Do dvou týdnů najdeme kompromis v otázce dětských přídavků, slibuje koalice

ČTK ČTK
25. 1. 2017 20:05
Strany stále nenašly shodu v otázce dětských přídavků, koaliční experti by však měli najít kompromis do dvou týdnů. Sociální demokracie bojuje především za zvýšení přídavků na děti, lidovci s ANO však chtějí rodiny podpořit spíše daňovými úlevami.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Kompromis u otázky dětských přídavků by měli najít koaliční experti do týdne až dvou. Strany se nadále neshodují, jak zamýšlenou podporu rodin s dětmi provést. ČSSD preferuje zvýšení přídavků na děti, lidovcům a hnutí ANO je bližší řešení pomocí daňových slev. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) novinářům po středečním jednání koaliční rady řekl, že ani sociální demokraté se nebrání kompromisnímu řešení, které zmiňovali představitelé ANO a KDU-ČSL, musí však být dobře zacílené na rodiny s nižšími příjmy.

Babiš během zasedání rady vládních stran novinářům řekl, že koalice bude hledat kompromis a po zavedení daňových úlev na dvě a více dětí uvažuje i o tom, že by vyšší daňovou slevu mohli mít i rodiče jednoho potomka. Podle Sobotky slevy více pomohou bohatším. "Mělo by se to zacílit tak, aby to co nejvíce pomohlo rodinám, které to nejvíce potřebují. Na rodiny se středním příjmem, pracující, samoživitelky," uvedl premiér.

Koalice se shoduje, že na podporu rodin s dětmi by mělo jít asi pět miliard korun. Sobotka si přeje, aby opatření schválila ještě současná Sněmovna a platila od příštího ledna. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) rovněž věří, že dohoda se najde. "Asi nakonec dospějeme k tomu, že některé případy je smysluplnější řešit přes úpravu dávkového systému, ale pro většinu případů jsme schopni jít efektivnější cestou daňových slev a bonusů," uvedl.

Babiš novinářům řekl, že na otázku má podobný názor jako lidovci. "Souhlasíme, že by měl být zrušen strop na daňový bonus," uvedl. Návrhy podle něj navíc neřeší situaci osamělých matek, rodičů a prarodičů, kteří se starají o děti. "Musíme to udělat nějak tak, aby se ty peníze k těm dětem a rodičům dostaly," uvedl.

ČSSD tvrdí, že dětské přídavky by pomohly i dětem, jejichž rodiče se dostali do krize ztrátou práce, a nemohou proto na děti uplatnit daňovou slevu. Lidovci s touto pozicí nesouhlasí, návrhy sociálních demokratů označují za populistické. Jurečka krátce před jednáním koaliční rady řekl, že pomoc státu by měli dostávat pracující rodiče, nikoli například ti, kteří pracují načerno.

Podle návrhu ČSSD by se podle věku potomka místo nynějších 500, 610 a 700 vyplácelo 1000, 1100 a 1200 korun. Na dávku by měly dosáhnout navíc i rodiny s průměrným příjmem. Rozšíření přídavků, by podle ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) znamenalo, že na pomoc státu dostane nově 300 000 dětí.

Sobotka během středečního jednání koaliční rady na twitteru uvedl, že na příštím zasedání se budou špičky vládních stran zabývat i otázkou zlepšení vymáhání výživného, včetně dlouho odkládané a diskutované normy o zálohovém výživném. ČSSD stále uvažuje i o dalších formách podpory rodin s dětmi, například o úpravě rodičovské dávky pro matky nebo otce dvojčat a vícerčat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy