít vzít vlastní pití, jeho objem nesmí přesáhnout 100 ml, jídlo se zase musí vejít do zavazadla, tedy ruksaku nebo kabelky.

Britové pak přidávají obecné rady na cestu za olympijskými hrami: udělat si kopie osobních a cestovních dokladů, mít kartu zdravotního pojištění, věnovat zvýšenou pozornost svým osobním věcem, nenosit u sebe větší hotovost a nepokládat mobilní telefony na stoly v restauracích a zábavních podnicích.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Cestování ve Velké Británii.

 

Právě se děje

Další zprávy