Už dneska jsem nejstarší poslanec, do dalších voleb nepůjdu, oznámil Schwarzenberg

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 7. 2020 12:43
Bývalý ministr zahraničí a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg už v příštích volbách nebude kandidovat do sněmovny, aby obhájil svůj poslanecký mandát. Schwarzenberg to řekl webu Reflex.cz. "Už dneska jsem nejstarší poslanec a opravdu prastarý dědek," řekl. Stejný úmysl oznámil v neděli i další bývalý předseda TOP 09 a nynější předseda jejího poslaneckého klubu Miroslav Kalousek.
"Budu to jenom pozorovat a komentovat, ale už nebudu kandidovat," uvedl ke svému odchodu čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.
"Budu to jenom pozorovat a komentovat, ale už nebudu kandidovat," uvedl ke svému odchodu čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. | Foto: ČTK

"Budu to jenom pozorovat a komentovat, ale už nebudu kandidovat," uvedl dvaaosmedesátiletý Schwarzenberg. Označil to za naprosto finální rozhodnutí.

Schwarzenberg je přesvědčen o tom, že nynější předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která nahradila v čele strany Jiřího Pospíšila, je zárukou dobré budoucnosti TOP 09. "Na každý pád jsem přesvědčen, že do příští sněmovny zase vstoupíme," řekl Schwarzenberg.

Miroslav Kalousek v neděli v České televizi uvedl, že chce jednat o vytvoření předvolebního bloku stran, který by ve volbách příští rok uspěl. Dosavadní snahy nepřinesly výsledky podle něho i kvůli osobním ambicím stranických představitelů. Schwarzenberg v rozhovoru pro Reflex označil Kalouska za nejlepšího řečníka ve sněmovně.

Karel Schwarzenberg působil dvakrát ve funkci ministra zahraničí, nejdříve ve vládě Mirka Topolánka a poté ve vládě Petra Nečase. V roce 2013 neúspěšně kandidoval na prezidenta, ve volbách ho ale porazil současný prezident Miloš Zeman. Šest let působil jako předseda strany TOP 09, kterou v roce 2009 zakládal a v následujícím roce se za ni stal poslancem. Poté, co ho na postu šéfa strany v roce 2015 vystřídal Miroslav Kalousek, stal se jejím čestným předsedou.

 

Právě se děje

před 37 minutami

České vojenské vozidlo v Mali najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku, nikdo se nezranil, informovala česká armáda

České vojenské vozidlo v Mali v sobotu dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku, nikdo se nezranil, informovala na twitteru česká armáda.

"V sobotu 19. června v dopoledních hodinách najelo české vojenské vozidlo při plnění operačního úkolu mise Takuba na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku bez zranění. Další informace s ohledem na druh mise nebudeme sdělovat," uvedla armáda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy