Do Iráku odcestoval polní chirurgický tým, působit bude na americké základně u Mosulu

ČTK ČTK
5. 12. 2016 12:45
V noci na pondělí odcestoval do Iráku český polní chirurgický tým čítající celkem 17 zdravotníků. "Hlavním úkolem polního chirurgického týmu bude zdravotnická podpora a péče o příslušníky koaličních a iráckých ozbrojených sil," řekl mluvčí generálního štábu Jan Šulc. Odborné jádro týmu tvoří dvojice chirurgů, jeden anesteziolog, střední zdravotnický personál a další specialisté. O vyslání jednotky rozhodla vláda a schválil jej parlament.
Vojáci vykládají materiál z kontejneru k odbavení do letu
Vojáci vykládají materiál z kontejneru k odbavení do letu | Foto: Ministerstvo obrany

Praha – Do Iráku v pondělí odletěl sedmnáctičlenný český polní chirurgický tým. Podporovat bude koaliční a irácké vojáky na americké základně několik desítek kilometrů od Mosulu. O vyslání jednotky rozhodla vláda a schválil jej Parlament.

Vojáci do Iráku odletěli z pražské Ruzyně krátce po půlnoci. "Hlavním úkolem polního chirurgického týmu bude zdravotnická podpora a péče o příslušníky koaličních a iráckých ozbrojených sil," informoval mluvčí generálního štábu Jan Šulc.

Jednotka je sestavena převážně z příslušníků Agentury vojenského zdravotnictví, které doplnili vojáci také z Ústřední vojenské nemocnice Praha a dalších útvarů. Odborné jádro týmu tvoří dvojice chirurgů, jeden anesteziolog, střední zdravotnický personál a další specialisté.

S chirurgickým týmem se na letišti rozloučil náčelník generálního štábu Josef Bečvář. "Čeští vojenští lékaři a zdravotníci se těší mezi našimi koaličními partnery plným právem vysoké důvěře a uznání. Za uplynulé roky jste v operacích zachránili nespočet lidských životů a pomohli mnoha zraněným. Jste skvěle vycvičení a připravení profesionálové a jsem přesvědčen, že také v Iráku v rámci americké polní nemocnice, jíž se stanete součástí, své úkoly zvládnete," řekl Bečvář.

Lékaře na misi společnou modlitbou vyprovodil i hlavní kaplan české armády Jaroslav Knichal.

 

Právě se děje

Další zprávy