Už dneska jsem nejstarší poslanec, do dalších voleb nepůjdu, oznámil Schwarzenberg

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 7. 2020 12:43
Bývalý ministr zahraničí a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg už v příštích volbách nebude kandidovat do sněmovny, aby obhájil svůj poslanecký mandát. Schwarzenberg to řekl webu Reflex.cz. "Už dneska jsem nejstarší poslanec a opravdu prastarý dědek," řekl. Stejný úmysl oznámil v neděli i další bývalý předseda TOP 09 a nynější předseda jejího poslaneckého klubu Miroslav Kalousek.
"Budu to jenom pozorovat a komentovat, ale už nebudu kandidovat," uvedl ke svému odchodu čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.
"Budu to jenom pozorovat a komentovat, ale už nebudu kandidovat," uvedl ke svému odchodu čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. | Foto: ČTK

"Budu to jenom pozorovat a komentovat, ale už nebudu kandidovat," uvedl dvaaosmedesátiletý Schwarzenberg. Označil to za naprosto finální rozhodnutí.

Schwarzenberg je přesvědčen o tom, že nynější předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která nahradila v čele strany Jiřího Pospíšila, je zárukou dobré budoucnosti TOP 09. "Na každý pád jsem přesvědčen, že do příští sněmovny zase vstoupíme," řekl Schwarzenberg.

Miroslav Kalousek v neděli v České televizi uvedl, že chce jednat o vytvoření předvolebního bloku stran, který by ve volbách příští rok uspěl. Dosavadní snahy nepřinesly výsledky podle něho i kvůli osobním ambicím stranických představitelů. Schwarzenberg v rozhovoru pro Reflex označil Kalouska za nejlepšího řečníka ve sněmovně.

Karel Schwarzenberg působil dvakrát ve funkci ministra zahraničí, nejdříve ve vládě Mirka Topolánka a poté ve vládě Petra Nečase. V roce 2013 neúspěšně kandidoval na prezidenta, ve volbách ho ale porazil současný prezident Miloš Zeman. Šest let působil jako předseda strany TOP 09, kterou v roce 2009 zakládal a v následujícím roce se za ni stal poslancem. Poté, co ho na postu šéfa strany v roce 2015 vystřídal Miroslav Kalousek, stal se jejím čestným předsedou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Po střelbě v nákupním centru v USA zůstali dva mrtví a čtyři zranění

Nejméně dva mrtvé a čtyři zraněné, včetně jednoho policisty, si vyžádala střelba v nákupním středisku v Boise, hlavním městě amerického státu Idaho, uvedla agentura AP s odvoláním na místní policii. Podezřelého ze střelby policie po přestřelce zadržela a později upřesnila, že je v kritickém stavu. Podle listu The New York Times si střelba vyžádala dva mrtvé a pět raněných, přičemž zraněný policista byl po ošetření již propuštěn z nemocnice. Podrobnosti o stavu dalších tří raněných nebyly zveřejněny.

"V tuto chvíli předpokládáme, že se jednalo pouze o jediného střelce a že tento incident již nepředstavuje žádné nebezpečí pro širokou veřejnost," uvedla policie podle agentury DPA. O střelcových motivech nedokázal policejní náčelník zatím nic uvést.

Úřady na tiskové konferenci uvedly, že policisté se s podezřelým dostali do přestřelky. Většina nákupního střediska byla vyklizena, ale policisté stále pátrají po případných dalších obětech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy