Ťok povolal do boje se Škodou Transportation právničku Marvanovou. Díky ní ušetříme, říká resort

Marek Pokorný Marek Pokorný
14. 2. 2017 15:40
Advokátka Hana Marvanová má zastupovat ministerstvo dopravy v případě trestního oznámení na rozhodčí soud, který přikázal, aby České dráhy zaplatily více než miliardu korun Škodě Transportation. Peníze přiřkl rozhodčí soud strojírenské firmě i přes to, že drahám dodala objednané lokomotivy se čtyřletým zpožděním. Marvanová zakázku na právní služby získala bez soutěže, ministerstvo jí bude platit 600 korun za hodinu.
Hana Marvanová
Hana Marvanová | Foto: DVTV

Praha  Do sporu, který vedou České dráhy se Škodou Transportation kvůli opožděné dodávce dvacítky lokomotiv za 2,5 miliardy korun, se zapojí i advokátka Hana Marvanová. Na pomoc ji povolalo ministerstvo dopravy. Vyplývá to ze smlouvy, kterou ministerstvo zveřejnilo v registru smluv. "Byla jsem požádána ministrem dopravy Danem Ťokem," potvrdila sama Marvanová.

České dráhy se totiž snaží zvrátit výsledek arbitráže, která přiřkla Škodě Transportation více než miliardu korun. A to přes to, že strojírenská firma objednané lokomotivy dodala se čtyřletým zpožděním. Kvůli rozhodnutí arbitrů podal dopravce trestní oznámení.

Marvanová, která byla v minulosti mimo jiné i náměstkyní ministryně spravedlnosti, však nebude zastupovat České dráhy, ale právě ministerstvo dopravy. To se rozhodlo, že do případu vstoupí jako vedlejší účastník, protože v Českých drahách vykonává jménem státu akcionářská práva.

Vybrali jsme ji pro zkušenost

"Právníci ministerstva dopravy doporučili do řízení vstoupit jako vedlejší účastník sporu a zároveň kvůli zkušenostem s těmito typy řízení vybrali advokátní kancelář paní Marvanové," uvedl mluvčí resortu Tomáš Neřold, podle nějž je cílem "využít maximálně její znalosti, a tudíž i ušetřit při řešení této problematiky".

Cena, za kterou bude Marvanová pro stát pracovat, je přitom neobvykle nízká. Pouhých 600 korun za hodinu. Marvanová se zavázala pracovat pro ministerstvo dva roky, kdy může naúčtovat maximálně 166 hodin.

Sama přiznává, že to není běžná suma a sama si účtuje podstatně více. A Ťok jí zakázku nabídl na přímo bez soutěže. "Není to běžná sazba. Byla jsem požádána a takto to bylo navrženo," řekla s tím, že nabídka přišla poté, co případ rozsáhle komentovala jménem iniciativy Vraťte nám stát. Iniciativa, kterou spoluzaložila, totiž poukázala na "obrovský korupční potenciál" rozhodčího řízení právě s odkazem na arbitráž se Škodou Transportation. O tom, jak konkrétně může v případu pomoci, ale nechtěla Marvanová mluvit.

Dostaneš pozdě, ještě dostaneš penále

Dvacítku lokomotiv za celkem 2.5 miliardy korun si České dráhy objednaly u plzeňské firmy v roce 2004. První stroje měla firma dodat v roce 2009, ale dodala je až se čtyřletým zpožděním.

Dráhy se proto obrátily na rozhodčí soud a požadovaly, aby výrobce zaplatil takřka miliardové penále za pozdní dodání. Škodovka to odmítla a kontrovala požadavkem na půlmiliardový doplatek. Rozhodčí soud poté vynesl verdikt, podle nějž dráhy – byť dostaly lokomotivy s mnohaletým zpožděním – musí doplatit necelou půlmiliardu a k tomu ještě 760 milionů korun na úrocích.

"Škodě Transportation byl přiznán nárok na zaplacení dlužných částí kupní ceny lokomotiv, který vyplývá z platné smlouvy," kvitovala už dříve verdikt arbitráže mluvčí Škody Transportation Lubomíra Černá. A poukázala na to, že firma navrhovala mimosoudní vyrovnání, na které dráhy nepřistoupily.

Rozhodce byl podjatý, tvrdí právník drah

Dráhy poté podaly kvůli rozhodčímu verdiktu trestní oznámení. "Je patrné, že rozhodci mohli zamlčovat klíčové skutečnosti a provedené důkazy," uvedla společnost počátkem loňského roku v trestním oznámení, které pro ně zpracoval advokát Karel Muzikář z advokátní kanceláře Weil, Gotshal & Manges.

A poukázaly mimo jiné na to, že nejméně jeden z arbitrů byl podjatý – pracoval totiž pro poradenskou firmu Ernst & Young, která pro Škodu Transportation připravovala posudky právě pro zmíněnou arbitráž.

Policie však uvedené trestní oznámení odložila. "S tím nesouhlasíme a podali jsme proti tomu stížnost," uvedl mluvčí drah Radek Joklík. Dráhy také podaly k soudu žalobu, v níž požadují výsledek arbitráže zrušit. Ač ji podaly již koncem roku 2015, soud ještě nenařídil jednání.

 

Právě se děje

před 37 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 2 hodinami

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy