Do dvou týdnů najdeme kompromis v otázce dětských přídavků, slibuje koalice

ČTK ČTK
25. 1. 2017 20:05
Strany stále nenašly shodu v otázce dětských přídavků, koaliční experti by však měli najít kompromis do dvou týdnů. Sociální demokracie bojuje především za zvýšení přídavků na děti, lidovci s ANO však chtějí rodiny podpořit spíše daňovými úlevami.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Kompromis u otázky dětských přídavků by měli najít koaliční experti do týdne až dvou. Strany se nadále neshodují, jak zamýšlenou podporu rodin s dětmi provést. ČSSD preferuje zvýšení přídavků na děti, lidovcům a hnutí ANO je bližší řešení pomocí daňových slev. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) novinářům po středečním jednání koaliční rady řekl, že ani sociální demokraté se nebrání kompromisnímu řešení, které zmiňovali představitelé ANO a KDU-ČSL, musí však být dobře zacílené na rodiny s nižšími příjmy.

Babiš během zasedání rady vládních stran novinářům řekl, že koalice bude hledat kompromis a po zavedení daňových úlev na dvě a více dětí uvažuje i o tom, že by vyšší daňovou slevu mohli mít i rodiče jednoho potomka. Podle Sobotky slevy více pomohou bohatším. "Mělo by se to zacílit tak, aby to co nejvíce pomohlo rodinám, které to nejvíce potřebují. Na rodiny se středním příjmem, pracující, samoživitelky," uvedl premiér.

Koalice se shoduje, že na podporu rodin s dětmi by mělo jít asi pět miliard korun. Sobotka si přeje, aby opatření schválila ještě současná Sněmovna a platila od příštího ledna. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) rovněž věří, že dohoda se najde. "Asi nakonec dospějeme k tomu, že některé případy je smysluplnější řešit přes úpravu dávkového systému, ale pro většinu případů jsme schopni jít efektivnější cestou daňových slev a bonusů," uvedl.

Babiš novinářům řekl, že na otázku má podobný názor jako lidovci. "Souhlasíme, že by měl být zrušen strop na daňový bonus," uvedl. Návrhy podle něj navíc neřeší situaci osamělých matek, rodičů a prarodičů, kteří se starají o děti. "Musíme to udělat nějak tak, aby se ty peníze k těm dětem a rodičům dostaly," uvedl.

ČSSD tvrdí, že dětské přídavky by pomohly i dětem, jejichž rodiče se dostali do krize ztrátou práce, a nemohou proto na děti uplatnit daňovou slevu. Lidovci s touto pozicí nesouhlasí, návrhy sociálních demokratů označují za populistické. Jurečka krátce před jednáním koaliční rady řekl, že pomoc státu by měli dostávat pracující rodiče, nikoli například ti, kteří pracují načerno.

Podle návrhu ČSSD by se podle věku potomka místo nynějších 500, 610 a 700 vyplácelo 1000, 1100 a 1200 korun. Na dávku by měly dosáhnout navíc i rodiny s průměrným příjmem. Rozšíření přídavků, by podle ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) znamenalo, že na pomoc státu dostane nově 300 000 dětí.

Sobotka během středečního jednání koaliční rady na twitteru uvedl, že na příštím zasedání se budou špičky vládních stran zabývat i otázkou zlepšení vymáhání výživného, včetně dlouho odkládané a diskutované normy o zálohovém výživném. ČSSD stále uvažuje i o dalších formách podpory rodin s dětmi, například o úpravě rodičovské dávky pro matky nebo otce dvojčat a vícerčat.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy