Do babyboxu v Teplicích někdo odložil novorozenou holčičku

ČTK ČTK
21. 11. 2023 6:28
Do babyboxu v Teplicích někdo odložil novorozenou holčičku

Do babyboxu v nemocnici v Teplicích v pondělí někdo odložil novorozenou holčičku. V tiskové zprávě to uvedl zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess, který dívku pojmenoval Bohumíra po matce výrobce babyboxů Zdeňka Juřici. Je letošním devátým a celkově 255. dítětem umístěným v Česku do těchto speciálních schránek pro nechtěné děti. Ve stejný den našli zdravotníci v Blansku na jihu Moravy v babyboxu chlapce, který dostal jméno David.

"Malá Bohumíra je zdravá, pečlivě vykoupaná a oblečená, ale bez ošetřeného pupečníku. Váží 2750 gramů. Je oblečená celá do růžova, na hlavičce růžovou čepičku," poznamenal Hess.

Teplický babybox funguje od května 2009, zatím v něm skončily čtyři odložené děti. Začátkem prosince se v nemocnici Kyjov na Hodonínsku otevře v pořadí 87. babybox v Česku. První schránka v zemi byla zprovozněna v roce 2005. Dosud do nich lidé odložili 140 dívek a 115 chlapců.

Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace a s mírnou prodlevou také alarm, který upozorní zdravotnický personál. Cílem babyboxů je předejít ohrožení zdraví a životů nechtěných dětí. Klimatizované schránky jsou přístupné z vnější strany budovy a umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Kritici babyboxů tvrdí, že odporují některým článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy